Деспот Алексий Слав, потомък на българската царска династия, превръща Мелник в столица на самостоятелно феодално княжество.
По негово време градът е наброявал близо 26 хиляди жители, с над 1300 къщи, и над 80 църкви и манастири. Сега постоянните жители са под 200. На всеки трима се пада по една църква.
В центъра на този духовно-архитектурен ансамбъл е манастирът "Рождество на Пресвета Богородица", именуван от хората Роженски манастир.
За неговата история, за чудотворната икона "Богородица-Вратарница", която е копие на тази от Иверския манастир, и за настоящето на светата обител, сподели пред БНР игуменът на манастира негово високопреподобие архимандрит Епифаний.
"Манастирът се смята, че е основан през 13 век и вече 800 години е на това място. През 13 век Мелник става голям духовен център, но писмени доказателства за основаването на манастира нямаме, само предания, разказа за "Хоризонт" архимандрит Епифаний.
"В края на 17 век има инцидент и голям пожар в манастира унищожава голяма част от сградите на манастира, който се възстановява през 18 век, но е даден като метох на Светогорския манастир, за да може възстановяването да бъде успешно. В манастира пристигат монаси от Иверски светогорски манастир. (Иверският манастир e разположен източната част на Атонския полуостров, на 200 метра надморска височина. Манастирът е основан през 972 година и е посветен на Успение Богородично (престолен празник 15/28 август). Заема трето място в йерархическата подредба на двадесетте атонски манастири- бел.ред.).
1732 г. е възстановен храмът, изписан и обновен, но понеже има доста монаси от Иверски светогорски манастир, те пожелават да има копие на "Богородица-Вратарница" от Иверския манастир, и 1790 г. тази икона е изписана и донесена от манастира.
Тя стои и до ден днешен в специален параклис до входа на манастира, където пази, като пазителка на хората и на манастира, допълни още архимандрит Епифаний.
По думите му днес вече има много вярващи, дори деца и млади хора, които съзнателно искат благословията на отеца.
"Това е нещо, което показва, че пропастта между поколенията от предишните десетилетия във връзка с вярата и знанието се запълва постепенно, с оптимизъм обобщи архимандрит Епифаний.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..