Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столтенберг: Страните от НАТО сами да вземат решение дали Украйна да използва ракети с голям обсег срещу Русия

Йенс Столтенберг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че отделните членове на Алианса трябва да вземат окончателните решения за това дали Украйна може да използва ракети с голям обсег за атаки на руска територия.

Йенс Столтенберг приветства разговорите по спорния въпрос, който е на дневен ред след настояването на Киев да получи разрешение за използването на западни ракети с голям обсег за удари срещу цели в Русия. Британският премиер Киър Стармър и американският президент Джо Байдън обсъдиха темата във Вашингтон, но не беше съобщено за постигнато решение. Руският президент Владимир Путин заяви, че Западът ще се противопостави пряко на Русия в конфликта, ако допусне използването на тези оръжия на руска територия.

Планът за победа на Украйна срещу Русия, който Киев се готви да представи на съюзниците си, е почти изцяло завършен, заяви украинският президент Володимир Зеленски:

"За всяка стъпка има ясен списък от това, което е необходимо и което ще ни направи по-силни. В този план няма нищо невъзможно. Като цяло този пакет може да подсигури правилното развитие на ситуацията, не само за Украйна, а и за всеки по света, който цени международното право".

Въпреки че все още не са известни подробности, Зеленски посочи, че действията на украинските въоръжени сили в руската Курска област са част от подготвения план. В него са включени също участието на Украйна в глобалната инфраструктура за сигурност и оказване на натиск над Русия за прекратяване на войната с дипломатически и икономически средства.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Депутатът от МЕЧ Красимир Манов

Красимир Манов: Вижда се страх в ГЕРБ, ДПС-НН и в цялата управленска коалиция

Проектът за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите се направи с една цел – Пеевски да има контрол при продажбата на този актив. Забележете, променяте закона за дружество, което не е българско, коментира в предаването "12+3" депутатът от МЕЧ Красимир Манов. Според проекта всяка сделка с активи на "Лукойл" трябва да..

публикувано на 15.10.25 в 13:54

ЕК не одобрява визитата на дипломат №1 на Унгария в Москва

"Да отидеш в Москва именно сега, не е точното послание към Путин, тъй като времето и контекстът имат значение" - така говорителката на Комисията Анита Хипер отговори на въпрос за посещението на унгарския министър на външните работи Петер Сиярто в руската столица днес. "Всякакви двустранни контакти на страни членки трябва да са в синхрон с..

публикувано на 15.10.25 в 13:52

Хранилището за радиоактивни отпадъци ще струва около 75 милиона евро

Строителството на Националното хранилище за ниско- и средноактивни отпадъци ще струва около 75 милиона евро и се очаква да завърши през март следващата година. Това каза Делян Петров - изпълнителен директор на Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци", които ще експлоатира съоръжението. " След което ще поискаме разрешение от Агенцията за ядрено..

публикувано на 15.10.25 в 13:47
Изборна секция в Пазарджик

Адв. Камен Добрев: 95% за ДПС-НН са били първите, гласували в Огняново

Още от сутринта в деня на изборите хора се довеждаха и отвеждаха с коли не с местна регистрация, имаше суетене около изборната секция в пазарджишкото село Огняново от хора, които по думите на местни хора не са от селото, нито от съседните села. Това разказа пред БНР адвокат Камен Добрев, наблюдател в секцията в Огняново на изборите за общински..

публикувано на 15.10.25 в 13:44

ПП-ДБ искат спешно Бюджет 2026, за да не прерасне политическата криза във финансова

Правителството трябва да внесе спешно бюджета за следващата година, за да не прерасне политическата криза във финансова.  С такъв призив към лидера на ГЕРБ Бййко Борисов излязоха съпредседателите на коалиция ПП-ДБ.  Заседанието на НС - отложено заради липсата на кворум Според съпредседателите на коалиция „Продължаваме промяната –..

публикувано на 15.10.25 в 13:38

Равнището на регистрираната безработица през септември остава ниско

Стабилен пазар на труда през месец септември отчете Агенцията по заетостта. Равнището на регистрираната безработица остава ниско - 5.06 процента. През август то е било 5.2 процента. 17 хиляди са започнали работа с посредничеството на бюрата по труда през предходният месец. Близо 3 хиляди от устроените на работа са получили субсидирана..

публикувано на 15.10.25 в 13:37
Ген. Иван Чобанов

Ген. Иван Чобанов: ДАНС е структурирана по начин, който е далечен на европрактиките

"Политиците ни все още хранят илюции, че държавата може да се управлява чрез службите. За демократичните общества такъв модел е несъвместим". Това заяви пред БНР ген. Иван Чобанов, след като п резидентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание приетия на 2 октомври т.г. Закон за изменение на Закона за Държавна агенция..

публикувано на 15.10.25 в 13:35