Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ключовите лица в състава на новата Европейска комисия

Снимка: ec.europa.eu

Кои са ключовите лица в състава на новата Европейска комисия. Кои личности стоят зад ключовите ресори в Комисията Фон дер Лайен, които ако бъдат одобрени от Европарламента, ще бъдат част от екипа на германската лидерка през следващите пет години. 

Сред известните по-рано лица в новата Комисия е бъдещият топ дипломат на Брюксел - бившата премиерка на Естония Кая Калас, номинирана за върховен представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. Яростен поддръжник на Киев, наричаната "желязна лейди от Талин" и разглеждаща войната срещу Украйна като екзистенциална заплаха за родината си, Калас е в списъка за издирвани лица на руското вътрешно министерство. Ако номинацията ѝ бъде подкрепена, се очаква да продължи безапелационния курс в подкрепа за Киев. Войната в Газа ще бъде сред основните предизвикателство в работата ѝ, за да покаже качества и в други полета на външната политика.

Френската номинация е настоящият външен министър Стефан Сежурне. Той бе посочен в последния момент от Елисейския дворец след оттеглянето на Тиери Бретон, настоящ комисар за вътрешния пазар.

39-годишният Сежурне, верен съюзник на президента Макрон, ще бъде в ролята на изпълнителен вицепрезидент и комисар, отговарящ за индустриалната стратегия на Съюза. Той е с богат опит в преговорите по коридорите на властта в Брюксел, оглавяваше центристката група "Обнови Европа" в Европарламента, в която е и партията на Макрон, а надеждите на Франция са Сежурне да противостои и балансира германското господство в Брюксел.

Рафаеле Фито е представителят на третата най-силна икономика в Евросъюза - Италия. 55-годишният политик, част от  управляващата в Рим партия "Италиански братя", определян като човекът на Мелони, за чийто комисарски пост настояваше енергично именно италианската премиерка. Фито, който е със завиден европейски опит, получава вицепрезидентско място и ресор "кохезия и реформи".

Зелената кралица в екипа на Урсула фон дер Лайен се казва Тереза Рибера. Министърът на екологичния преход на Испания Рибера е дългогодишен природозащитник, известен с уменията си за водене на преговори и експертните си познания в областта на климата. 55-годишната испанка, горещ привърженик на "Зелената сделка", е близка до премиера социалист Педро Санчес и е номинирана за един от основните ресори като икономическата трансформация и околната среда с ресор "Чистота, справедлив и конкурентен преход".

Пьотр Серафин е името на номинирания за еврокомисар от Полша. Той е добре позната фигура в Брюксел и е близък довереник на полския премиер Доналд Туск. В момента Серафин е посланик на Варшава в ЕС, а надеждите са да поеме водеща роля в ресор "Бюджет, борба с измамите и публичната администрация" в Комисията Фонд дер Лайен 2. Задачата му ще бъде да затвърди нарастващата тежест на Полша в ЕС и да я постави в най-добра позиция при ожесточените преговори за следващия бюджет на блока.

Стигаме и до човека на Орбан в новата Комисия - Оливер Вархей, досега комисар по разширяването на ЕС. Унгарецът си спечели немалко критици. Като приближен на унгарския премиер, той неведнъж е обвиняван, че е спирачка в колелата по въпроси, като стремежа на Украйна за членство в Съюза и подкрепата за палестинците.

Очаква се този път 52-годишният комисар да заеме по-малко влиятелна роля с ресор "здравеопазване и хуманното отношение към животните". Очаква трудно изслужване в Европейския парламент - особено след като по време на дебат в Страсбург се чу на микрофоните как нарича на унгарски евродепутатите "идиоти".

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцки медии коментират предимствата на българската икономика на прага на еврозоната

Гръцките медии информират днес за препоръката на Еврогрупата  България да се присъедини към еврозоната от първи януари. Съобщават и за българска връзка при нелегален внос на домашни любимци в Гърция. България влиза в еврозоната от началото на следващата година, подчертават в заглавие водещите гръцки медии. Цитира се решението на Съвета за..

публикувано на 21.06.25 в 11:29
Техеран, 13 юни 2025 г.

Калоян Константинов: Най-голямата опасност е от гражданска война в Иран

Най-голямата опасност от евентуално пряко включване на САЩ във войната на Израел срещу Иран е това да предизвика гражданска война в ислямската република и така да се повтори дестабилизиращият ефект от предишни американски намеси в Близкия изток.  Това мнение изказа пред БНР журналистът Калоян Константинов. " Почти всички военни намеси на..

публикувано на 21.06.25 в 11:18

Няма и следа от хищника, забелязан в Шуменското плато

Няма следа от животното, което е забелязано и заснето от туристи в природен парк "Шуменско плато" над Шумен, съобщават от ОД на МВР. Заложените примамки с храна стоят непокътнати. Дроновете с термокамери не са засекли движение тази сутрин Продължава издирването на голямата котка, забелязана на Шуменското плато, като в момента усилията са..

публикувано на 21.06.25 в 11:12

МВнР призова българите да не пътуват към Близкия изток

Министерството на външните работи призова българските граждани да се въздържат от  пътувания към държавите от Близкия изток. Препоръката се отнася за държавите Ирак, Иран, Сирия, Ливан, Израел, Йордания, Кувейт, Обединени арабаски емирства, Бахрейн, Катар, Саудитска Арабия. От Ситуационния център на министерството допълват, че е..

публикувано на 21.06.25 в 10:57

Кюстендил е домакин на националното състезание "Най-добър млад шофьор"

Кюстендил е домакин на националното състезание "Най-добър млад шофьор".Стартът е на централния площад "Велбъжд". Организатор е Съюзът на българските автомобилисти. Първоначално са номинирани над 700 участници до 26 години, като категоричното изискване е да не са санкционирани по закона за движение по пътищата. На финала днес ще стартират 25..

публикувано на 21.06.25 в 10:41

Барбара Слейвин: Целите на Израел са далеч по-мащабни от унищожаване на ядрената инфраструктура на Иран

"Безусловна капитулация" поиска Доналд Тръмп от Иран поне два пъти през изминаващата седмица. Търпението му се било изчерпало. Но дали и той ще удари аятоласите заедно с Израел? "Може да го направя, може и да не го направя - никой не знае какво възнамерявам да направя", заяви Тръмп в сряда. И на следващия ден определи двуседмичен срок на Иран да..

публикувано на 21.06.25 в 10:35
Майкъл Милщайн

Майкъл Милщайн: Страна с мащаба на Израел не може да предизвика революция в Иран

Близо 20 месеца Израел е вече във война - с "Хамас" в ивицата Газа, след това с "Хизбулла" в Ливан и с хутите в Йемен - все части от т.нар. Ос на съпротивата, която Иран използваше като възпиращ израелски атаки срещу него авангард. След като "Хамас" извърши терористичния си рейд в Израел на 7 октомври 2023 година, палестинската групировка беше..

публикувано на 21.06.25 в 10:35