"Не е чак толкова трудно да се преподава на тийнейджъри. Зависи от опита на учителя. Работата е много интересна. Поддържа те млад, дава ти различна перспектива". Това обясни пред БНР Милена Минчева, 28-годишен учител по български език и литература. Тя е работила три години като журналист, а след това решава, че трябва да стане преподавател. В момента е част от програмата "Училища за пример" на фондация "Заедно в час" и работи в Димитровград.
"Ние, като учители се явяваме в роля, в която може да даваме пример и насоки. Оказвайки подкрепа и разбиране, си осигуряваме едни страхотни приятелства. Търсенето на златната среда за всеки учител е много важно. В часовете на класа успявах да създам по-приятелска атмосфера. Поставянето на граници е ключово".
Мобилните телефони винаги са били забранени за използване в час, коментира Минчева в предаването "Преди всички".
"В училището, в което работех, децата си оставяха телефоните в кутии. Трябва да мине период в отстояване на правилата. Децата са много адаптивни".
До миналата година тя е преподавала на деца със специални образователни потребност и на такива, чийто майчин език не е български. Минчева посочи трудностите при работа в мултикултурна среда.
"Трябваше да измислям нови и нови начини да ги заинтригувам. При учениците в предюношеска и юношеска възраст, когато нещата станат трудни, те просто се отказват. Литературата ни беше по-трудна. Започнахме да правим драматизации на по-голяма част от произведенията. В часовете по български преподавах правилата под формата на презентации и мисловни формули. Не съм искала да зубрят и научават наизуст".
Класната ми стая е отворена, заяви още тя.
"Канила съм родители, канила съм и други учители. Виждат как работя и изграждат доверие към мен. Нямам против родителите да бъдат свръх ангажирани.
Когато сме поставили ясни критерии, по които оценяваме, и сме подготвили децата за контролните, тогава няма поле за спор".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Нашето управление е по-различно от Фандъкова, защото правим нещата по-често и по-добре, а и София е по-чиста, каза зам.-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева в интервю пред БНР. В предаването "12+3" тя коментира схемите за измами с рециклируемите отпадъци в Столична община и сигналът до европейската прокуратура...
Община Сатовча официално бе вписана в книгата на рекордите на "Гинес" с най-много чешми на територията си. Новината съобщи кметът д-р Арбен Мименов, който се надява вековната семейна традиция за изграждането на чешми да продължи. Освен вписването в Книгата на рекордите, община Сатовча получи и официален документ, връчен от упълномощения..
Близо 200 проверки по летните ни курорти е направило за месец министерството на туризма, отчете министър Мирослав Боршош и потвърди, че в момента тече акция в "Слънчев бряг". Слънчев бряг на прицел от НАП, РЗИ, КЗП – проверяват туристическата услуга Няколко институции, сред които и Министерство на туризма, участват в проверките в курортния..
Правителството одобри третият последен законодателен пакет с промени, за да може България да бъде изключена от т.нар. сив списък за пране на пари. Поставянето на страната ни в списъка възпрепятства чуждите инвестиции в страната, отбеляза правосъдният министър Георги Георгиев. Очаква се още този месец промените в Наказателния кодекс,..
Условията, при които живеят бежанците у нас, са нечовешки и това не трябва да бъде допуснато да продължи. Това заяви пред БНР Иван Иванов, председател на Държавната агенция за бежанците. "Не е нормално страна от ЕС да предоставя такива условия през 21-ви век. ... Ще набележа спешни мерки, макар и с минимални средства, да променим това"...
Тази извънредна комисия по здравеопазване на НС вчера и кръглата маса днес повдигнаха много въпроси. И да сме благодарни на Тошко Йорданов, че предизвика отзвука в мрежите със стотици изказвания на лекари, които предлагат реални и възможни решения в здравеопазването, коментира в интервю пред БНР Пенка Георгиева, представител на пациентските..
Правителството одобри на днешното си заседание близо 2 милиона лева за археологически проучвания и теренна консервация. Допълнителните средства са насочени към проучванията на седем от най-значимите археологически обекти в България, обясни министърът на културата Мариaн Бачев: "Първата българска столица Плиска, античната колония..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.