24 години след старта на пенсионната реформа каква е равносметката - дали и какво трябва да се промени в така наречения тристълбов модел на осигурителната ни система?
Преди броени дни излезе доклад на Националния осигурителен институт, който анализира финансовото състояние на фондовете на общественото осигуряване. Експертите представят два сценария в него.
Единият е за плавно увеличение на осигурителната вноска за родените след 1959 година, а вторият допуска промяна в т.нар. швейцарско правило, по което пенсиите да се осъвременяват само с инфлацията, вместо с половината от ръста й с половината от ръста на осигурителния доход, както е в момента.
Как гледа на всичко това най-голямата обществена организация в страната – КНСБ, коментира пред БНР Ася Гонева, зам.-председател на Надзорния съвет на НОИ и един от дългогодишните експерти по темата с пенсиите:
"Не само инфлацията изяжда доходите, ние считаме, че трябва да се държи сметка и за нарастването на доходите, в случая мерени през средния осигурителен доход, защото по този начин "се преразпределя общественото богатство" и по отношение на пенсионерите. И при двата подхода - плавно увеличение на осигурителната вноска и промяна на швейцраското правило, се постигат сравнително еднакви резултати."
Ася Гонева обясни, че в края на периода, някъде около 3% БВП дефицита в Държавното обществено осигуряване (ДОО) и към 67 -70% приходите от осигурително вноски, ще покриват разходите, които предлага ДОО. Това предполага, че в рамките на тези десетки години стои едон и също законодателство прогнозите на БВП, демографска ситуация и т. нат както са заложени.
"Пенсионната система има финансови измерения, но тя е социална система. Неравенствата в обществото трябва да се борят по линия на осигурителната система, надграждана през социалното подпомагане", допълни тя.
Според КНСБ трябва да има ръст на минималния осигурителен доход, вероятно на базата на новата МРЗ да се пипне максималния осигурителен доход.
"За нас е крайно време да се потледне къч максималната пенсия и да се разсъждава за диапазона между минималния и максималния осигурителен доход. В началото на реформата се мереше през МРЗ 1:10, но диапазонът трябва да бъде преценен", каза Ася Гонева.
И смята, че в момента върви едно доста плавно и разумно нарастване на пенсионната възраст, така че трябва да се търсят и други подходи, други политики. Сериозен резерв има в нелегалната, сивата заетост, пробойни има и в инвалидните пенсии и там трябва да се пипнат нещата.
"Реформата, която беше направена през 2000 г. издържа на времето, въпреки всички политически решения, които не бяха в посоката, зададено в самото начало, времето показа, че българският модел е в правилната посока. Разбира се, има какво да се подобрява, но България устоя на всички турболенции, защото имаше държави, които ликвидираха стълбовете си. А ние запазихме правата на хората", коментира Ася Гонева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..