Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адриан Николов: Стигнали сме до едно натурално дъно на безработицата

| Интервю
Адриан Николов
Снимка: БТА

"Стигнали сме като че ли до едно натурално дъно на безработицата в страната, която е от порядъка на 150 хил. регистрирани безработни. Не виждам някакви системни причини, които биха ни позволили да паднем под това число".

Това заяви пред БНР Адриан Николов от Института за пазарна икономика преди дискусията, на която ще бъде представено проучване на института, свързано с нови насоки за реформи в сферата на образованието, както и данни за пазара на труда. 

Според него по-голямата част от безработните са на практика ненаемаеми по една или друга причина. Факторите за това са ниско образование и умения, ниска квалификация, географско местоположение, възраст.

По думите му се наблюдава свиваща се младежка безработица, но от друга страна - свиващ се дял на неактивните младежи.

Има няколко основни фактори за задържане на млади хора извън пазара на труда, посочи икономистът. Едната причина за това е сезонната работа в чужбина, другата е ролята на младите жени в семейството, а третата - не малка част от тези младежи са още в образователната фаза и не работят паралелно с това. 

Според Адриан Николов реформите при заплатите в училищното образование са един от малкото много ясни примери на успешна промяна на образователната политика през последните години. В целия сектор "Образование" заплатите вече са трайно над средните, като по последни данни средните за сектора доближават 2450 лв., а средните за страната са около 2300 лв., посочи той. По думите му това е тясно свързано със споразумение между учителските организации и МОН от преди няколко години. 

Той отбеляза обаче, че такива споразумения липсват в други сегменти на сектора. И даде пример с предучилищното образование, където се наблюдава трайно изоставане на заплатите. Същото се отнася и до университетската степен. "Те станаха жертва на политическата криза", смята Николов.

По думите му при ресторантите има изоставане на доходите - там средната заплата остава около 1300 - 1400 лв. 

Икономистът отбеляза, че най-високите заплати остават в IT-сектора, където те трайно са надхвърлили 5000 лв., а при банките са около 3500 лв. При недвижимите имоти също има повишение. Няма особено пренареждане, обобщи той и добави, че административните и професионални дейности остават малко по-назад. 

Според него при IT се вижда ясно забавяне на тренда, като обясни, че пазарът на труда там се е обърнал:

"От 2023 г. насам има доста сериозно свиване на търсенето. В този смисъл и динамиката на заплатите се забавя". 

Според него обаче това е временно явление. Дори посочи, че в началото на 2024 г. вижда леко оживление. 

С най-ниски доходи остават хотелите, ресторантите, строителството и селското стопанство. Но това са секторите, където има сериозни сиви практики, уточни Адриан Николов. По думите му в същите сектори се наблюдава и системен недостиг на труд. Все пак това не са единствените сектори с по-свито търсене. Той отбеляза и ниските сегменти на преработващата промишленост, където вероятно отново става дума за заплати - това са сектори като текстил, производство на дрехи, мебелна промишленост, кожарска и т.н.

Цялото интервю на Диана Дончева с Адриан Николов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34