Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Колективът е коректив - това помага страшно много за добрия спектакъл"

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

5
Проф. Даниела Дженева
Снимка: Георги Нейков, БНР

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина. Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство.

Другият концерт на древната пловдивска сцена е на 23 септември, а на 20 ти септември артистите ще имат среща с публиката в зала 1 на НДК. По повод годишнината в центъра на Пловдив беше представена и изложба със снимки от концерт-спектаклите "Хубава Яна", "Фолклорни легенди", "Земята на Орфей",  "Цветни щрихи от България",  "В делник и празник".


"На 50-ата годишнина на ансамбъла отправяме и послание към поколенията, чиято отговорност ще остане да продължат да съхраняват фолклора ни за бъдещето, казва художествения ръководител проф. Даниела Дженева, която повече от 20 години продължава и надгражда делото на баща си - Кирил Дженев, основател на ансамбъл "Тракия" .

"На първо място за успехите на ансамбъл "Тракия" аз поставям младите изпълнители, защото 50 години продължава ползотворното сътрудничество между Академията за музикално и танцово изкуство, фолкрорните и хореографските специалности и съставите на ансамбъл "Тракия". На второ място значение за многобройните успехи има прекрасният репертоар, каза за "Хоризонт" проф. Даниела Дженева.

На изложбата със снимки от концерт-спектаклите представяме 25 пана от първата премиера, от първите черно-бели снимки и две пана са посветени на детската школа, допълни проф. Дженева.


По думите й в далечната 1974 година се появява идеята за създаването на ансамбъл "Тракия". През есента на същата година се създава за първи път специалността в България - "Хореографска режисура".  Скоро след това се вижда, че едно творческо звено към педагогическата работа би било много хубав принос. И на 10 ноември 1974 г. се създава ансамбъл "Тракия" към община Пловдив.

На 5 септември на 1975 г. ансамбълът прави пълна мащабна премиера от 12 -13 нови произведения с прекрасни костюми и публиката е възхитена, зашеметена, репетира се в Панаирните палати до пълно изтощение, тогава съм била на 14 години, спомни си проф. Дженева.

"Това е моят живот покрай родителите ми, аз от 1 септемри 1978 г. работя в ансамбъл "Тракия".


От тогава досега винаги стъпваме на едни новаторски съдържателни форми, но стъпили на здрава основа, тематични танци, сюжетни танци, големи сюитни танци, интересни нови обработки, но и още нещо много важно, характерно за нас - колективът е коректив - това помага страшно много, работи се здраво, но искрено и честно, за да не чакаме после да се чудим дали публиката ръкопляска от любезност, или от истинска възхитена!, каза още за "Рано в неделя" проф. Дженева.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10

Краси Куртев – летният лъч в българската музика

Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"

публикувано на 11.01.25 в 15:46

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33