Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Статистика: Българите живеят по-дълго от гражданите на страните-членки на ЕС

Снимка: БГНЕС

По данни на европейската статистика българите живеят по-дълго и в добро здраве в сравнение с гражданите на останалите страни-членки на Европейския съюз. България изпреварва с повече от 4 години средните нива за Евросъюза на фона на най-ниската очаквана продължителност на живот и дълго нерешените проблеми в здравеопазването у нас.

България се класира сравнително високо в последното изследване на Евростат, с очаквана продължителност на живота в добро здраве от 66,7 години. Това е с около 4,1 години повече от средната стойност за страните от ЕС.

Най-високи са нивата в Малта - 70,2 години,  а най-ниски в Латвия - 54,2 години. Ако тези стойности се представят като дял от общата очаквана продължителност на живота, страната ни се нарежда на първо място, и при мъжете, и при жените.

Така, по статистическите показатели, България изпреварва по здраве и качество на живот държави като Дания, Финландия, Нидерландия и Португалия.

От Института за пазарна икономика обясняват данните като отбелязват, че изследването се базира на самооценката на здравето. В същото време, достъпът до здравни грижи у нас е ограничен, а системата не стимулира профилактиката и ранната диагностика, и  хората живеят в заблуждение за здравето си.

От друга страна, националната статистика дава още по-добра прогноза, с очаквана продължителност на живота 73 години и половина, въпреки че отчита спад с около една година за последните 10.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Митов

Митов иска оставката на директора на полицията в Хасково

Вътрешният министър Даниел Митов е поискал оставката на директора на ОДМВР Хасково Иван Расоков. Това научи БНР от свои източници.  Причините са изказвания във връзка с 18-годишната Магдалена Русева, която беше убита.  Директорът Иван Расоков първоначално заяви, че се работи по версията за бягство на момичето.  Впоследствие младата жена беше намерена..

публикувано на 02.05.25 в 05:03

Британски студентски съюзи разследват свои украински дружества заради дронове

Два студентски съюза на британски университети преустановиха дейността на своите украински дружества, докато разследват дали са нарушили правилата за благотворителност, като са закупили дронове, които по-късно са били изпратени в подкрепа на войските, сражаващи се с руски войници, съобщи "Файненшъл таймс". Синдикатите в Университетския..

публикувано на 02.05.25 в 04:52
Марош Шефчович

Марош Шефчович: ЕК иска да увеличи покупките на американски стоки

Брюксел иска да увеличи покупките на американски стоки с 50 милиарда евро, за да се справи с "проблема" в търговските отношения, заяви в интервю за "Файненшъл таймс" водещият преговарящ на Европейския съюз Марош Шефчович, добавяйки, че блокът постига "известен напредък" към осигуряване на сделка. Въпреки позитивния тон Шефчович обаче намекна в..

публикувано на 02.05.25 в 04:44

Хакери са атакували "Хародс"

Във Великобритания луксозният универсален магазин "Хародс" обяви, че е поредният търговец на дребно, станал обект на кибератака. От "Хародс" казаха, че са "ограничили достъпа до интернет на неговите сайтове" след опит за достъп до системите на търговеца. "Хародс" не уточни какъв е мащабът на въздействието върху мрежата му, но заяви, че клиентите..

публикувано на 02.05.25 в 03:55
Майкъл Уолц

Тръмп потвърди оставката на Майк Уолц

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди, че Майк Уолц напуска поста съветник по националната сигурност. В съобщение в една от интернет платформите Тръмп съобщи, че временно длъжността ще изпълнява държавният секретар Марко Рубио. А Уолц ще бъде номиниран за посланик на Съединените щати в Организацията на обединените нации. Съветник по..

публикувано на 01.05.25 в 22:08

Протести и арести в Турция за 1 май

За сблъсъци между демонстранти и полицията в Истанбул съобщи агенция "Ройтерс". Органите на реда са блокирали протестни шествия към емблематичния площад "Таксим" в централните квартали "Бешикташ" и "Шишли" в европейската част на мегаполиса. Арестувани са 407 души, съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая. "Ройтерс" публикува кадри на отвеждане..

публикувано на 01.05.25 в 21:48
Председателката на Народното събрание Наталия Киселова в Панагюрище - 1 май 2025

Наталия Киселова: Априлци проявиха безпределна саможертва

"Априлци проявиха безпределна саможертва като избраха бунта пред робското безвремие, дързостта пред покорството, националното и човешкото достойнство пред преклонената глава". Това каза в словото си председателят на Народното събрание Наталия Киселова в Панагюрище, където днес е кулминацията на националните чествания на 149-ата година от..

публикувано на 01.05.25 в 21:09