Транспортът на учениците в Карловско е под въпрос от малките населени места до общинския център, където учат. Няколко дни преди началото на учебната година няма подписани договори и има напрежение сред родителите.
За проблема съобщи адв. Гънчо Гънчев, който е и общински съветник.
Т"ози проблем не е само в Карлово, той е от години и е за всички общини", предупреди общинският съветник.
Според него проблемът е, че от МОН отпускат 2.28 лв. с ДДС за километър, такава цена няма. Фирми превозвачи са заявили цена от 3,50 до 7 лв. за различните училища и маршрути.
"За късите разстояние цената е по-висока отколкото по-дългите. През 2023 община Карлово дофинансира по общинската транспортна схема. За децата от малките селища до общината тази година всичко е сметка на училищните бюджети", обясни съветникът.
"В момента кметовете са оставили директорите да сключват договори с превозваческите фирми, които им извиват ръцете, тъй като сме преди учебната година. И за да не е провалена годината, директорите трябва да подпишат договорите", коментира той.
През 2023 г. са взимани пари от едно перо и са прехвърляни в транспорт. Той посочи, че МОН има стандарти финансирани с постановление на МС, но сред тях няма за транспорт. Общинският съветник препоръча в стандартите да се вкара и транспорт, за да се реши проблемът категорично.
В момента община Карлово е подписала договор по проект за пътища и понеже се налага съфинансиране, няма средства да подсигури транспортът на учениците.
"Необходими са около 50 автобуса, защото има селища с по 5 – 6 ученика, а на други са по 20", посочи адв. Гънчев.
Последно е имало събиране на директорите на училища и ръководството на община Карлово. На него е решено училищата да поемат транспорта от бюджета си до края на тази година, а през януари, с решение на ОбС на Карлово, ще се осигурят средства.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят "манипулативни" според тях твърдения. "С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., се предвижда производителите и разпространителите..
Забелязваме на мачовете на националния отбор по футбол каква е запълваемостта на трибуните. Това е оценката на феновете. От всички квалификации няма по празен стадион от българския. В същото време всички тези хора в БФС са много тънкообидни на критиките от медии и публика, коментира спортният журналист Явор Кръстев в интервю пред БНР. В..
43-годишен мъж от Две могили, Русенска област, е задържан за блудство с 82-годишна жена. Извършителят е многократно осъждан и изтърпял ефективни наказания. Сигналът за случилото в Две могили е подаден през нощта. По първоначална информация става дума за незаконно влизане в имот и насилие над възрастна жена. На място незабавно са изпратени екипи..
52% увеличение на заплатите в Антикорупционната комисия и Комисията за незаконно придобитото имущество гласува ресорната парламентарна комисия в Закона за държавния бюджет, който беше приет на първо четене. Въпреки острите критики на опозицията мнозинството прие план-сметката за догодина. "Възраждане", МЕЧ и ПП-ДБ видяха необосновано увеличение на..
При работа в почивни и неприсъствени дни с увеличение от 75% се заплаща единствено извънредният труд. Това коментира за Българското национално радио експертът в Главната инспекция по труда Ваня Джупанова във връзка с решението на правителството да обяви за неприсъствени дни 31-и декември и 2-и януари: "За работещите по график не се..
За втората изложба от серията "Спирка София", посветена на опознаването на района на Стара София, район “Възраждане” и Женския пазар през архивни фотографски материали и изследване на съвременни автори, е поканен журналистът и фотограф Константин Вълков. Изложбата му в стил фоторепортаж включва над 70 фотографии и едно есе ...
Няма риск от преливане на реките в София, уверяват от пресцентъра на Столичната община. Все още не е приключил ремонтът на коритото на река Владайска в района на Женския пазар. Заради покачване на нивата ѝ след дъжда временно са спрени ремонтите по речния бряг. Заради това са струпани камъни и не става дума за срутване, какъвто сигнал бе получен в БНР.
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не..