Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индипендънт: "Хийтроу" може да загуби 4 милиона пътници заради бюрокрация

Снимка: wikipedia.org

Британското летище „Хийтроу“ може да губи по 4 милиона пътници годишно, заради допълнителни бюрократични мерки, които бяха одобрени от правителството. Става дума за изискването от април 2025 година задграничните транзитни пътници да се регистрират и да платят по 10 паунда за така нареченото „електронно разрешение за пътуване“, съобщи вестник „Индипендънт“ в екслузивен материал.

Съобщението на правителството, че от почти всички чужденци ще се изисква онлайн разрешение за смяна на полети в Обединеното кралство от следващата година, предизвика ужас на „Хийтроу“, пише „Индипенднът“, като посочва опасенията за огромни финансови загуби, тъй като потенциални четири милиона пътници могат да изберат други големи летища, за да избегнат допълнителната бюрокрация. Само за да прекарата два часа между полетите транзитните пътници ще трябва да дават по 10 паунда и да се регистрират, като подобно задължение не съществува на другите водещи летища. Ако транзитните пътници започнат да избягват Лондон загубите за индустрията могат да достигнат 5 милиарда паунда, сочи анализ на „Индипендънт“ . 

Лейбъристите решиха да подкрепят схемата, изготвена от предшествалите ги консерватори, която изисква всички небритански или ирландски граждани да имат онлайн разрешителни преди пътуване до Обединеното кралство. British Airways ще понесе най-много щети от спада на транзитните пътници, Virgin Atlantic също бъде силно засегната. Значителен брой полети на „Хийтроу“ разчитат на транзитните пътници, за да бъдат печеливши, а някои връзки могат да бъдат застрашени, ако броят на тези пътници намалее. Освен това много търговци на дребно на летището са зависими от транзитните пътници, които харчат пари в брой, докато чакат следващите полети. Авиокомпаниите, които позволят на пътник да лети до Обединеното кралство без „електронно разрешение за пътуване“, могат да бъдат глобени до 2000 паунда.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна

Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна, заяви говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие. "Политико" цитира германския евродепутат Даниел Фройнд, според когото някои плащания по Механизма са забавени заради неизпълнение на няколко ключови етапа от необходимите реформи. Президентът връща за ново обсъждане..

публикувано на 24.07.25 в 15:12

ЕК започна три отделни наказателни процедури срещу България

Европейската комисия започна три отделни процедури по нарушение срещу България, като изпрати официални уведомителни писма заради неизпълнение на задължения по транспонирането на ключови европейски директиви. България не е съобщила на Комисията мерки за пълно прилагане на директивата за криминализирането на нарушаването на санкциите на ЕС. С..

публикувано на 24.07.25 в 15:05

Най-малко 33 души са пострадали при руски удари срещу Харков

Най-малко 33 души са пострадали при руски удари срещу украинския град Харков, часове след последния кръг от преки преговори за мир между Москва и Киев. Русия е пуснала две управляеми авиационни бомби над североизточния украински град Харков, които са поразили жилищни квартали. Избухнали са пожари и са ранени най-малко 33 души, съобщиха..

публикувано на 24.07.25 в 14:52
Костадин Костадинов

МЕЧ и АПС не са подкрепили искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие

Депутатите от МЕЧ и АПС са отказали да подкрепят искането на "Възраждане" за внасяне още днес на нов вот на недоверие към правителството заради водната криза в цялата страна.  Това съобщи лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов в кулоарите на парламента.  До инициативата се стигна, след като стана ясно, че МЕЧ отлагат внасянето на вот на..

публикувано на 24.07.25 в 14:21

Атанас Запрянов: До 29 юли трябва да заявим размера на средствата от SAFE

Всички проекти за увеличаване и модернизиране на отбранителните способности на Българската армия, с които страната ни ще кандидатства пред механизма за сигурност на Европа SAFE, са част от националния план за отбрана и подлежат на одобрение от парламента като част от националния дълг.  Това каза в Благоевград министърът на отбраната Атанас..

публикувано на 24.07.25 в 14:17
Александър Симидчиев

ДБ подкрепя мотивите на Радев за вето на промените в Закона за здравното осигуряване

Обединение "Демократична България“ подкрепя мотивите, с които президентът Румен Радев налага вето на законодателните промени, с който бяха върнати лимитите за медицинска помощ, плащани от Здравната каса.  Това стана ясно от изявление на д-р Александър Симидчиев в кулоарите на парламента:  Президентът връща за ново обсъждане промените в..

публикувано на 24.07.25 в 14:15
Васил Данов

Васил Данов: Не очаквам среща Путин - Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна

Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България, като припомни, че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков вече е казал, че "преди това много работа трябва да се свърши, а под много работа те разбират..

публикувано на 24.07.25 в 13:46