Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МРРБ обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка

Снимка: БГНЕС

Министерството на регионалното развитие обсъжда нови критерии за поставяне на пътна маркировка. Едно от предложенията е това да не се прави  между ноември и края на март.

Изцяло нова наредба за пътните маркировки пише МРРБ, каза Диана Русинова от Европейският център за транспортни политики.

"Защото нашата наредба е много остаряла. Тя е от 2001 година. Кърпена е стотици пъти и трябваше да се изработи изцяло нова. От 2019 година има една междуведомствена работна група, която нищо не свърши и сега най-после има някакъв подем и желание да работи", коментира тя.

Русинова каза, че има желание да се намалят изискванията за светлоотразителност. Но в същото време да има критерии за контрол за поставящите и възлагащите маркировката.

"Има известно боричкане между различни лобита. Най-вече има много голямо желание за понижаване на критериите за светлоотразителност. Ние твърдо сме против. За първи път се въвеждат критерии за контрол - критерии за това между 1 ноември и 31 март да не се полагат маркировки, защото метеорологичните условия са неподходящи. И след това се започва и безкрайни спекулации - ама то времето, ама те ни накараха. Критерии за контрол с наредбата няма да ги решим, защото има критерии за контрол, няма санкции и за тези, които възлагат. Защото, ако възложителят ви възложи Слагайте маркировка декември, вие по договор сте длъжни да го направите. Но в същото време ако наредбата го забранява, нищо не можем да направим на този, който ви е накарал да слагате маркировка, той харчи нашите пари обществени.

Гледаме да ги синхронизираме с европейския опит. Трябва да се съобразим и с доста силното лоби на фирмите, които полагат пътни маркировки, но гледаме да постигнем нещо разумно в полза на гражданите, и в крайна сметка някакси да накараме държавата наистина да започне да си изпълнява ролята, защото знаете, че маркировките са ужасни, особено горе по Видин. Там маркировка няма може би от 40 години", обясни Русинова.

За сега предложенията се обсъждат от работна група. Очаква се текстовете да бъдат пуснати за обществено обсъждане. Европейският център за транспортни политики обяви през април, че за година са получени над 200 сигнала за липсваща пътна маркировка.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заседанието на българо-македонската историческа комисия се отлага

Заседанието на съвместната комисия по исторически и образователни въпроси между България и Северна Македония, което днес и утре трябваше да се проведе в Скопие, се отлага, съобщават медии в Северна Македония, а част от тях допълват, че вероятната причина е промяната на състава на комисията от страна на Скопие. Преди седмица на закрито заседание..

публикувано на 18.09.24 в 11:45
Председателката на ЦИК Камелия Нейкова

Изтеглиха номерата за частичните и новите кметски избори

ДПС ще бъде с номер 55 в бюлетините за насрочените за 20-и октомври нови и частични избори за кметове, а коалиция "БСП за България“ - с номер 43. Това стана ясно при провеждането на жребия в Централната избирателна комисия за определянето на поредните номера на формациите, които са допуснати за участие в тях. Тегли се жребият за новите и частични..

публикувано на 18.09.24 в 11:34
Искра Михайлова

Докладът за бъдещето на ТЕЦ "Марица-изток" трябва да бъде готов до 10 дни

Докладът за бъдещето на ТЕЦ "Марица-изток" трябва да бъде готов до 10 дни. Това заяви народният представител Искра Михайлова в кулоарите на парламента. Остава неясно какво се случва с отпусната помощ от 250 млн. лева годишно за подкрепа на "Мини Марица-изток". Няма и яснота за  споразумението със синдикатите, което беше подписано след бурни..

публикувано на 18.09.24 в 11:25
Андрей Чорбанов

ИТН подкрепя законопроекта на "Възраждане" за вендинг машини за лекарства

Депутатите от "Има такъв народ" подкрепят промените на "Възраждане" на Закона за лекарствените продукти, с които се предлага продажба на лекарства чрез вендинг автомати с цел овладяване проблема със снабдяването. Депутатът Андрей Чорбанов заяви, че и в момента лекарствата без рецепта не подлежат на контрол и че лекарствата, които ще са в..

публикувано на 18.09.24 в 11:16

Туристическият бранш: Работници от трети страни ползват страната ни като трамплин. Визите се бавят

Туристическият бранш продължава да изпитва затруднения заради забавяне в издаването както на работни визи за сектора, така и на туристически за лица от трети страни, които искат да посетят страната ни. Засега като основни потърпевши се очертават секторите на туризма и на строителството, но и много други браншове се сблъскват със затруднения..

публикувано на 18.09.24 в 11:11
Полски танк на учение в Латвия през май 2024

Полски военни с техника ще минат през България за участие в учение на НАТО

Личен състав и военна техника на въоръжените сили на Полша ще преминат днес от граничния пункт Видин през София до граничен пункт Кулата във връзка с участието им в учение на НАТО. Полски военнослужещи с техника ще транспортират материални ресурси на 19 септември от граничен пункт Видин до пункт "Капитан Андреево“. Автоколоните ще бъдат ескортирани..

публикувано на 18.09.24 в 11:09
Роксана Мънзату

Роксана Мънзату: Рестартирането на икономиката на ЕС изисква подкрепа за застрашените от бедност

Рестартирането на икономиката на Европейския съюз в конкуренция със Съединените щати и Китай изисква подкрепа за застрашените от бедност и насоки за младите хора, които сега навлизат на трудовия пазар. Това е мнението на румънския кандидат еврокомисар Роксана Мънзату, която ще управлява ресора "Пазар на труда и социалните права" Пред Радио..

публикувано на 18.09.24 в 11:01