"Творението е красив организъм, съставен от множество форми, безброй същества. Но като че ли рядко виждаме неговата същност, скрита от собствените ни проекции – желания и страхове. А в страха и желанията си се опитваме да капсулираме битието, да го геометризираме и класифицираме. А защо след това да не почерпим от благата му и да отстраним неудобствата? А защо да не го продадем срещу миг удоволствие?"
Юлиян Табаков с послание към публиката на изложбата "Виждам те", която ще бъде в Галерия "Средец" - София от 26 септември до 10 октомври, когато от 17.00 часа ще бъде представянето на албума - илюстрована книга, която събира рисунките на животни, включени в изложбата. Редактор е Зорница Христова.
Юлиян Табаков е потопен в света на визуалните изкуства. Изразява себе си чрез рисуване, сценография, костюмография и режисура. Концепцията му за живота може да се събере в отговора от детството му на въпроса "Какъв искаш да станеш?". "Спасител на света и ще го спася от човека", отговаря той.
"С "Виждам те" искам да се обърна към децата с картините на животните, да събудя у тях любов към живия свят около тях. В галерията ще има и една от първите ми рисунки на зебра, която съм направил на 3 години. Рисувам от малък, като луд просто. Винаги това съм правил. Не знам кой точно е запазил тази картина, но може би баба ми, която беше лекар и организираше, запазваше и структурираше нещата. Голяма част от детството си съм бил в Русе и рисувах на хартиите, които дядо ми основно ми намираше. Картините, които ще могат да бъдат видяни на изложбата, ще бъдат включени в книга, в която ще има една единствена история, отворена така, че докато разлистваш книгата дали на себе си или на детето до теб, ти трябва да наречеш героите и да разкажеш историята. Аз задавам само рамката, а конкретиката всеки сам трябва да си я разкаже.", споделя художникът Юлиян Табаков.
Юлиян Табаков e роден през 1975 в София.
През 1994 завършва ССХУ за Приложни Изкуства, специалност Детски Играчки
2000 – Магистър - Сценография в НХА – Н. Павлович, ателие Доц. К. Вълканов и Проф. Г. Иванов
2002 – семестър в Сентрал Ст. Мартинс – Лондон, Изящни Изкуства, департамент - 3D
2003 – Магистър – Изящни Изкуства в ENS des Beaux-Arts – Париж, ателие: Ж. Фишер, А. Месаже и Е. Дитман
От 2002 e установен в Швеция и България и работи в областта на изобразителните, сценични и аудиовизуални форми на изкуството. Създава сценографски и костюмни решения за над 50 театрални, куклени, движенчески, оперни и филмови продукции в Швеция, България, Русия, Литва, Германия, Швейцария и Кения, илюстрации за множество детски книги и разработва свои художествени и аудиовизуални проекти. Пространството е основен фактор в работата му и всяко представяне на даден проект е има собствен формат.
Взема участие в множество колективни изложби в България, Швеция, Чехия, Словакия, Гърция, Англия и САЩ.
Носител на награди в областта на културата, киното, театъра, илюстрацията и модата.
"Виждам те" се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата, сесия "Визуални изкуства"; Столичната община - направление "Визуални изкуства"; Сдружение "Таляна"/ReBonkers, в партньорство с Художествената галерия в Русе, ХГ "Борис Георгиев" във Варна и Галерия "+359", в сътрудничество с Duocontradiction - Стокхолм. На 26 септември изложбата се открива и в Галерия "Средец" - София.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..