Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В рамките на Комисията по здравеопазване ще организирам работна група, която да включва всички заинтересовани страни"

Д-р Симидчиев: Законопроектът на "Възраждане" за вендинг машините за лекарства е предизборен

Ако се ползват такива машини, те могат да са само за медикаменти без лекарско предписание, категоричен бе той

| Интервю
д-р Александър Симидчиев
Снимка: Ани Петрова

"Виждаме как няколко законопроекта, които бяха входирани в последно време, се ползват предизборно, за да разбунят духовете, а не да доведат до нещо смислено и полезно".

Това заяви пред БНР председателят на Здравната комисия в парламента д-р Александър Симидчиев, след като Народното събрание прие на първо четене законопроект на "Възраждане", задължаващ държавата да финансира автомати за лекарства или денонощни аптеки, включително в труднодостъпните региони.

"Предложеното от "Възраждане" беше написано много кратко, с много неясноти, със сериозно неразбиране по конкретиката на темата, която започва да се регулира. Дадоха и много кратък срок между първо и второ четене, в който да се въведат промени, но се справихме", изказа мнението си той. Според него законопроектът е направен предизборно:

"Когато се направи непрофесионално, започва да има повече шум в системата, отколкото полезен сигнал и полезна законодателна инициатива".

В предаването "Преди всички" д-р Симидчиев беше категоричен, че вендинг автоматите не бива да дават медикаменти, които са по прескрипция:

"С промените ние предлагаме това да бъде конкретно фиксирано - че ако се ползват такива машини, те могат да са само за медикаменти без лекарско предписание". 

Според него обратното би поставило пациентите в огромен риск

Второ - там имаше редица неясноти по отношение на това кой ще може да контролира как да бъде разкрит процесът, добави специалистът и подчерта, че този въпрос също е детайлно разписан в предложените корекции. 


Според него трябва да бъде направена работна група

"Когато подобно предложение е направено от политическа партия "Възраждане", то не е предложено на обществено обсъждане, не е подложено на обсъждане със съсловните организации. Това е критично необходимо. Когато се регулира един толкова специфичен бранш, трябва да се подложи на обсъждане с всички заинтересовани, включително работещите в този бранш. Ще организирам в рамките на Комисията по здравеопазване работна група, която да включва всички заинтересовани страни, включително институциите".

Д-р Симидчиев смята, че трябва да се вземе мнението и на държавата, и на общините. По думите му трябва да има много строг процес, който да гарантира, че "всяка вложена стотинка ще отиде там, където трябва, и ще помогне за решаване на проблема".

Един такъв автомат струва много средства, подчерта също той и добави мнението си: "Прехвърляме много неща на държавата". 

Проблемът започна да бъде решаван систематично през механизма на финансиране на НЗОК, която и в момента финансира отдалечени аптеки в труднодостъпни места с по-голяма сума, напомни д-р Симидчиев. 

В Кюстендилско, където две от деветте общини - Невестино и Трекляно, са без аптека, а в други съществуването на фармацевтичен обект е "на кантар", хората не подкрепят особено вендинг апаратите за лекарства. Липсата на денонощни аптеки дори в големи градове създава множество проблеми. В Кюстендил вендинг машина за лекарства е монтирана отскоро - тъкмо пред денонощната аптека. Оказва се обаче - излишно. 

Цялото интервю на Диана Дончева с д-р Александър Симидчиев и репортажа на Кирил Фалин в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Янков

Никола Янков за митата на Тръмп: Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС

Голямата въпросителна е как ще реагира ЕС. Това коментира Никола Янков, бивш зам.- министър на икономиката, преди влизането в сила на новите тарифи, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  Скот Бесънт: Тръмп ще участва лично в преговорите с търговските партньори за митата "Вашингтон пост": Мъск опитал да убеди Тръмп да отмени..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
д-р Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на БАБХ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват борбата с разпространението на райски газ

Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна   комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид  и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..

публикувано на 08.04.25 в 18:14

Руската Дума ратифицира споразумението за стратегическо партньорство между Русия и Иран

Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...

публикувано на 08.04.25 в 17:44
Елвира Набиулина, управител на РЦБ

Набиулина: Основен риск за руската икономика е поевтиняването на петрола заради търговските войни

Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..

публикувано на 08.04.25 в 17:38

Росен Желязков: Еврозоната не е самоцел, а начин да се изсветли икономиката

"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков.  "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..

публикувано на 08.04.25 в 17:19

Инж. Румен Йовчев: Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили

Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева  годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..

публикувано на 08.04.25 в 17:19
Министър-председателят Росен Желязков представи мерките за подобряване на пътната безопасност

Тол камерите ще бъдат използвани за контрол на скоростта по пътищата

"Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент, при който загина дете и усещането на обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност ". Това каза министър-председателят Росен Желязков след края на съвещанието на тема "Пътна безопасност".  Росен Желязков: Ще обсъдим пътната безопасност и контрола по..

публикувано на 08.04.25 в 17:08