Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Главчев: Най-важното е да осигурим добро бъдеще за следващите поколения

Димитър Главчев
Снимка: БТА

Най-важното е да осигурим добро бъдеще за следващите поколения, заяви служебният премиер Димитър Главчев на брифинг за български медии в централата на ООН в Ню Йорк. Страната ни взима участие в Срещата на върха за бъдещето, която се провежда днес и утре.

Той обясни, че по време на срещата, която се организира под егидата на Общото събрание на ООН, ще бъдат приети три важни документа - Пактът за бъдещето, Декларация за бъдещите поколения и Глобалният цифров договор. 

Пактът за бъдещето вече беше приет тази сутрин в Ню Йорк от всички държави членки на ООН въпреки предложенията за изменение, внесени от руската делегация. Със 143 гласа "за", 7 гласа "против" и 15 гласа "въздържал се" бе прието да не се разглеждат предложенията за изменения в текста на Пакта.

Служебният премиер посочи, че в него се засягат няколко важни теми - мирът и сигурността, бъдещите поколения, цифровизацията и единодушието около развитието на изкуствения интелект. Той обърна внимание, че в момента мирът и сигурността са сериозно застрашени.

Димитър Главчев поздрави българските граждани по случай днешния Ден на независимостта и заяви, че свободата, независимостта и обединението са свързани, преплетени едни в други. 

Той отказа да коментира политическата ситуация в България в момента.

Заедно с премиера в рамките на на брифинга изказване направи и служебният министър на външните работи Иван Кондов. Той заяви, че ООН е системата, в която трябва да се взимат най-важните решения и да се спазва Уставът на ООН. 

Трябва мултилитералната система да функционира добре, тя е нашата защита от агресии, заяви Кондов.

В българската делегация влизат още постоянният представител на България към ООН в Ню Йорк посланик Лъчезара Стоева, директори и експерти от Министерството на външните работи.

Срещата на върха за бъдещето има за цел преодоляване на предизвикателствата и пропуските в глобалното управление и съживяване на многостранната система с ООН в нейната основа.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Трябва спешно да превъоръжим Европа

"Трябва спешно да превъоръжим Европа". Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след края на ключова среща на върха на няколко европейски страни плюс Канада, състояла се в Лондон и посветена на европейската сигурност и на войната в Украйна, предаде "Франс прес". Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е..

публикувано на 02.03.25 в 19:53

В очакване на "Оскар"-ите

Тази нощ ще се състои церемонията по връчване на наградите "Оскар" - най-престижните отличия в света на киното. Водещ на събитието ще бъде комикът О’Брайън. Испаноезичният мюзикъл "Емилия Перес", разказващ за наркобос, който сменя пола си, оглавява списъка с 13 номинации, включително за най-добър филм и поддържаща женска роля. Сред основните..

публикувано на 02.03.25 в 18:42
Руският външен министър Сергей Лавров с Доналд Тръмп и с тогавашния посланик на Москва Сергей Кисляк в Белия дом (10 май 2017 г.)

Лавров: Тръмп всичко разбира

Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров похвали президента на САЩ Доналд Тръмп като "прагматик" за подхода му към войната в Украйна и отправи упреци към Европейския съюз като "подпалвач" на конфликта. В интервю за медийната група "Красная звезда", публикувано от ведомството му, Лавров определи като "нагло" френско-британското предложение за..

публикувано на 02.03.25 в 17:54
Президентът на Украйна Володомир Зеленски (вляво)  и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър - Лондон, 2 март 2025

Стармър към Зеленски: С вас сме колкото е необходимо

Срещата на върха за европейската сигурност в Лондон започна. Европейски лидери се събират днес в Лондон, за да обсъдят подкрепата за Украйна Всички поканени от премиера Киър Стармър лидери на европейски държави пристигнаха в британската столица, както и председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и генералният секретар на..

публикувано на 02.03.25 в 16:58

"Гората БГ" раздаде 14 000 дръвчета в Силистра

14 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета бяха раздадени по време на акцията на инициативата "Гората БГ" в Силистра. Целта на организаторите е тази година броят на дарените фиданки да достигне 5 милиона, а акцията премина при голям интерес от страна на гражданите на Силистра. За четвърта година "Гората.БГ" е в Силистра, въпреки лошото време, заяви..

публикувано на 02.03.25 в 16:40

Протест на граждани пред полицията в Казанлък

Граждани се събраха пред районното управление в Казанлък с призив да бъде оповестена цялата информация за смъртта на 47-годишен мъж, който почина, след като беше арестуван от полицията по-рано тази седмица. 47-годишният мъж от Казанлък е бил задържан след подаден сигнал за кражба. Той е издъхнал в местната болница, докато чакал за преглед, откаран..

публикувано на 02.03.25 в 16:06

Папа Франциск от болницата: Войната е абсурдна

Папа Франциск, който написа неделната си молитва в болничното си легло, докато се бори с тежка двойна пневмония, призова за световен мир и добави, че "войната изглежда все по-абсурдна", предаде ДПА. Молитвата му бе разпространена само в писмен вид. Франциск, който е духовен водач на 1,4 млрд. католици по света, спомена Украйна, Палестина,..

публикувано на 02.03.25 в 16:00