Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Инвестиционното предложение за Павликени е прикрито като производство на каменна вата, а е завод за изгаряне на отпадъци"

Десислава Стоянова: Надявам се ВАС да е на страната на гражданите

"Използвани са 15% от 1,7 млн. тона отпадъци, защо се дават още разрешителни за изгаряне"

| Интервю
Десислава Стоянова
Снимка: Ирина Недева

Имаме Девня, защото там се изгарят отпадъци, внесени от Италия, а до преди 2 години от Англия. Защо се издават още разрешителни за изгаряне, след като са използвани едва 15% от 1,7 млн. тона боклук, попита институциите Десислава Стоянова от "За Земята" в интервю пред БНР.

Тя е категорична, че изгарянето на отпадъци е опасно за здравето на хората и се позова на научни изследвания, които показват, че една от вредите на изгарянето е върху репродуктивността.

В предаването "Преди всички" Стоянова коментира проблема с инвестиционно предложение на Румен Гайтански за изграждане на инсталация за изгаряне на отпадъци в Павликени. Днес заседава Върховния административен съд и се очаква решение за въпросната инсталация.

"Надяваме се съдът да вземе страната на гражданите. Това инвестиционно предложение беше отхвърлено от РИОСВ Велико Търново и след обжалване – съдът разреши тази инсталация", каза Десислава Стоянова.

Тя предупреди, че хората от региона днес ще са пред ВАС, защото това, което се предлага като инвестиционно предложение, е прикрито като предложение за производство на каменна вата, а представлява завод за изгаряне на отпадъци.

"Има доста притеснения от такова огромно съоръжение. Най-вече фактът, че изгарянето на отпадъци предизвиква рискове за хората в региона, за което не се говори в България и на европейско ниво. Направихме доклад, публикуван през юли 2024 г. Представихме го заедно с "Ти решаваш" от Павликени, целта е да покажем количествата отпадъци, които се горят на територията на страната и разрешените капацитети за изгаряне. Всъщност никнат като гъби инвестиционните предложения. Ние нямаме нужда от тях, защото имаме цели за рециклиране", каза Стоянова.

И посочи, че през 2021 г. 28,2% само са рециклирани, а целта е 69% до 2030:

"Изгарянето заключва цялата система за управление на отпадъци. Имаме оператори, които могат да изгарят големи количества, а даваме разрешителни за нови капацитети", настоя тя.

Десислава Стоянова призова да не се забравя горещата тема за вноса на отпадъци, "затова имаме Девня, защото влизат през пристанище Варна Запад и се изгарят в Девня цимент и други оператори".

"Нашите колеги от Варна наскоро публикуваха статия с получена информация по "достъп до обществена информация" от различни институции. И стигнаха до високи цифри, установиха че 141 000 тона RDF постъпват в България и идват от Италия, преди 2 години от Англия. Не постигаме нашите цели за рециклиране, а инсенераторите предизвикват сериозни здравни проблем", коментира представителят на "За Земята".

И препоръча да се говори повече по проблемите с изгарянето на отпадъци и рециклирането, както и хората да имат повече информация.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Само в две села в Кюстендилско обявили, че ще изкупуват череши

Само две села - в района на Коняво и Таваличево, са обявили, че ще изкупуват череши при предстоящата кампания, коментираха кметове след проведена среща в Общината. При студовете през април на много места градините измръзнаха. Неофициално се коментира, че са оцелели не повече от 30% от  плододаващите масиви в района. По-скъпи череши!..

публикувано на 18.05.25 в 15:56
Никушор Дан избра да пусне бюлетина в малкия румънски град Фъгъраш, на 244 км от  столицата Букурещ.

Близо 40% достигна към 14 часа избирателната активност на президентския балотаж в Румъния

В Румъния при висока избирателна активност преминава балотажът за избор на президент, на който мерят сили  55-годишният независим кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан и  38-годишният лидер на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион.  Пред много избирателни секции в страната хората се редят на дълги..

публикувано на 18.05.25 в 15:24
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху намекна, че Израел е отворен за споразумение с "Хамас"

Израелският премиер Бенямин Нетаняху подсказа, че страната му е отворена за споразумение с "Хамас", което да вклчюва прекратяване на сраженията в Газа и което да бъде постигнато на провеждащите се днес преговори в катарската столица Доха. Споразумението трябва да включва освобождаването на всички заложници, изгнание на терористите от "Хамас" и..

публикувано на 18.05.25 в 15:05
Папа Лъв XIV

Папата призова за по-голямо световно единство

По време на интронизацията си папа Лъв XIV направи обръщение към стотиците хиляди вярващи и официални гости на площад "Свети Петър" с призив за по-голямо световно единство, като остро разкритикува вредното влияние на неконтролирания капитализъм и злоупотребата с власт, предаде ДПА. С литургична церемония започва понтификатът на папа Лъв..

публикувано на 18.05.25 в 15:00
Драгомир Стойнев

Драгомир Стойнев: Кризата в градския транспорт на София можеше да не се случи, държавата даде 17 млн. повече

Тази криза в градския транспорт на София можеше да не се случва . Това заяви пред БНР Драгомир Стойнев, председател на парламентарната група на "БСП – Обединена левица".  "През 2025 година държавата даде 17 млн. повече за градски транспорт в София. Имаше време и възможности за разговори. Синдикатите от много време даваха сигнали за..

публикувано на 18.05.25 в 14:30

Споделеното пътуване - как софиянци се организират да си помагат

За два дни новосъздадената заради липсата на градски транспорт фейсбук група за споделено пътуване в София набра близо 5500 членове. Пети ден София е без наземен градски транспорт, метрото работи Служители на градския транспорт: Извиняваме се на софиянци за неудобството, нямаме политически искания Какви са конкретните предложения на..

публикувано на 18.05.25 в 14:20

Вход свободен и многобройни събития за Международния ден на музеите в Кипър

Повече от 20 музеи и културни центрове в Кипър посрещат днес посетители с безплатен вход и обиколки с  екскурзоводи , удължено работно време и многобройни събития. Така те отбелязват Международния ден на музеите, който тази година е на тема "Музеи и общества в постоянна промяна". Богатата програма днес представя "нови начини за запазване на..

публикувано на 18.05.25 в 13:51