Децата търсят телефона, защото им става скучно в час и отговорността за това носят институциите, защото не успяват да догонят технологиите и да направят интересен часа, каза Антоанета Василева, координатор на Центъра за безопасен интернет, в интервю пред БНР.
Тя е и в работната група към СЕМ за екранното време при децата и има цялостен поглед върху проблема с използването на телефоните в училище и в час. Според нея е нужно да има служебни мобилни устройства за учениците, както в много други държави, за да работят с тях, а не да се забавляват.
"Това означава преустройване на образователната система, но по по-различен начин отколкото сега. Това трябва да направи нашето образование, за да върне вниманието на децата. Наративът е, едва ли не, че отговорността е в децата. Не, не е така, тя е в нас, учителите и институциите. Децата са огледало на това, което виждат", коментира Василева в предаването Хоризонт до обед.
От Центъра за безопасен интернет задават въпроса: Искаме ли наистина да ограничим устройствата на децата и вярваме ли, че със забрани, от само себе си, ще се решат проблемите?
"Ние вярваме, че образованието трябва да търси и отговоря с нуждите на децата, защото те имат нужда да развиват уменията си", каза Антоанета Василева.
Тя е категорична, че за ползването на мобилни телефони в училище трябва да се прави разделение на възрастовите граници:
"От 1 до 4 клас сме на едно мнение, телефоните не са подходящи за децата и когато се употребяват да е с родителски контрол. Големият разговор е за прогимназията 5 – 7 клас, където децата имат собствени телефони. А за младежите, тийнейджърите след 8 клас, да бъдат ли с тях телефоните, според нас е неадекватен. Защото към този момент на израстване трябва да сме развили умения, включително за самоконтрол, и те да са наясно, че когато се поддават на изкушението да преписват, губят знания и е в техен ущърб. Но за да стигнем до това ниво на осъзнатост, родители и учители трябва да сме си свършили работата."
Антоанета Василева припомни, че родителите имат отговорност, защото децата следват техния пример. Необходима е комуникация вкъщи с децата, защото родителите без да се усещат "забити" в смартфона си, се лишават от възможността да общуват с децата си.
"Това повишава тревожността в тийнейджърите. Когато няма комуникация вкъщи, да усещаш че си важен и имаш тяхното внимание, тогава наистина тревожността се повишава и може да рефлектира върху вниманието в час", обясни Антоанета Василева.
Тя бе категорична, не е съгласна със санкици за децата, а да има правила е да се спазват.
"Ролята на родителя трябва да е в подкрепа на учителя и училището, да бъдат всички информирани, как заедно да направят така, че децата да спазват правилата", допълни Василева.
И посочи, че във Франция, че забраната за мобилни телефони в училище е в тестова фаза, в 200 училища в страната и е за ученици до 15 години.
"Важно е за децата в училище и вкъщи да се говори, защо имаме нужда да следим какво е случва в социалните мрежи? Защо ние качваме информация в мрежите и какво ни носи това? Тези, които пишат повече постове и качват снимки са по-объркани при отговора на този въпрос", сподели наблюденията си Виктория Василева.
Цялото интервю с Антоанета Василева и репортажа на Виолета Борисова чуйте в звуковите файлове.
Добра година както за входящия туризъм, така и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори. Резервациите за изходящите пътувания на българите са с 20 на сто повече в сранение с миналата година - каза за БНР Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. Кои са посоките за..
Британски гражданин е сред 15-те души, убити при нападението с автомобил в Ню Орлиънс в новогодишния ден, потвърдиха от Министерството на външните работи на Острова. По данни на лондонската полиция загиналият е Едуард Петифър, на 31 години, от столичния квартал Челси. Семейството му го нарече "прекрасен син, брат, внук, племенник и..
Полицията е установила, че 48-годишен мъж от София продава чрез интернет наркотични вещества, използвани в устройства за пушене от типа "вейп". Наред с това в кола, управлявана от 70 годишна жена, са открити 4 бутилки, съдържащи различни по вид течности, около 500 празни пълнители за електронни вейпове и 4 контейнера, съдържащи течност...
Русия съобщи, че е свалила осем американски ракети АТАКАМС и 72 дрона, изстреляни от Украйна. Не се уточнява дали има жертви или щети. Москва предупреди, че използването на този тип ракети може да доведе да нападение със свръхзвукови балистични ракети срещу Киев. Ракетите АТАКАМС са с обсег 300 километра. Междувременно руските сили съобщиха, че са..
Сурвакари от Пернишко ще пренесат в София част от магията на Сурва. На 5 януари за трети пореден път Сурва ще гостува в Борисовата градина. С това се дава началото на проявите, предшестващи едно от най-мащабните събития в страната – Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва”, който тази година ще се проведе от 24 до 26 януари. Пред..
Стотици жители на Кюстендил и района се събраха за пореден път днес на пътя край село Ябълково, където преди седмица при пътно-транспортно произшествие със стадо коне загина 18-годишната Андрея, а две нейни връстнички бяха ранени. Участниците в протеста изразиха недоволството си от действията и ненамесите на институциите, от това, че не се..
Най-възрастният човек в света, японката Томико Итоока, почина на 116 години, съобщиха в събота от град Ашия, в който е живяла, предава АФП. Итоока, която имаше четири деца и петима внуци, почина на 29 декември в старчески дом, където живееше от 2019 г., се казва в изявление на кмета на южния град. Тя е родена на 23 май 1908 г. в търговския..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...