Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разработка на учени от БАН дава насоки за по-практическо обучение

| Репортаж
Снимка: Pixabay

На 4 октомври екип учени от Българската академия на науките ще представи колективна монография, посветена на процесуалния подход в образованието и развитието на ключови компетентности чрез предметите по философия и гражданско образование. Книгата е предназначена за учители, преподаватели и възпитатели в средните училища, както и за всички, които се интересуват от проблемите на образованието. Събитието ще започне в 18.00 часа на Сцена "Централни Хали" в София.

Какво е нивото на децибелите при шепот, нормален разговор, движение на лек автомобил със скорост от 60 км/ч, самолетен двигател, дискотека, рок концерт, заря или ръчна бормашина? Кои са безопасните и опасните нива на децибелите за човешкото здраве и за животните? Тези и още въпроси са включени в практическата част на монографията "Процесуален подход в образованието. Развитие на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование. Теория и практика".

"Монографията цели да предостави ресурси, обосновка, готови уроци за учителите и да насърчи ученето чрез преживяване на развиване на ключови компетентности", обясни една от авторките на монографията - д-р. Веселина Качакова от Института по философия и социология на Българската академия на науките.

"Монографията включва конкретни уроци по теми, свързани със здравословния начин на живот в градска среда, със сетивното възприятие и идентичността, медиите и гражданското образование, междуличностните отношения, социалната среда и психичното здраве. За тяхната подготовка е използван процесуалния подход на английския философ и математик Алфред Уайтхед", разказа доц. Силвия Борисова от Българската академия на науките.

Процесуалният подход на Уайтхед не е чужд за българските учители, защото прилича на други методи, които се прилагат в неформалното и иновативното преподаване. Но все още обаче не е достатъчно добре познат и разпространен сред учителите.

"Едно от заключенията в книгата показва, че в съвременните образователни системи не само в България, но и в други страни има нужда от по-засилена практическа насоченост", отбелязва Веселина Качакова.

Младите хора изпитват безпокойство и несигурност към собственото си участие в обществения живот, показват анализите на българските учени.

Преди 4 години "Гражданското образование" става част от задължителната обучителна програма на учениците от 11 и 12 клас, но теми като правото на собственост, трудови права, здравни, осигурителни, прави и данъчни задължения, права на съпрузите при сключване на брак и други са слабо застъпени. Не са застъпени теми от периода на близкото минало в България, както и събития от настоящия обществено-политически живот в страната и чужбина, допълва Качакова.

"Монографията не просто прави рекапитулация на постигнатото, но и насочва към реализиране на конкретни задачи за изпълнение като създаване на професионална общност, създаване на обществен съвет за изготвяне на съдържание и адекватни промени в учебните програми у нас, разпространение на подходящи ресурси в помощ на преподавателите и др."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

ПП подкрепя компенсациите за скъпия ток

От "Продължаваме промяната" информираха, че внасят промени между двете четения на удължителния бюджет, които да гарантират средствата за наука, за инвитро процедури, за репродуктивното здраве на жените, за скрининг на детското здраве, за осигуряване на средства за компенсации за неприетите деца в детските градини, за читалищата и за Национален фонд..

публикувано на 09.01.25 в 15:12
Кирил Петков

Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на бюджет

В кулоарите на парламента съпредседателят на ПП Кирил Петков обвини ГЕРБ за липсата на държавен бюджет.  По думите му лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвързва и подкрепата за промените в Закона за съдебната власт, които могат да доведат до блокиране на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, със сформиране на редовно правителство: "Недопустимо е..

публикувано на 09.01.25 в 15:05
Лойд Остин

САЩ обявиха нов пакет военна помощ за Украйна

Съединените щати обявиха нов пакет военна помощ за Украйна в размер на 500 милиона долара. Новината съобщи министърът на отбраната Лойд Остин в американската военновъздушна база "Рамщайн" в Германия. Там се провежда последната под негово ръководство среща на Контактната група за отбрана на Украйна, преди в Белия дом да влезе новият американски..

публикувано на 09.01.25 в 14:53
Служебният министър на финансите Людмила Петкова (вляво) и народният представител от ПП-ДБ Асен Василев в НС.

Законът за събиране на приходите и извършване на разходите е приет единодушно от НС

С пълно единодушие от 207 гласа "за" депутатите приеха на първо четене внесения от служебното правителство Закон за събиране на приходите и извършване на разходите през тази година до приемането на Закон за държавния бюджет. От парламентарната трибуна служебният министър на финансите Людмила Петкова заяви, че основната цел е да се гарантира..

публикувано на 09.01.25 в 14:12
Жители на Ябълково на протест след тежката катастрофа, при която загина 18-годишно момиче.

Проверяват животновъдните обекти в Кюстендилско заради катастрофата с коне

Всички животновъдни обекти в Кюстендилско ще бъдат проверени за регистрирани и нерегистрирани животни, както и дали те се пускат безконтролно. Това беше решено на среща при областния управител инж. Александър Пандурски с кметовете на 9-те общини от региона, представители на регионалните звена на отговорните институции и експерти. Създава се и..

публикувано на 09.01.25 в 14:10
Министърът на отбраната Тодор Тагарев

Тодор Тагарев: Нереалистично е 5% от БВП за отбрана, голямо натоварване е за страните в НАТО

Призивът на невстъпилия още като президент на САЩ Доналд Тръмп към страните от НАТО за 5% от БВП за отбрана са нереалистични , каза бившият военен министър проф. Тодор Тагарев в интервю пред БНР. "5% от БВП са огромни разходи. През 2024 г. САЩ бяха с 3,38% от техния и приблизително толкова остава. А Полша и Естония имаха разходи..

публикувано на 09.01.25 в 14:09
Любослав Костов

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще..

публикувано на 09.01.25 в 14:07