Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалността е в криза, прави равносметка лекар с 40-годишен стаж

"В Северна България – от Видин до Русе, няма никой". Лицево-челюстните хирурзи са на изчезване

Дълги години специалността била "подмятана между стоматологията и медицината" и се е получил дефицит на лекари, разказва единственият специалист в Плевен

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Специалността лицево-челюстна хирургия у нас е в криза. За това алармира д-р Лиляна Димитрова, специалист с 40-годишен стаж.

"Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери", пояснява д-р Димитрова пред БНР.

Специалността е в криза. Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са само в определени региони, изтъква тя. В София има 3 отделения, в Пловдив – 2, а във Варна и Русе по едно.

"Хората от Търново няма къде да отидат. В Стара Загора няма. Говоря за големите университетски центрове."

Липсата на специалисти води и до забавена или погрешна диагностика, очертава друг проблем д-р Лиляна Димитрова.  

"Малко държава, малко народ, но проблемите са много", коментира лицево-челюстният хирург.

Да се преразгледа начина, по който се придобива тази специалност, апелира д-р Димитрова.

Обмисля се промяна в наредбата за специализациите, за да се редуцират изискванията за специализация в повече лечебни заведения, посочва служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.  

Въпреки че Плевен е своеобразен медицински център и според статистиката е в челото на класацията у нас по брой на лекари спрямо населението, в държавната болница в тази област работи само един специалист - д-р Цветомир Стоянов. Той практикува в Клиниката по уши, нос и гърло.

"Това е от години. Действащата структура, закрита от 12-13 години,  така и не се възстанови. Аз съм единственият специалист, който се опитва да поддържа прилично ниво на работа. В Северна България – от Видин до Русе, няма никой", подчертава специалистът.

"Всички лицеви травми, тумори на лицето и на шията, пристигат тук. От околните области цялата тежка патология на глава и шия пристига тук."

"Дълги години самата специалност беше подмятана между стоматологията и медицината и се получи празнина и дефицит на лекари, който сега не може да се запълни", отбелязва още д-р Стоянов.

"Самата специалност е изключително интересна и в целия свят е изключително добре платена", допълва той.

Като спасителен вариант на първо време д-р Стоянов вижда възможността "поне в университетските болници да има стационари по лицево-челюстна хирургия".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32