"Останаха малко. Вероятно работещите са не повече от десетина. Всички останали вече са пенсионери", пояснява д-р Димитрова пред БНР.
Специалността е в криза. Точките, в които са достъпни подобни специалисти, са само в определени региони, изтъква тя. В София има 3 отделения, в Пловдив – 2, а във Варна и Русе по едно.
"Хората от Търново няма къде да отидат. В Стара Загора няма. Говоря за големите университетски центрове."
Липсата на специалисти води и до забавена или погрешна диагностика, очертава друг проблем д-р Лиляна Димитрова.
"Малко държава, малко народ, но проблемите са много", коментира лицево-челюстният хирург.
Да се преразгледа начина, по който се придобива тази специалност, апелира д-р Димитрова.
Обмисля се промяна в наредбата за специализациите, за да се редуцират изискванията за специализация в повече лечебни заведения, посочва служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Въпреки че Плевен е своеобразен медицински център и според статистиката е в челото на класацията у нас по брой на лекари спрямо населението, в държавната болница в тази област работи само един специалист - д-р Цветомир Стоянов. Той практикува в Клиниката по уши, нос и гърло.
"Това е от години. Действащата структура, закрита от 12-13 години, така и не се възстанови. Аз съм единственият специалист, който се опитва да поддържа прилично ниво на работа. В Северна България – от Видин до Русе, няма никой", подчертава специалистът.
"Всички лицеви травми, тумори на лицето и на шията, пристигат тук. От околните области цялата тежка патология на глава и шия пристига тук."
"Дълги години самата специалност беше подмятана между стоматологията и медицината и се получи празнина и дефицит на лекари, който сега не може да се запълни", отбелязва още д-р Стоянов.
"Самата специалност е изключително интересна и в целия свят е изключително добре платена", допълва той.
Като спасителен вариант на първо време д-р Стоянов вижда възможността "поне в университетските болници да има стационари по лицево-челюстна хирургия".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца. "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..
Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови практически няма изградени в последните години. В система, която има нужда от диверсификация, като инвестираш само в едно нещо, което е неконтролируемо, очевидно ще имаш проблеми . Този коментар направи..
През 2024 г. най-чести кибератаки са свързани с блокиране на информационни системи на фирми или кражба на данни. Това посочва докладът за дейността на ДАНС. Докладът на Военното ни разузнаване също предупреждава за кибератаки. Под атака остават информационни системи на държавни институции и общински администрации; дружества, ангажирани с производство,..
"Да, България" – една от партиите в коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България", избира нов лидер на мястото на подалия оставка преди 9 месеца Христо Иванов. Кандидатите за поста са шестима. От предварителните им заявки стана ясно, че има консенсус партията да бъде ръководена от двама съпредседатели. За да се случи това, делегатите..
В края на Светлата седмица, в която се питахме къде са светлината и просветлението, толкова ли е голяма търпимостта в държавата и толкова голямо ли е човешкото безрасъдство. Седмицата ни донесе поредна печална статистика за жертвите на пътя. Липсата на отговорност убива хора всеки ден, а близки на загинали на пътя се изправиха пред..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..