Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за основоположника на българския балет Анастас Петров

Анастас Петров и негови възпитаници
Снимка: архив

На 1 септември се навършиха 125 г. от рождението на създателя на българския професионален балет Анастас Петров - първия български балетист, първи хореограф, педагог със своя школа, подготвил най-известните наши балетисти, организирал първата балетна трупа у нас, поставил първия български балет. Накратко: Във всяко начинание в тази област на изкуството у нас той е първият!

Трудно е да си представим в каква среда започва да работи Анастас Петров. Балетното изкуство е абсолютно непознато в България през 20-те години на ХХ век - няма подготвени балетни кадри, в операта задължителните балетни сцени се представят от младежи, подготвени от няколко учители по гимнастика от софийските училища, и трябва да знаем техните имена: Руска Колева, Пешо Радоев и Александър Димитров. Общественото настроение е отрицателно към танцьорите, така че Анастас Петров започва от нулата.

Първото му турне през 1925 г. из България заедно с балерината Ана Лизер и Георги Миленков е пълен провал. В спомените си той пише: “Посрещаха ни с пълно безразличие. Претърпяхме пълен неуспех. Почти никъде нямахме публика. В Русе бяха продадени само три билета. В Стара Загора ни посрещнаха с камъни. Навсякъде ни се звереха и учудваха. Вероятно в посетените градове никой не е разбирал и не е чувствал красотата на това вълнуващо изкуство“.

И в тази атмосфера Анастас Петров организира балетна трупа към Софийската опера. Само той и Надя Винарова са професионалисти, останалите той самоотвержено подготвя, защото следващата година е и премиерата на балета „Копелия“ от Лео Делиб - за първи път има цял балетен спектакъл у нас. Петров не само подготвя хореографията на балета, но изпълнява и главната роля. Тогава организира и своя балетна школа, където подготвя бъдещите звезди на нашия балет - Нина Кираджиева, Лили Берон, Лидия Диамандиева, Любка Колчакова, Асен Манолов, Неделчо Изов и др. 

Като хореограф поставя редица балети на сцените на българските оперни театри. В спомените си той пише: “Знаете колко балети съм поставил, колко съм работил. Аз съм бил звяр. Аз не бях човек. Аз не творях така, както трябва да твори един човек. Аз не учих както трябва.... все пак в Балетното училище може да не е идеално, но все пак е балетно и учат по седем-осем години. А аз, благодарение само на голямо, голямо, безкрайно трудолюбие и с голяма любов към балетното изкуство, напреднах.“

Какво признание и каква всеотдайност към изкуството! Действително, неговото собствено обучение е по-малко от 5 години. В родния му град Варна в  началото на 20-те години преминават много емигранти от Русия, между тях и балерини, които изнасят публични коцерти. Тогава Анастас Петров вижда за първи път балет и се влюбва в това изкуство. Особено го впечатлява прочутата  балерина Мария Юриева. И 23-годишният младеж заминава за Берлин, където учи при известната руска балерина Евгения Едуардова, а след година става неин асистент. Участва и в спектаклите на Берлинската държавна опера, където балетмайстор е прочутият Макс Терпис. Той оказва огромно влияние върху изграждането на Петров и като балетист, и като  хореограф. Въпреки доброто положение, което заема като балетист, той бърза да се върне в България с идеята да запознае публиката с любимото изкуство и... успява!

В Златния фонд на БНР е запазен спомен на известната наша балерина Нина Кираджиева за нейния учител Анастас Петров - запис от 1990 г. 
Чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57
Георги Димитров - Жожо

Младият китарист Георги Димитров - Жожо стъпи на сцената на Уигмор хол

24-годишният български китарист Георги Димитров - Жожо е победител в тазгодишното издание на конкурса за Новата Елизабетинска награда за китаристи и лютнисти , която има за цел да пропагандира британското изкуство и музиката на британските композитори още от "Златния век" на кралица Елизабет Първа, до съвремието ни и важните фигури на ХХ век, като..

публикувано на 14.02.25 в 17:24
Деляна Лазарова

Диригентката Деляна Лазарова с нов пост в Шотландия

На 4 февруари в социалната мрежа Facebook българската диригентка Деляна Лазарова съобщи, че за нея е щастие и чест да приеме поста главен гост-диригент на Шотландския оркестър на Би Би Си. Партньорството им ще започне още през септември 2025 г., когато ще бъде поставено началото и на юбилейния 90-и концертен сезон на състава. Тя вече беше поканена на..

публикувано на 14.02.25 в 16:24

"Васко и цигулката" тръгва по кината в цяла България от 28 февруари

Документалният филм, посветен на цигуларя Васко Василев , тръгва по кината в цяла България от 28 февруари. Лентата е озаглавена "Васко и цигулката". Нейни автори са журналистите от "Нова телевизия" Лора Крумова и Мария Йотова , а продуцент е MADinBG. Разпространител е "Александра филмс". Оператор на "Васко и цигулката" е Добромир Иванов, монтаж..

публикувано на 15.02.25 в 07:00
Проф. Юлиан Куюмджиев

Неиздавани писма на Любомир Пипков излизат в книга

"Любомир Пипков - писма от Париж" е ново интригуващо издание, в което са събрани повече от 150 писма на младия български студент във френската столица до неговите родители Натя и Панайот Пипкови в периода 1926 - 1932 г.  Съставител на книгата е проф. Юлиян Куюмджиев , който лично ще я представи на 17 февруари от 18 часа в НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 13.02.25 в 18:42
Христо Йоцов

Авторски концерти с нови класически пиеси на Христо Йоцов

Христо Йоцов - един от най-изявените музиканти, който прекрачва жанровете в музиката - ще отпразнува своя 65-и рожден ден на сцената.  Авторският концерт е на 17 февруари, понеделник, в зала "България" от 19 ч.  Заедно с него ще бъдат музикантите от Плевенската филхармония, с която имат дългогодишно партньорство, както и неговият брат - Борислав..

публикувано на 13.02.25 в 18:10
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27