2
Абитуриентите от професионалните училища продължават да се представят доста по-зле на матурата по български език и литература в сравнение със своите връстници от останалите гимназии. Това показва анализ на Института за пазарна икономика въпреки че за втора поредна година разликата в успеха е намаляла.
Макар и само с 5 стотни, разликата в успеха на матурата по български език и литература между профилираните и професионалните училища се свива за втора поредна година, като достига 87 стотни, отбелязва авторът на анализа Петя Георгиева. Въпреки това резултатите на професионалните училища продължават да се значително по-ниски от тези на профилираните.
Според изчисленията на Института за пазарна икономика, резултатите от държавните зрелостни изпити показват, че през 2024 г. професионалните училища постигат среден успех 3, а през всяка от разглежданите години от 2020-а насам разликата между двата вида училища е над 83 стотни.

Според анализа това е значителна разлика в успеха и показва дълбоки различия в подготовката на учениците по български език, независимо от близкия брой часове и подобни учебни програми.
Авторът обяснява разликата с подбора на учениците след 7-и клас и мотивацията им да продължат образованието си, а тежестта на матурите при приема във висшите училища е сериозна.
Стотици доброволци ще се включат днес в залесяването на опожарената през лятото местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. От Държавното горско стопанство и от бизнеса са осигурени 20 100 дръвчета за първите 67 декара. За залесяването са избрани местни подходящи видове, които са съобразени с релефа, почвата и особеностите на микроклимата...
Спад на катастрофите и на ранените в пътно-транспортни произшествия отчетоха от Пътната полиция в Кърджали. Това става на фона на все повечето автомобили, чийто брой в региона вече е 73 000. По всички показатели статистиката е с отрицателен знак спрямо миналата година, каза главен инспектор Николай Дачев, началник на Сектор "Пътна полиция":..
От вчера е в ход националната кампания "Спри и виж детето", чиято цел е да насочи вниманието към детското здраве и безопасността на децата на пътя. Инициативата, която ще продължи до края на януари, е на Фондация "Деца на борда" и е подкрепена от частна медицинска лаборатория и от Центъра за градска мобилност в София. За често срещаните..
Валидираха пощенска марка, посветена на 100 години Държавна опера Стара Загора. Официалната церемония се състоя в културната институция. Директорът на Старозагорската опера Владимир Бошнаков съобщи, че датата за валидирането на пощенската марка не е избрана случайно - 55-ото издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство...
Кипър вече е с коледно-новогодишното празнично настроение. От днес до 6 януари, в продължение на месец и половина, осем "Коледни села" посрещат гости от страната и чужбина. Програмата "Коледни села", която започва днес за пета поредна година, включва осем живописни и популярни сред туристите села, с типична кипърска атмосфера. Сред тях са известните със..
Екипи на Община Разлог, пожарната служба и органи на МВР са били изпратени на терен във връзка с проливния дъжд и излизането на река Язо от коритото ѝ късно снощи, съобщиха от пресцентъра на общината, цитиран от БТА. На територията на града има три критични точки; те са били обезпечени с екипи на място, които следят водните нива и са предприели действия..
На официална церемония в Литературен клуб "Перото" бяха връчени годишните награди на Европейската комисия за иновативно преподаване, под мотото "Образование с визия за бъдещето". Европейските награди за иновативно преподаване се присъждат от Европейската комисия на учители и училища за техните проекти по програма “Еразъм+”.През тази година са..
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..