Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Арнаудов: Женският ни шахматен отбор затвърди мястото си в световния елит

Петър Арнаудов (вляво)
Снимка: БТА

Българският национален отбор по шахмат за жени "затвърди мястото си сред световния елит" с достойното представяне на Шахматната Олимпиада в Будапеща през миналата седмица, заяви селекционерът гросмайстор Петър Арнаудов. Европейските шампионки, в състав Антоанета Стефанова, Нургюл Салимова, Белослава Кръстева и Виктория Радева, се класираха на десето място. 

"След европейската титла, очакванията към нас бяха доста високи. В крайна сметка се класирахме на десето място и сме в топ 10 на втора поредна Олимпиада", заяви Арнаудов на пресконференция след състезанието.

"Надявахме се на по-предно класиране, но мисля, че се представихме достойно. Момичетата дадоха всичко от себе си и съм доволен от тях. Това е млад отбор, предвождан от Антоанета Стефанова. След нея момичетата са между 21 и 23 години. Мисля, че затвърдихме мястото ни сред световния елит и се надяваме на повече в следващите Олимпиади. Благодаря на състезателките и на ръководството на федерацията за усилията". 

Председателят на БСФШ Милен Василев заяви, че целта пред дамите за следващата Олимпиада ще бъде класиране в топ 6, въпреки че в женския шахмат има няколко недостижими отбора откъм финанси, подготовка и логистика.

"Жените спечелиха десето място и няма спор, че това е добро представяне. По принцип съм максималист, но ни липсваше шанс в някои срещи. Целта бе шестицата, но загубата от Виетнам бе фатална. Пред нас обаче няма отбор, който е с по-нисък стартов рейтинг от нашия. В женския шах има 4-5 състава, които са на съвсем друго ниво и ще ни трябва доста работа, за да им станем конкуренти. Класиране в шестицата обаче е постижимо за нас и се надявам на следващата Олимпиада да го направим. В отбора са изградени състезателки с характер", каза Василев. 

Мъжете, в състав Иван Чепаринов, Аркадий Найдич, Мартин Петров и Момчил Петков, стигнаха до 27-а позиция в крайното класиране, което според треньора гросмайстор Кирил Георгиев е добро надграждане от последните Игри. 

"За мен бе чест да бъде селекционер и капитан на отбора. Последните десет години бяха много тежки за нашия шахмат заради преразхода на средства, задлъжняване в големи размери и тн. Нашата федерация бе изключена от световния шахмат и фактически в последните десет години оцеляваме по случайност. Редица наши играчи отидоха в чужбина, в това число и аз. Шест години бях в Република Северна Македония, което се отрази и на нашия шахмат. Тази година се завърнах в България благодарение на Българска спортна федерация по шахмат (БСФШ), която ми предложи ролята на селекционер. Приех, въпреки че вътрешно се притеснявах. Хубаво е, че отборът бе подсилен с Аркадий Найдич, а Чепаринов, който игра на първа дъска, направи три точки и допусна само една загуба. Това се случи в мача срещу САЩ. Участваха и двама млади шахматисти - Момчил Петков и Мартин Петров, които са на 19 и 23 години. Въпреки това, те имат значими успехи в последните две години", заяви гросмайстор Георгиев.

"Аз в началото казах, че очаквам класиране в то 20, което е трудно, тъй като има десет отбора, които ни превъзхождат и други 30, които са равностойни на нашия отбор. В хода на турнира се видя, че отборът е сплотен и има добра обстановка. Около хотела имаше парк, където можехме да се разхождаме. Беше много тихо, което ни даваше възможност да се подготвим добре. В хода на турнира имаше проблеми. Първо Найдич имаше такива, но във втората половина той се разигра и завърши с 4 точки. Накрая се разболя Мартин Петров и той пропусна две партии. Въпреки това, справихме се добре. В последния кръг загубихме нещастно от Германия, като при загубата си Момчил можеше да рекламира трикратно повторение, но допусна неточност и партията не бе призната за реми, въпреки че то светеше на таблото.

"Този отбор има голямо бъдеще и разчитаме да покажем ръст още през следващата година на европейското първенство. Най-важното е, че успяхме да извадим българския мъжки шахмат от 65-о място, което не ни отива. Ние сме побеждавали пет пъти Русия на шахматни Олимпиади. Никой друг отбор няма такова постижение".

Председателят на БСФШ Милен Василев добави, че съживяването на мъжкия шахмат е факт и скокът от почти 40 места в класирането доказва това. Той е категоричен, че представянето и резултатите от Шахматната Олимпиада са "изключителен успех от морална гледна точка".

"След европейската титла на жените, аз и останалите хора във  федерацията си поставихме за цел да съживим шахмата за мъже. Създадохме един отбор с голям потенциал, с млади играчи, лидер Иван Чепаринов и попълнение Аркадий Найдич", заяви той.

