Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Програма на УНИЦЕФ и МОН прави училището по-добро и по желано

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

| Интервю
Снимка: uchiteli.bg

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ.

"Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма как само един клас да работи и да се правят частични обучения. Това трябва да е цялостна училищна политика със справяне на агресията и създаване на училищна среда. И това и включва правилниците и училищните политики, и вече намира място като работилници. Програмата, целяща да се създаде позитивна среда в училище, включва  работилници след задължителните часове, за да може всички в нея да се чувстват като една общност. В програмата се въвличат и родителите, защото са ключов партньор в този процес", разказа за "Стъпки заедно" Янкова.

И припомни, че последните световни изследвания потвърждават, че голям фактор, влияещ на успеха на училището е от това, как се чувстват учениците.

В сайта на "Стъпки заедно" е посочено, че всяко 1 на 6 деца е било подложено на физическо насилие в училище, 1/3 на унижение и обиди и всяко 1 от 7 на насилие онлайн.

Професионални медиатори ще помагат в предотвратяването на конфликти между деца

Абитуриентите Йоана-Мария Тенева и Калоян Борисов, които са част от програмата, коментираха как програмата дава резултати в училище и как да се направи училището по-добро и по-желано.

"Когато започна програмата "Стъпки заедно" сформирахме клуб на "Миротворците" и се присъединих към нея още в 9 клас. Създадохме общност, в която се чувстваме комфортно, споделяхме и предавахме с други ученици. Най важното за една позитивна среда в училище е да знаеш, че човекът до теб те разбира, можеш да споделяш и има взаимната връзка между учениците", сподели Йоана.

"Децата не споделят особено много на учители и съученици, понеже изпитват страх, ако са жертви на насилие и затова в 7-о училище направихме "Кутия на доверието. Да споделят анонимно или не, за да бъдат чути. Защото, ако детето не се чувства сигурно, няма да подаде зов за помощ", разказа Калоян.

"Насилието и агресията в училище нямат бързи решения. Важно е и училищата, и обществото да разберат, че се изискват системни действия и усилия. Йоана и Калоян вече са 4 години миротворци и всъщност се изисква инвестиция от учители, родители, деца и не може отделни акции да разрешат проблема, изисква се системна работа", допълни Мария Янкова от УНИЦЕФ.

 И обясни, че програмата стъпва на превенция и развитие на социално-емоционални умения:

"Тези работилници помагат децата да разпознават своите емоции, да ги контролират и да разпознават на човека до себе си."

Янкова каза, че в 22 области на страната са обучени ментори – психолози, които помагат на училищата да реализират програмата и да бъде ефективна. И от останалите 6 области вече имало интерес да се обучат ментори по "Стъпки заедно"

Цялото интервю чуйте в зувковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус  - Берлин, 17 май 2023 г.

На среща в Берлин европейски военни министри потвърдиха подкрепата за Украйна

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус потвърди, че Берлин ще продължи да подкрепя Украйна с оглед на последните събития във войната.  Нашата цел е Украйна да действа от позицията на силата, заяви Писториус след среща в т.н. формат "петорка" в Берлин с колегите си от Франция, Великобритания, Италия и Полша. На срещата с Писториус..

публикувано на 26.11.24 в 01:30

Започва делото срещу шестима българи във Великобритания, обвинени за шпионаж в полза на Русия

В Обедиенното кралство днес трябва да започне процеса срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия. Първоначално процесът беше насрочен за 27 октомври, но беше отложен без назовани причини.  Днес в Олд Бейли – Централния наказател съд в Лондон, ще се изправят Орлин Русев, Бисер Джамбазов, Катрин Иванова, Иван Стоянов и Ваня..

публикувано на 26.11.24 в 01:26

Нови предупреждения за дъждове и наводнения във Великобритания

Бурята Берт, който връхлетя през миналия уикенд Британските острови, постепенно отшумява, но днес и утре се очакват още проливни дъждове в Южна Англия и Южен Уелс и опасност от наводнения.  Бурята Берт вече причини наводнения и транспортен хаос в тези части на Обедиенното кралство, но явно това не е краят. Домове и пътища останаха под водата, а с..

публикувано на 26.11.24 в 01:19

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30