Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилие на работното място: КНСБ настоява за ратифициране на Конвенция 190

| Интервю
Снимка: БТА

"Мълчанието първо трябва да се наруши от държавата. Тя трябва да предприеме ход за ратифициране на Конвенция 190. Това нейно мълчание е неприемливо на фона на този траен проблем с насилието и разширяването на насилието в сферата на труда. КНСБ ще положи всички усилия, за да насърчи държавата за това, за да се вземат по-адекватни законодателни мерки за ограничаване на насилието на работното място".

Това каза пред БНР зам.-председателят на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова преди международния форум "Борбата на синдикатите с насилието и кибернасилието в света на труда в рамките на насърчаването и прилагането на Конвенция 190 на Международната организация на труда". На форума ще участват представители на 23 държави и 35 синдиката от Европа и Азия. 

"Конвенция 190 беше приета през 2019 г. В рамките на 7 години се разработва този документ. КНСБ очакваше да бъде подкрепена от страна на държавата, за да може да бъде една от първите държави, която ще ратифицира тази Конвенция. Уви, в рамките на 5 години все още не сме ратифицирали Конвенцията", обясни тя. 

По думите ѝ правителството отказва да я ратифицира поради решение на Конституционния съд по повод Истанбулската конвенция и използването в нея на понятията "джендър" и "пол". Понятието "джендър" в Конвенция 190 обаче не е споменато, подчерта Иванова и изказа мнение, че това решение трябва да бъде преразгледано. 

"Това мълчание на държавата води до задържане на процеса и лишаване от правото на всеки човек на работното място да работи без насилие и тормоз, включително основано и на пол", обясни тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ в рамките на 5 години 45 държави са ратифицирали Конвенцията, като сред тях са Румъния, Гърция, Италия и Испания. 

"КНСБ продължава да настоява да се ратифицира. Този документ ще даде права, които са в сферата на труда и са в полза на работника. Тормозът и насилието на работното място се прехвърля и вкъщи и обратното. Искаме документ, който да бъде въведен и в националното законодателство. В нашия Кодекс на труда нямаме обосновка на понятието тормоз и особено сексуален тормоз на работното място. С ратифицирането на Конвенцията се налага и промяна в трудовото законодателство". 

Насилието и тормозът са различни понятия, напомни Виолета Иванова и посочи, че насилието се дефинира по скоро като физическо насилие и е разгледан в Закона за домашното насилие. Тормозът и сексуалният тормоз на работното място е залегнал в Закона за защита от дискриминация, но там те са много общи, смята тя.

Според нея Конвенцията ще обхване всички икономически дейности, дори и хората в сивата икономика, стига да докажат, че това деяние се е извършило на работното място. По думите ѝ след ратификация работодателят ще трябва да предвижда превенция и мерки за информираност относно насилието и тормоза на работното място. Тогава и работниците ще бъдат информирани и ще могат да сигнализират при такъв случай, отбеляза тя. 

КНСБ е направила проучване за сексуалния тормоз на работното място, което е показало, че този проблем все още остава скрит, защото не се осъзнава и не се коментира в обществото. Изследването показва, че насилието и тормозът на работното място са широко разпространени. Близо 18% от хората споделят, че върху тях е имало такова нежелано поведение, посочи Виолета Иванова. Според нея докладването за такъв случай е много рядко заради страха за работното място и неубедеността, че ще се постигне някакъв ефект. 

"Хората са по-затворени в себе си. Трудно се събира информация за сексуалния тормоз. У нас възприятията за такъв тормоз все още са част от нашата национална и корпоративна култура. Това поведение има вкоренени стереотипи, които се основават на народопсихологията, на социалните роли", коментира тя. По думите ѝ ако потърпевшите докладват за нежелано поведение, те се усещат застрашени, несигурни и безпомощни. Така темата остава на заден план, изтъкна тя. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Виолета Иванова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 27 500 е средната годишна работна заплата в Испания

Средната брутна годишна заплата в Испания е достигнала през 2024 г. над 27 500 евро или около 2290 евро месечно. Това е увеличение с близо 4% спрямо 2023 и най-високото ниво от 2008 година насам. Данните на Испанския статистически институт показват, че сумата от 27 558 евро представлява над 73% от общите разходи за труд на работодателите...

публикувано на 24.07.25 в 08:51

Турция: Десет огнеборци загинаха при потушаване на горски пожари

10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са се оказали в огнен капан. Пострадалите са били откарани в болница, но 10 от тях са загинали...

публикувано на 24.07.25 в 08:25
Веселин Ангелов

Веселин Ангелов: Застрахованите имоти у нас са едва 10%, 40 лв. на година е полицата

Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа , съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започнаха кампания и към момента има засилен интерес, особено в сезона на пожарите. "Със сигурност интересът става..

публикувано на 24.07.25 в 08:20

МФ: България повторно подаде второ искане за плащане по ПВУ

България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 653 млн. евро, съобщиха от Министерството на финансите.  Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани със законодателни промени. За тяхната реализация бяха направени изменения в 15 закона и приети три..

публикувано на 24.07.25 в 08:16

Канада осъди Израел за военни действия срещу цивилни

Правителството на Канада обяви, че израелските военни операции срещу цивилното население и хуманитарните работници в Ивицата Газа са неприемливи, предаде агенция "Ройтерс". "Гладът в Газа достигна катастрофални нива", написаха от канадското външно министерство в социалната мрежа Х. "Канада призовава за незабавното мащабно подновяване на..

публикувано на 24.07.25 в 08:12

Китайският посланик: Време е ЕС да гледа на Китай с прагматизъм, не със съмнение

По повод срещата на върха между ЕС и Китай, която се провежда в Пекин, посланичката на Китай в България - нейно превъзходителство Дай Цинли, призова за взаимно уважение и открит диалог, необходими за укрепването на стратегическото партньорство. Китай отхвърля обвиненията, че подкрепя Русия във войната й срещу Украйна и изразява готовност за..

публикувано на 24.07.25 в 08:00
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Размяна на удари с дронове и след преговорите между Киев и Москва в Истанбул

Украйна и Русия продължиха размяната на атаки по въздух, часове след последния кръг от преговори в Истанбул. При масираната руска атака с дронове срещу Одеса тази нощ беше повреден паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО в историческата част на града, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер.  Повредена е..

публикувано на 24.07.25 в 07:48