"Много хора ни обвиняваха за това, че взимаме чужденци, но на Олимпиада трябва да отидат най-добрите. Сърбия стана европейски шампион с двама руснаци. Момчетата се сработиха и накрая видях истински отбор. Шахматът е индивидуален спорт и трудно се създава колектив. Началото беше колебливо, но на тези състезатели им трябваше време, за да се опознаят като личности. Това се случи бързо и от средата влязохме в нужния ритъм. Абсолютно съм сигурен, че на европейското първенство догодина доста отбори ще се съобразяват с нашия състав. За мен това 27-о място е изключителен успех от морална гледна точка". 

Василев също така благодари на Столичния общински съвет и на кмета Васил Терзиев за оказаната помощ относно подготовката и престоя на националите в Будапеща. Той обясни, че Министерството на младежта и спорта (ММС), в частност служебният министър Георги Глушков, отказва да финансира БСФШ заради наличието на вече лицензирана федерация Български шахматен съюз 2022. 

Василев призова лицензът на тази федерация да бъде отнет и да бъде отстъпен на БСФШ, която се грижеше за националите в Будапеща. В противен случай, добави Василев, Международната шахматна федерация (ФИДЕ) може да отнеме лиценза на БСФШ и това ще доведе "до края на българския шахмат". Василев обаче обясни, че министър Глушков "упорито отказва и се крие" от среща с ръководството на БСФШ. 


По публикацията работи: Светослав Табаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитрина Петрова триумфира със световната титла

Две титли и сребро за България от световното по канадска борба

Българските състезатели спечелиха два златни и един сребърен медал в днешния предпоследен ден на Световното първенство по канадска борба в Албена. Димитрина Петрова даде тон на българския триумф, стъпвайки на върха в категория до 60 кг при жените с дясна ръка. Тя не остави шансове на конкуренцията и грабна златния медал без нито една загуба. На финала..

публикувано на 21.09.25 в 22:27
Славия - Берое

Славия и Берое не разчупиха нулите

Славия завърши наравно 0:0 у дома срещу Берое в мач от деветия кръг от Първа лига и остава на 15-то място в класирането, докато гостите записаха втори пореден двубой без поражение. В 24-ата минута Кристиян Стоянов получи от Иван Минчев и намери в коридор Янис Гермуш, но Артур Мота спаси с крак удара на нападателя на "белите".  В 37-ата минута Факундо..

публикувано на 21.09.25 в 22:18
Арсенал

Гол в добавеното време спаси Арсенал от загуба срещу Манчестър Сити

Отборите на Арсенал и Манчестър Сити приключиха при 1:1 последната среща от петия кръг на Висшата лига на Англия. Резултатът облагодетелства най-много тима на Ливърпул, който вече води с пет точки на върха в класирането. По-близо до успеха на стадион "Емиратс" обаче бяха гостите от Манчестър, които поведоха още в деветата минута и имаха преднина до..

публикувано на 21.09.25 в 21:23

Баскетболният Рилски спортист отпадна на старта на квалификациите за Шампионската лига

Българският баскетболен първенец при мъжете Рилски спортист отстъпи пред естонския Калев/Крамо с 84:93 (19:27, 15:18, 26:25, 24:23) в двубой от първия кръг на квалификациите за Шампионската лига на ФИБА, които се провеждат в "Арена СамЕлион" в Самоков и така отпадна от битката за класиране в основната фаза. Общо 24 състава са разделени по осем в три..

публикувано на 21.09.25 в 21:18
Европейските шампионки от националния отбор по естетическа групова гимнастика на България за жени

Европейско злато и сребро за България в естетическата гимнастика

Женският национален отбор на България по естетическа групова гимнастика спечели титлата, а девойките взеха сребърни отличия на Европейското първенство в унгарската столица Будапеща. Титлата за женския ни състав е първа европейска за България в този спорт, след като същите момичета през 2022 година спечелиха за първи път и световната титла, а в края на..

публикувано на 21.09.25 в 20:21
Септември - Ботев Пд

Ботев (Пд) се измъкна от последното място след успех над Септември

Ботев (Пловдив) вече не е на последно място във временното класиране в Първа лига след победа с 3:1 като гост над Септември София в мач от деветия кръг на Първа лига. Две от новите попълнения на „канарчетата“ Армстронг Око-Флекс (2) и Маскоте се разписаха, а капитанът Тодор Неделев пропусна дузпа. За Септември точен бе Георги Върбанов. Още в 9-ата..

публикувано на 21.09.25 в 20:08
Даниел Стол

Швед спечели на диск след двучасово забавяне

Шведът Даниел Стoл спечели титлата в хвърлянето на диск при мъжете след над двучасово забавяне на финала в последната остана дисциплина от програмата на световното първенство по лека атлетика в Токио. Надпреварата започна на дъжд, но бе прекратена по време на вторите опити, след като до момента имаше само един сполучлив на литовеца Миколас Алекна...

публикувано на 21.09.25 в 17:53