17-ият Международен фестивал на военните оркестри започва днес във Велико Търново. По традиция форумът е част от честванията за независимостта на България. Велико Търново е българският град, където за първи път в страната засвирва военен оркестър при приемането на Търновската конституция.
Близо 100 музиканти под пагон от Румъния и България участват в 17-ото издание на Международния фестивал на военните оркестри във Велико Търново.
Мисията на военните оркестри днес е да повдигат бойния дух на армията и да поддържат патриотизма в обществото, казва началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов, организатор на форума:
"Посланието е, е това е хубава традиция, която трябва да бъде продължена. Този фестивал е нещо изключително в навечерието на един от най-хубавите национални празници. Когато военните духови оркестри засвирят, те показват духа на нашата държава, показват мъжеството и силата, с които ние сме постигнали тази държава, защото, ако няма България, няма да има нито един от нас."
"Българският военен музикант в своята 140-годишна история винаги е защитавал и изграждал както българската музикална култура, така и авторитета на българската армия и за нас, българските военни музиканти, е гордост да носим военната униформа и за музицираме за тази наша страна България “, казва подполковник Ради Радев, главен диригент на Българската армия и началник на Гвардейския представителен духов оркестър.
За българските военни музиканти е гордост да носим военната униформа, споделиха пред БНР Иван Стоев и Аксиния Йорданова:
"Това е отровност към работата и всичко свързано с нея. Ние, по-възрастните, сме завършили известното до скоро и закрито вече Военномузикално училище. След като сме тръгнали по този път, сега довършваме тази мисия. Мисията е да служим на армията, на държавата, да представяме в чужбина и в България армията по най-добрия начин, най-вече с музика", коментира Иван Стоев.
"За мен това е чест и привилегия да нося пагони и в същото време да упражнявам професията си. Свиря на флейта и пиколо и съм единствената жена в нашия оркестър", посочи Аксиния Йорданова.
В тазгодишното издание на Международния фестивал на военните оркестри участват оркестърът на Представителната гвардейска част, на Националния военен университет и Втора тунджанска механизирана бригада и на Военно-морските сили на Румъния.
Откриването на фестивала е в събота от 17 часа пред Музикално-драматичния театър във Велико Търново. На празничния 22 септември военните оркестри на България и Румъния ще водят шествието от крепостта "Царевец" до паметника "Майка България", а по обяд ще изнесат в центъра на града своя шоу спектакъл за великотърновци, туристите и гостите за Деня на независимостта.
Още по темата в звуковия файл.
Президентът Доналд Тръмп заяви, че не желае да сключи сделка с Китай по отношение на новите мита, освен ако търговският дефицит от над 1 трилион долара не бъде разрешен. Пред журналисти на борда на Air Force One Доналд Тръмп уточни, че докато с някои страни САЩ имат търговски дефицит от над 1 милиард долара, то с Китай той е в размер над 1..
"Светът, такъв какъвто го познавахме, вече не съществува“, заяви британският премиер Киър Стармър в коментар за вестник "Сънди телеграф“, като обеща да помогне "за защитата на британския бизнес от бурята на американските мита“. Киър Стармър заяви, че неговото правителство е готово да използва адекватни индустирални политики "за защита на..
ЕС е готов да защитава интересите си със съразмерни ответни мерки на митата на американския президент Доналд Тръмп и ще работи заедно с партньорите си в тази насока, каза днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след телефонен разговор с британския премиер Киър Стармър, предаде "Ройтерс". Фон дер Лайен посочи, че..
Доброволното формирование към Община Дупница набира доброволци за предотвратяване или овладяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации и отстраняване на последиците от тях, обявиха от администрацията. Във формированието сега членуват 29 души. Пълният комплект от документи за членство в доброволното формирование се подава в деловодството..
Близо 50 жители на Доспат се включиха в първата акция от кампанията за по-чиста, зелена и приветлива община Доспат - "Обнови и освежи“. Инициативата за пролетно освежаване и облагородяване на публичната среда е подета от "Обединение за бъдещето на община Доспат". Първата акция промени и разкраси пространството на разклона към с. Любча. В..
Френският крайнодесен лидер Марин Льо Пен обяви днес, че ще се бори с мирни средства срещу наложената ѝ петгодишна забрана да заема изборни длъжности и че ще черпи вдъхновение от американския борец за граждански права Мартин Лутър Кинг. На този фон в Париж се събраха хиляди нейни привърженици, за да я подкрепят, предаде "Ройтерс"...
Първата от началото на годината градушка падна днес в Смолян. Леденият валеж продължи около 5-10 минути. Сняг вали във високите части на областта Смолян, като в района на Рожен и Превала новата снежна покривка е около 5-10 см. Заради снеговалежа е ограничено движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през проходите..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..