9-те средиземноморски страни от Европейския съюз ще насърчават общ европейски подход за решаване на проблема с недостига на вода. Целта е да се гарантира устойчиво бъдеще за жителите на региона. Това ще бъде подчертано в съвместна декларация на министрите на земеделието на деветте, с която завършва тридневната среща на групата на деветте държави, обединени като MED9. Домакин е Кипър.
Критичният въпрос за сушата и нейното въздействие върху селскостопанския сектор е в центъра на провеждащата се днес основна сесия от срещата на върха на земеделските министри от средиземноморските държави-членки на ЕС.
Съвместното изявление, което министрите ще одобрят, ще изпрати "силно послание за колективния ангажимент на страните", заяви домакинът, кипърският агроминистър Мария Панайоту, която ще председателства сесията заедно с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.
Общите им цели са ефективно справяне с последиците от продължителното засушаване, интегрирано управление на водите в региона и постигане на устойчивост за жителите на средиземноморските страни в условията на недостиг на вода.
9-те държави искат и да бъдат опростени процедурите за достъп на нуждаещите се фермери до европейски фондове и финансови ресурси за тяхното подпомагане в кризата.
Кипър възнамерява да подаде искане за финансова подкрепа чрез земеделския резерв на ЕС поради влошаващата се ситуация в страната и драстичния спад на водните резерви до под 32% от обема на язовирите, съобщи министър Мария Панайоту.
Съветът на ЕС прие 18-ия санкционен пакет срещу Русия - един от най-мащабните до този момент. В него таванът на руския суров петрол спада от 60 на около 47,6 долара за барел (15% под средната пазарна цена). ЕС прие нов таван за цената на руския петрол Одобрението на новия санкционен пакет стана възможно, след като словашкият премиер..
От създаването на пенсионноосигурително дружество "Топлина" досега не са съставяни актове за административни нарушения за инвестиции в свързани лица, нито за количествени ограничение за инвестиции в икономическа група. Това съобщи Комисията за финансов надзор след запитване на БНР във връзка с анализ на "Грийнпийс" за ПОД "Топлина". В него се..
"За съжаление, през тези две години, в които съм в Израел, още няма две пълни, се наложи няколко пъти да извършваме евакуация на българи". Това разказа пред БНР Славена Гергова, извънреден и пълномощен посланик на страната ни в Израел, в навечерието на 19 юли - Деня на българската дипломация. Посланикът ни в Израел: Все още има желаещи да се..
Все повече туристи в Гърция почиват със собствени чадъри на плажа. Проучване показва, че за юни са се увеличили туристите в Гърция, но приходите са по-малко от миналата година за същия период. Анкета на гръцките медии сред чуждестранните туристи показва възмущението на гостите от прекалено високите цени на сянката на популярни за почивка..
Българин се призна за виновен по обвинение за участие в умишлено убийство в Атина. Той е взел активно участие в прикриване на престъплението. Мъжът си призна, след като разследващите откриха неоспорими доказателства. Срещу обещани 50 000 евро б ългаринът и двамата подсъдими албанци са се опитали да променят уликите срещу убиеца. Последният..
Хората, които настаняват деца или възрастни в различни социални услуги, задължително да проверяват дали те са вписани в регистъра на социалното министерство. За това призова социалният министър Борислав Гуцанов, който днес посети няколко социални услуги, финансирани от държавния бюджет в Ловеч и Летница. Министър Гуцанов посочи, че в..
В полза на държавата вече ще може да се отнема имущество, придобито от престъпна дейност и притежавано или държано от трети недобросъвестни лица. Това предвиждат изменения в Наказателния кодекс, предложени от МС, които НС прие на първо четене със 110 гласа, 8 против и 44 въздържали се. Парламентът прие на първо четене промени в НПК В..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..