Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарът в Grenfell Tower във Вилокбритания през 2017 г. е след поредица от провали на правителства, сочи доклад

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Във Великобритания пожарът в Grenfell Tower, който уби 72 души през 2017 година, е резултат от поредица от провали на правителства, "алчни и нечестни” компании и липса на стратегия от противопожарната служба, заключава окончателният доклад от шестгодишното обществено разследване.

Изобличителният доклад разкрива “пътя към бедствието”, както го окачествиха медиите, "в 23-етажния блок, който ни връща до началото на 90-те години на миналия век относно това как е управлявана и регулирана пожарната безопасност във високите сгради. 

Коалиционните и консервативните правителства са "игнорирали, забавили или пренебрегнали" опасенията за безопасността на индустриалните практики, се добавя в разследването. 

Един производител на облицовъчни продукти "съзнателно е скрил“ рисковете от пожар, които те представляват, става ясно от доклада. 

Сред препоръките, изложени в доклада от 1700 страници, са въвеждането на единен строителен регулатор, колеж по пожарна и спасителна служба за подобряване на обучението на пожарникарите и промени в начина, по който материалите се тестват за пожарна безопасност. 

Направени са общо 58 препоръки, за да се гарантира, че подобно бедствие никога повече няма да се повтори.

Публикуването на документа идва повече от седем години след като пожарът избухна и се разпространи невероятно бързо през облицовката на блока в западен Лондон. 

Огънят е започнал от хладилник на четвъртия етаж и се е разпространил до облицовката през прозорец, преди да се изкачи по стените на сградата. 

Много жители бяха хванати в капан на по-високите етажи. 

Облицовката е направена от силно запалим полиетилен, който е добавен към стените на Grenfell Tower при обновяването на сградата през 2016 г.

Проучването установява недостатъци и некомпетентност сред почти всяка фирма, участвала в ремонта. 


По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Списъкът на стоки с висок фискален риск се увеличава. Потърпевшите: Още една възможност за рекетиране на чистия бизнес!

От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск.  "Това ще бъде още една възможност за рекетиране на чистия бизнес". Около това мнение се обединиха Таня Груева, изпълнителен директор на Асоциацията на автомобилните производители, и Радостина Жекова, зърнопроизводител от..

публикувано на 09.04.25 в 08:45
Изглед към Санто Доминго

Спасители екипи издирват оцелели след падането на покрива на нощен клуб в Санто Доминго

Спасителни екипи в Санто Доминго продължават да издирват оцелели, след като покривът на нощен клуб се срути по време на концерт в столицата на Доминиканската република. Досега са потвърдени 79 жертви, а десетки са ранени, предава Ройтерс. Най-малко 18 жертви на срутване в нощен клуб в Доминиканската република Според местни медии в..

публикувано на 09.04.25 в 08:44

Адвокат: Да има видимо полицейско присъствие в критични пътни участъци!

Ако държавата няма достатъчно пари да поддържа критичните участъци, поне може да има видимо полицейско присъствие там за превенция . Вместо държавата да мисли как да не се стига до ПТП, след всеки сериозен инцидент тя мисли как да накаже по-тежко извършителите. Смисълът е да не се стига до нарушение. Видимият полицейски контрол е много..

публикувано на 09.04.25 в 08:37

Протест на авиационния персонал в Италия

В Италия, от 12 до 16 часа местно време, протестират на служителите от въздушния транспорт. Протестират от авиационния персонал, наземния на летищата, заедно със стюардесите на авиокомпания EasyJet. Причините за стачката включват влошаване на договорните условия, намаляване на мерките за безопасност както и трудности, свързани с лоша..

публикувано на 09.04.25 в 08:28

В авиобаза "Граф Игнатиево" отбелязват 100-годишнината от рождението на ген. Симеон Симеонов

 В авиобаза "Граф Игнатиево" ще отбележат 100-годишнината от рождението на първия командир генерал Симеон Симеонов. На събитието ще присъства командващият Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, бивши командири на ВВС и на  базата, където миналата седмица пристигна първият  изтребител  F- 16 Block 70. Обявената за  12..

публикувано на 09.04.25 в 08:27

Кадровата криза в туризма - тема на кръгла маса в София

Българската хотелска асоциация организира кръгла маса посветена на кадровата криза в туристическия сектор - "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще".  Тя ще се състои в Гранд Хотел "София".  До 70% от туристическите обекти работят с недокомплектован персонал. Вследствие на това икономическите загуби могат да се изчислят на близо..

публикувано на 09.04.25 в 08:18

Ресторантьори от Велико Търново пак на протест, искат 9% ДДС

Ресторантьорите от Велико Търново и региона излизат днес от 16:30 часа на протест с митинг-концерт пред музикално-драматичния театър в града.  Настояването им е за 9% ДДС върху туризма. Протестът ще се проведе под надслов: "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги". След протеста преди три седмици,..

публикувано на 09.04.25 в 08:10