Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Европа единствено в България се използват само принудителните мерки на съдебното изпълнение

| Репортаж
Това е снимка на Николаос Янис, председател на Гръцката камара на съдебните изпълнители, Георги Дичев - на българската и Илиас Ципрас, заместник - председател на ГКСИ и член на ръководството на Европейската камара на съдебните изпълнители.
Снимка: Силвия Великова

България е единствената държава в Европа, в която спрямо длъжниците се използват единствено принудителните мерки на съдебното изпълнение. Това обяви председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев на конференция с участие на представители на гръцката Камара на съдебните изпълнители. На форума бяха обсъдени най- новите европейски тенденции в сферата на съдебното изпълнение.

Доброволното изпълнение е най-популярно в държавите от Северна Европа. Там 80% от ангажиментите на съдебните изпълнители са свързани именно с тази щадяща съдебната система и длъжниците процедура. Тя обаче става все по-използвана и в страни, близки до България – Гърция, Румъния, Черна Гора, Словения. В съседна Сърбия например всички комунални вземания на доставчици за ток, вода, телефон и т.н. задължително се събират от частни съдебни изпълнители по реда на доброволното изпълнение. Само ако при него не се постигне резултат, тогава се пристъпва към традиционното принудително изпълнение, стана ясно на форума.

В Гърция от тази година съдебни изпълнители могат да констатират фактически обстоятелства, като съставят протокол, който се ползва за доказателство в съда. Процедурата има много широко приложение – документиране на факти, свързани с пътно транспортни произшествия, през спорове при некачествено строителство и ремонтни дейности и за вдигане на шум през нощта от заведения или съседи, до констатиране на отказ на свиждане на родител с дете и документиране на обстоятелства в електронното пространство относно SMS-и, имейли, публикувана информация в интернет в медии, социални мрежи и т.н. 

Тази дейност има много предимства, но най-същественото е, че води до значително съкращаване на сроковете и разходите при събиране на доказателства в съдебната фаза, тоест до по-бързо и ефективно разрешаване на споровете в съда, съответно и до намаляване на съдебните дела като превенция, казаха от Камарата на гръцките съдебни изпълнители. Нейните представители изразиха надежда скоро и българския законодател да оценят предимствата, както на доброволното изпълнение, така и на процедурата по удостоверяване на факти, което, според тях, би подобрило както двустранното, така и европейското сътрудничество в тази сферата –в интерес на националните съдебни системи и на европейските граждани.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От края на януари: Инспекцията по труда установи 1000 работещи без договор в строителството

Над хиляда работещи без трудов договор са били установени при проверките, извършени от края на януари от Главната инспекция по труда извършва в сектор "Строителство". Близо 400 обекта са проверили към момента инспекторите, а фирмите, установени да работят там, са 500, нарушенията - над 450.  Установено е, че работниците не използват..

публикувано на 11.02.25 в 10:04
Медицински университет - Плевен

Плевен е домакин на информационна среща за еврофинансиране на иновативни идеи

Плевен е домакин на информационна среща за европейско финансиране на иновативни идеи. Целта е малкият бизнес да получи подкрепа от научни организации. Кампанията е организирана от Министерството на иновациите и растежа. Информационната среща започва в 11 часа в Медицинския университет, в зала 113 "Луи Пастьор", факултет "Фармация"...

публикувано на 11.02.25 в 10:03

Откриват Център за настаняване от семеен тип за лица с деменция в троянското с. Добродан

В троянското село Добродан министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще открие днес Център за настаняване от семеен тип на пълнолетни лица с деменция. Новият  център е с капацитет 15 потребители с деменция, на които ще се предоставят услуги за резидентна грижа, поясни Мариана Николова, директор на общинския комплекс за..

публикувано на 11.02.25 в 09:53

Кръгла маса за нотариалната заверка на подписите при прехвърляне на МПС

В Народното събрание днес ще се състои кръгла маса на тема "Премахване на нотариалната заверка на подписите при прехвърляне на моторни превозни средства", организирана от депутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" Йордан Иванов. Инициативата има за цел да срещне гледните точки на нотариусите, институциите, народните..

публикувано на 11.02.25 в 09:29
Остров Санторини в очакване на силен трус.

Поредната напрегната нощ на остров Санторини

Два по-силни труса с епицентър недалеч от гръцкия остров Санторини бяха регистрирани през изминалата нощ на фона на продължаващата сеизмична активност в района. Малкото жители, останали на Санторини, съобщават за трудна нощ с няколко много силни труса. В рамките на час имаше две земетресения над 5-а степен по Рихтер. Сеизмолозите промениха..

публикувано на 11.02.25 в 09:09

След "разходката" на дрон над Летище София: Ще затегнат ли регулациите?

Ежеседмично навсякъде по света стават инциденти между дронове и самолети , предупреди в интервю за БНР Тодор Иванджиков, председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия. Дрон предизвика забавяне на полети на летище София Има антидрон системи, обсъждани в последните 2-3 години и не се предприеха действия летищата да бъдат..

публикувано на 11.02.25 в 09:07
Павлин Русанов

Павлин Русанов: Парите за отбрана може да достигнат 2.5 % от БВП в следващите години

"Парите за отбрана у нас може да достигнат 2.5 процента от БВП в следващите няколко години. Сега за сектора отиват около 2 процента. Харченето за модернизация не би повлияло на постигането на дефицит до 3 процента, нужен за еврозоната" . Това обясни пред БНР Павлин Русанов. Близо 25 години той е човекът, който стои зад планирането и управлението..

публикувано на 11.02.25 в 08:55