Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦИК взе решение да започне приемането на заявленията и документите за участие в предстоящия вот

Снимка: БГНЕС

С 8 глас "за" и 3 "против" членовете на Централната избирателна комисия решиха да започне приемането на заявленията и документите на политическите формации за участие в предстоящия парламентарен вот. ЦИК също така реши да има еднакъв час за двете заявления, ако има такива, и няма да се поставя пореден номер. Ще работят и два екипа по приемането на документите.

Според Георги Баханов, който гласува против, това е правен абсурд, защото не се отбелязват час и поредност на номерата. Другите против решението на ЦИК бяха Йорданка Ганчева и Красимир Ципов.

Стана ясно, че поне 5 варианта са били обсъдени на започналото в 10.30 часа закрито работно заседание на ЦИК за намиране на изход от кризисната ситуация около несъстоялия се навреме старт на приемането на документите заради присъствието на представители на двете крила на ДПС. Всичките тези варианти са обсъждани в идеята, че за всички участници в надпреварата трябва да има равни условия.

С 5 срещу 6 гласа беше отхвърлено направеното предложение от председателстващия заседанието - заместник-председател на комисията Димитър Димитров - да се промени физически мястото за приемането на документите и председателя на НС да предостави на ЦИК друга зала. Това предложение срещна най-силния отпор и критики от секретаря на ЦИК Севинч Солакова и от члена на комисията Ерхан Чаушев. Солакова беше доста емоционална, като тя заяви, че това предложение за промяна на мястото не е решение на проблема, а е заемане на опасна за ЦИК позиция като независима централен орган. Тя посочи, че това, което членовете на ЦИК премълчават е, че се страхуват да регистрират ДПС - Чакъров и се опитват да създадат условия, при които ще се попречи обективно на други да се регистрират като номер 1.

Заседанието на ЦИК все още не е приключило, но би трябвало приемането на документите за регистрация вече да започне, като крайният срок  е 11-ти септември.

Подробности чуйте в зувковия файл.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Берлин чества 30 години от опаковането на Райхстага

В чест на 30-годишнината от опаковането на Райхстага в Берлин от Кристо и Жан-Клод от днес до 20-и юни специално светлинно шоу върху сградата, в която се помещава германският парламент, ще пресъздаде проекта на артистичния тандем.  23 годиниса нужни на германските власти да одобрят легендарния проект на българския авангардист. На 24 юни 1995 г...

публикувано на 09.06.25 в 15:56

Създава се организация за избягване на задръствания на Дунав мост при Русе

Институциите в Русе създават организация за избягване на задръствания при спиране на движението по Дунав мост през тази седмица. Това съобщи експертът по "Връзки с обществеността" в Областната администрация в крайдунавския град Георги Георгиев. От Агенция "Пътна инфраструктура“ (АПИ) информираха, че заради авариен ремонт на фуга в..

публикувано на 09.06.25 в 15:47

Фондация настоява за специални изисквания при управлението на електрическа тротинетка

Да се въведат специални изисквания при управление на електрическа тротинетка през тъмната част от денонощието и да се ограничи скоростта в близост до пешеходни зони.  Това  предлагат от фондация "Съвет за мозъчно здраве"  като превенция срещу пътните инциденти с този вид превозно средство.  Преди броени дни млад мъж почина, след като..

публикувано на 09.06.25 в 15:25
Професор Николай Габровски

Около 20% от българите не знаят какви са началните симптоми на инсулта

Около 20 процента от българите изобщо не знаят какви са началните симптоми на инсулта – това показва социологическо проучване на агенция "Тренд", проведено сред 1001 пълнолетни, по поръчка на фондация „Съвет за мозъчно здраве“. Според данните най-ниска е информираността сред хората до 40 години.  Въпреки че над 90 процента от хората у..

публикувано на 09.06.25 в 15:18
Доц. Мариана Тодорова

Мариана Тодорова: Привързването към ИИ отваря врати за социална инженерия

Повечето езикови модели на изкуствения интелект са така програмирани, че да имат подкрепящ патос - те винаги са утвърдителни, много толерантни и любезни, оправдават определени действия и не осъждат, затова в началото имаше доста засилени филтри за политическа коректност, за да се избягват крайности.   Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова,..

публикувано на 09.06.25 в 15:13
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов

До края на годината армията ще получи 320 джипа

Доставката на новите джипове за Въоръжените сили е един от малките инвестиционни проекти, които имаха голям ефект върху личния състав и способностите на всички въоръжени сили и командвания. Предстои втори етап с доставка до края на годината на още 320 машини, с което, надавам се, да свърши ерата на УАЗ-ките и ЗИЛ-овете. Това съобщи на брифинг..

публикувано на 09.06.25 в 14:46
Георги Киряков

Георги Киряков: Скандала Тръмп - Мъск ерозира като цяло образа на американската държава

В скандала между американския президент Доналд Тръмп и Илън Мъск виждаме внасяне на модел на взаимоотношения, които ерозират като цяло образа на американската държава. Начинът, по който действат в американската политика няма нищо общо с демократичните принципи. Имаме парализиран Конгрес и опит да се владее управлението на федерално и..

публикувано на 09.06.25 в 14:36