Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС ще обсъди отлагане на новата такса "Смет"

Снимка: БТА

На извънредно заседание днес парламентът ще обсъди дали да бъде отложена с 1 година новата методика за определяне на такса смет. Ако предложението бъде прието, вместо 1 януари 2025, тя ще влезе в сила от 1 януари 2026 г.. В програмата на депутатите са включени и две изслушвания на министри. 

Предложението за отлагане с година на новия механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци беше направено от ГЕРБ-СДС. При внасяне на промените в Закона за местните данъци и такси от ГЕРБ обявиха, че в противен случай от следващата година таксата може да скочи от 3 до 10 пъти в различните общини, което би било финансов риск за тях и финансова тежест за гражданите.  

В мотивите на вносителите е записано, че новата методика трябва да се случи поетапно във времето, за да могат местните администрации да настроят системите си за нейното прилагане,  да се подготвят за провеждане на разяснителна кампания сред населението и да разполагат с обективна база данни за справедливо изчисление на такса битови отпадъци.

В извънредното заседание на НС са включени и две изслушвания. По искане на ГЕРБ-СДС министрите на финансите и на енергетиката ще бъдат изслушани  за действията на кабинета във връзка с промените в Националния План за възстановяване и устойчивост. 

Четирима министри  - на транспорта, на финансите, на вътрешните работи и на регионалното развитие, ще отговарят на въпроси относно затрудненията при преминаване на границите ни с Гърция, Турция и Румъния и инициативата на Гърция и Турция за намиране на алтернативен транспортен коридор за заобикаляне на България. Вносители на това искане за изслушване са от БСП.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сръбските студенти с призив: Всички в Белград да спрат работа тази сутрин

Сръбските студенти призоваха днес в 7 часа местно време, 8 часa българско, всички в Белград да спрат работа. Призивът идва след множеството арести по време на протестите и проявите на гражданско неподчинение, както и на блокадата пред сградата на Юридическия факултет на Белградския университет в нощта на 2 срещу 3 юли.  Тогава, според..

публикувано на 04.07.25 в 08:12
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Поредна размяна на удари между Русия и Украйна

Украйна е предприела нападение с дронове срещу град Сергиев Посад в Московска област. Руски медии съобщават за най-малко един ранен и няколко експлозии. А при руска атака с дронове срещу Киев тази нощ са били нанесени щети по железопътната инфраструктура на града. При нападение с дронове на Украйна в Ростовска област е загинала най-малко една..

публикувано на 04.07.25 в 08:07

Синдикати и работодатели обсъждат как ще се определя минималната заплата

Как ще се определя занапред минималната работна заплата за страната във връзка с предстоящото транспониране на европейската директива за адекватните минимални заплати? Това ще обсъждат синдикатите и работодателите на среща, инициирана от социалния министър Борислав Гуцанов. Разговорите са насрочени за 10:30 часа днес, а и ще обхванат и други..

публикувано на 04.07.25 в 07:57
Американският президент Доналд Тръмп.

Долната камара на Конгреса ратифицира мегазаконопроекта на президента Тръмп

Долната камара на американския Конгрес ратифицира мегазаконопроекта на президента Доналд Тръмп за намаляване на федералните данъци и разходи и го изпрати на бюрото му за подпис. Очаква се той да влезе в сила днес – на националния празник на САЩ 4-и юли. Веднага след ратифицирането му от Конгреса президентът Тръмп заяви, че неговият, известен..

публикувано на 04.07.25 в 07:55

Милен Желев: Плажен вот на недоверие, за къмпингуващите на жълтите павета

Неуспешният вот на недоверие е предопределен. Това е "плажен" вот – голяма част от българите са на почивка, а от друга страна има "плажуващи и къмпингуващи" и на жълтите павета . Вотът на недоверие е насочен към протестиращите навън. Тази позиция изрази пред БНР политологът Милен Желев. Според него този инструмент губи съдържание и..

публикувано на 04.07.25 в 07:47

Разглеждат отпускането на безплатни антибиотици за децата до 7 години

Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата ще заседава извънредно, за да разгледа предложения за включване на антибиотици за деца в списъка на заплащаните от Здравната каса медикаменти. Очаква се от следващия вторник да започне предписването и отпускането на безплатни за децата до 7 години антибиотици. Три заявления за..

публикувано на 04.07.25 в 07:40

Пореден протест с искане за референдум за еврото ще се проведе в София

Пореден протест с искане за референдум за приемане на еврото ще се проведе днес в София.  Началният час е 12, пред сградата на Народното събрание. Организаторите обявиха, че ще направят опит да блокират сградата на парламента, докато вътре се гласува поисканото недоверие. Очаква се полицейското присъствие в района да бъде засилено, а..

публикувано на 04.07.25 в 07:28