Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гръцкият евродепутат Фреди Белери беше освободен от затвор в Албания

Фреди Белери
Снимка: ekathimerini.com

Гръцкият евродепутат Фреди Белери беше освободен от затвор в Албания, където излежава присъда за купуване на гласове.

Белери е освободен условно, но не е оневинен, подчерта неговият адвокат пред гръцките медии. При излизане от затвора евродепутатът заяви, че борбата му за справедливост едва сега започва. Защитниците му по обвинението за  купуване на гласове подчертаха, че подготвят иск към съда по правата на човека в Страсбург. Белери заяви убедително, че европейския съд ще го оневини, защото преследването срещу него е политическо.

Фреди Белери, който е етнически грък, беше арестуван през 2023 г. за купуване на гласове преди местните избори в град Химара, населен предимно от етнически гърци. Той успя да спечели вота от затвора, но не пое поста, защото беше осъден преди това.

Усилията на гръцката дипломация за неговото освобождаване не се увенчаха с успех и последва включването му в листата на управляващата партия на премиера Кириакос Мицотакис за евровота, като той беше избран за евродепутат, въпреки че беше в затвор.

Този случай обтегна отношенията между Атина и Тирана. Гръцките управляващи предупредиха, че случаят може да окаже влияние на усилията на Албания за присъединяване към ЕС.

Министърът на външните работи Герапетридис поздрави Белери за освобождаването му, но подчерта, че съмненията му за независимото правосъдие в Албания остават.

От Европейската народна партия също поздравиха Белери за освобождаването му.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Папа Франциск

Папа Франциск е приет в болница за изследвания и лечение на бронхит

Папа Франциск е приет в болницата "Джемели" в Рим за изследвания и лечение на бронхит. Пресслужбата на Ватикана информира, че тази сутрин след аудиенциите си папата е бил приет в римската поликлиниката за "някои необходими диагностични тестове" и за "продължаване на лечението в болнична среда на бронхита, от който страда от дни". В..

публикувано на 14.02.25 в 17:16

КЗК провежда мащабно проучване в хранителния сектор

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е изискала информация от производители и търговци на бързооборотни хранителни стоки, за да установи начина на ценообразуване, условията на доставка и факторите, оказващи влияние върху изменението на цените в сектора. Фокус на проучването са основни хранителни стоки, като яйца, млечни продукти, месо,..

публикувано на 14.02.25 в 16:58

Благотворителен базар в Ловешката езикова гимназия в подкрепа на актьора Георги Стайков

Ученици от Ловешката езикова гимназия организираха в дните преди Свети Валентин и на самия празник благотворителен базар, а събраните средства от него ще бъдат дарени на актьора Георги Стайков, който страда от множествена склероза.  Актьорът не е учил в първата в България езикова гимназия, превърната в такава точно преди 75 години – на 15..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Цветана и Николай Милчеви

Бивши учители: Грижата за децата е обща!

Не страдаме от липса на правила и закони, а от това, че когато не се спазват, липсват последици. Около това мнение се обединиха Цветана и Николай Милчеви, които са пенсионирани учители.  Как се възпитават добри хора и отговорни граждани чрез оценка за дисциплина и глоби за родителите Грижата за децата е обща – на родители, учители, общество ,..

публикувано на 14.02.25 в 16:45

Наталия Киселова: Няма да толерирам конфликти между депутати в пленарната зала

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова няма да толерира сцените на обиди и конфликти между депутатите в пленарната зала, някои от които тя определи като продуцирани. Киселова посочи в Лясковец, че ако трябва да накаже един народен представител в залата, трябва да наказва всички, затова е взела решение да наказва по един на ден..

публикувано на 14.02.25 в 16:39
Президентът Румен Радев

Радев: Реализмът започва да измества наивността и невежеството относно ситуацията в Украйна

Реализмът започва да измества наивността и невежеството по отношение на ситуацията в Украйна. Това коментира президентът Румен Радев в Мюнхен, където участва в 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността: "Това естествено поставя в ступор много политици, сред които и български, които в момента са в "режим на ослушване", които политици..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

В Бургаския окръжен съд се гледа мярката за неотклонение на Антон Иванов

При закрити врата и засилено полицейско присъствие Бургаският окръжен съд гледа мярката за неотклонение на Антон Иванов.  Той е обвинен за незаконно притежание на пистолет със заличени номера. Заради този случай полицаят участвал при задържането му Димитър Николов подаде оставка и обвини ръководството на полицията, че е направен опит за..

публикувано на 14.02.25 в 16:22