Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не очаквам шумна, грандиозна и феноменално силна кампания от когото и да било, каза той

Доц. Александър Христов: Спасението е в системните партии

"Твърдите електорати омекват"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"Картината е тъжна, но очаквана и позната. Не трябва да си мислим, че след всичко, което стана в последните 4 години в държавата, настроенията на хората биха били по-различни". 

Това е мнението на доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации.

Пред БНР той отбеляза, че започва залитане в конспиративни теории в момента, в който хората усетят безизходица. По думите му обаче тези конспиративни теории намират форма с появата и с много гласове за временни и странни явления от типа на "Величие". Според него това е една от потенциалните опасности - търсене на някаква форма на свръхестествено решаване на проблемите. 

Второто е парадоксът, че въпреки силното разочарование, има хора, които биха продължили да излизат и да гласуват, което говори за все още неугаснал интерес към изборите, коментира доц. Христов. Той прогнозира, че избирателната активност на изборите през октомври ще бъде съвсем ниска, като може да ударим и рекорд по дъно на избирателна активност в последните години
Твърдите електорати омекват, констатира още анализаторът в предаването "Преди всички". Това е в резултат на процесите на разпад при някои от партиите със сериозни твърди електорати - БСП и ДПС, обясни той. Според него това прави изхода от тези избори непредвидим. Само една партия все още има твърд електорат - това е ГЕРБ, смята той и добави за ПП-ДБ, че те имат малък, но сравнително твърд електорат.

"Не виждаме никакви сигнали от никоя по политическите сили, че започват да се готвят много активно за изборите на 27 октомври. Причината за това са и вътрешните неуредици при много от партиите. Не очаквам някаква шумна, грандиозна и феноменално силна кампания от когото и да било. По скоро ще търсят начини как да мобилизират омекващите ядра и някакви по-близки периферии", отбеляза доц. Александър Христов.
Той коментира и разлома в ДПС. За него марката, абревиатурата е всъщност основата. По думите му обикновено там, където остава основата, там винаги се насочва по-съществената част от гласовете. Засега основата е останала у Пеевски, но пък идеологията беше "отмъкната" от Доган, подчерта той. В този смисъл, по думите му, е изключително трудно да се предвиди кой ще вземе повече гласове. 

Корнелия Нинова мина като разрушителен тайфун в БСП и нанесе много сериозни поражения на партията, категоричен бе Христов. Според него да се сглоби нещо ново от 10 стари - никога не се получава. 

По думите му и ГЕРБ е в сложна ситуация. "В момента те мълчат, може би се ориентират в обстановката и търсят каква заявка да направят. Надеждите за стабилност, доколкото съществуват въобще, основно са насочени към тях", изказа мнението си той. Но предупреди, че ако Борисов реши да влезе в някаква сглобка с Пеевски, това ще е пагубно за него. 

Според анализатора спасението е в системните партии, колкото и разпадащи да са те. Има вероятност да излезе нещо като "Величие" или "Меч", което да обере някакъв приличен вот, прогнозира той. И отбеляза, че отдавна се възлагат надежди на президента, но:

"Колкото повече това се говори, а той не го прави, толкова повече изстива неговата фигура като обединител или месия. Това вече продължава няколко години. Още няколко и той няма да има имиджовата сила да поведе такова обединение, защото вече ще е изхабен от говорене". 

Цялото интервю на Диана Дончева с доц. Александър Христов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Кметове предложиха 111 обществени сгради за домове за стари хора

Кметове от различни градове на страната са предложили 111 обществени сгради с отпаднала необходимост, които биха могли да се трансформират в домове за стари хора.  Това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след среща с представители на общините. Агенцията за качеството на социалните услуги ще направи преглед на..

публикувано на 08.07.25 в 16:06

Обвиняемият за смъртта на Сияна остава в ареста

Окръжният съд в Плевен се извини на журналистите заради ситуацията, при която не бяха допуснати в залата по делото за катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна.  Обвиняемият шофьор остава в ареста с най-тежката мярка "задържане под стража" след като за втори път съдът не уважи неговото искане за изменение. Преди съдът да..

публикувано на 08.07.25 в 16:05
Наталия Киселова

Н. Киселова: Въвеждането на еврото ще изисква промени в българското законодателство

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова излезе с позиция, в която заявява готовността на парламента да подкрепи мерките, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че се установят законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на еврото. Киселова посочва, че въвеждането на еврото като официална..

публикувано на 08.07.25 в 15:55
Димитър Радев

Димитър Радев: Еврозоната не е просто шанс, а историческа перспектива за България

Присъединяването към еврозоната е стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови и икономически ресурси. Това заяви управителят на БНБ Димитър Радев в блиц интервю за БТА, дадено минути, след като страната ни получи финално зелена светлина да се присъедини към еврозоната от 1 януари догодина. ЕП подкрепи..

публикувано на 08.07.25 в 15:47

Министър Петкова: Днес България постигна една своя стратегическа цел - членството в еврозоната

България ще бъде стожер на фискалната дисциплина в еврозоната, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова на официалната церемония по подписването на финалните документи за влизането на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна на 1-ви януари 2026 г.  На нея присъстваха Стефани Лосе, икономически министър на Дания,..

публикувано на 08.07.25 в 15:36

Мнозинството от израелците са разочаровани от срещата на Нетаняху с Тръмп

Мнозинството от израелците са разочаровани, че срещата на премиера Бенямин Нетаняху с американския президент Доналд Тръмп не завърши с примирие за ивицата Газа. Израелската офанзива срещу анклава продължава да взима жертви и от двете страни. Нетаняху пристигна във Вашингтон за среща с Тръмп Американският президент изрази убеденост, че..

публикувано на 08.07.25 в 15:17

Политици и държавници приветстваха присъединяването ни към еврозоната

След гласуването в Европейския парламент в Страсбург и на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което финализира процеса по влизане на България в еврозоната и въвеждането на еврото в нашата страна, последваха поздравления от държавници и политици в София. Премиерът Росен Желязков написа в платформата "X": "Успяхме! От..

публикувано на 08.07.25 в 15:14