Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи"

Хранителните добавки - ключ към по-добро здраве или скрита опасност?

Гл. ас. Елина Петкова: Голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество

| Интервю
главен асистент Елина Петкова
Снимка: Мария Съботинова

Хранителните добавки могат да бъдат много опасни. За това предупреди главен асистент Елина Петкова от Факултета по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров" към Медицинския университет в София.

Тя изнесе лекция на тема "С етикет "хранителни добавки" по време на 23-тата Национална среща между лекари и медии на фондация МОСТ. 

Гл.ас. Петкова отбеляза, че съвременният начин на живот ни кара да ги приемаме, но трябва да бъдем внимателни от къде ги купуваме, както и да не ги предозираме. Най-точни указания за правилния им прием може да ни даде консултацията с лекар или магистър – фармацевт . 

"Да купуваме хранителни добавки на производители, които са се доказали във времето, които проверяват качествено и количествено изходните суровини и крайния продукт. Има много производители, които правят и клинични изпитвания, макар и да не са задължителни при тях. Да не се доверяваме на интернет като възможност за покупка на хранителна добавка". 

Продажбата на добавки е насочени към чувствителните теми за обществото –  отслабване, еректилна дисфункция, постижения при спортисти, обясни гл.ас. Петкова.

Трябва много да се внимава какво приемат и подрастващите, отбеляза тя.

Наблюденията й са обстойни и се базират върху изследването на 108 хранителни добавки, закупени  с цел изготвяне на дисертационен труд

"От социалните мрежи, интернет и аптеки.

Изследванията показа, че голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество. То може да причини странични ефекти. Те прилагат и продукти, които са забранени от 2010 година".

Такъв е случаят с добавка за отслабване, която може да доведе до инфаркт, инсулт, дори до летален изход, разказа гл.ас. Петкова. 

Тя апелира да се осъществяват консултации с лекар и магистър-фармацевт. Но все пак обясни, че съвременният начин на живот ни кара да приемаме хранителни добавки, за да сме здрави. 

"Нито почвата е толкова плодородна, нито храната е толкова качествена, нито въздухът, който дишаме е чист. Когато имаме недостиг на нещо, трябва да го приемаме допълнително чрез хранителна добавка. Но  това да става контролирано".

Ако имате съмнение за хранителна добавка, трябва да сезирате Българска агенция по безопасност на храните, посочи Петкова.

Дори да се приемат хранителни добавки, трябва да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи, за да не ги предозираме, напомни тя. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите от Западна и Централна Азия по време на срещата на Организацията за икономическо сътрудничеств в Ханкенди, 4 юли 2025

7 азиатски държави се договориха за либерализиране на търговията

Седем държави от Западна и Централна Азия се договориха за либерализиране на търговията, привличане на повече чуждестранни инвестиции и сътрудничество в областта на зелената енергия, предаде Ройтерс. Договореностите бяха постигнати на среща на Организацията за икономическо сътрудничество, на която присъстваха президентите на Турция,..

публикувано на 05.07.25 в 10:38

Край Тетевен откриват 13-ото издание на "Трабант фест"

В местността "Костина" край тетевенското село Рибарица официално се открива традиционният "Трабант фест". В 13-то издание на феста ще участват около 100 автомобила от цялата страна, като най-старите са произведени 1963 г., поясни организаторът Вълчо Стаменовски. "За първи път ще покажем Трабант линейка, бърза медицинска помощ с пълно..

публикувано на 05.07.25 в 10:20
Река Сена в Париж

Парижани и туристите отново ще могат да се къпят в Сена

Парижани и туристи ще имат възможност да плуват в река Сена от днес, след като местните власти отмениха забрана, действала повече от век. Три открити басейна са създадени от местните власти - един близо до Айфеловата кула, един близо до катедралата "Нотр Дам" и един срещу Националната библиотека . Басейните разполагат със съблекални и..

публикувано на 05.07.25 в 10:15
Животът ми – за Иран, гласи надпис със спрей върху разрушена от ракетен удар стена на жилищна сграда в Техеран, юни 2025 г.

Проф. Гари Сеймор: Всеобхватно ядрено споразумение с Иран не се задава

Две седмици след операцията "Midnight Hammer" - "среднощния чук", който Съединените щати стовариха в ядрените инсталации на Иран, дълбоко заровени в тунелите под Фордо и Натанз, обстановката в Близкия изток е измамно спокойна. Сразена на бойното поле, Ислямската република запазва много от дипломатическите си козове и не се страхува да играе..

публикувано на 05.07.25 в 10:12

МВР отбелязва 146 години от създаването си

Министерството на вътрешните работи отбелязва 146 години от създаването си. Празникът започва в 9 часа с тържествена церемония пред Паметника на Незнайния воин, с водосвет на знамената и поднасяне на венци. Ще бъдат поднесени венци и цветя по-късно и пред мемориала на загиналите при изпълнение на служебния си дълг. Професионалният..

публикувано на 05.07.25 в 09:07
Плаж „Бутамята“

70 плажа на нашето Черноморие може да заслужат отличието "Син флаг"

Поне 70 плажа по българското Черноморие могат да заслужат в бъдеще екологично отличие "Син флаг", каза за БНР Станимир Георгиев, председател на Управителния съвет на Българското движение "Син флаг". През тази година българските плажове, носители на отличието "Син флаг", се увеличиха с още три - "Козлука" край Елените, "Робинзон" в Свети влас и..

публикувано на 05.07.25 в 09:02
Д-р Кирил Тодовичин

Д-р Кирил Тодовичин: Чрез храната и водата най-често се заразяваме с летните ентеровируси

Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна инфекция.  Поради топлото време срещата с много хора, храненето навън, тази опасност съществува в най-топлите месеци от годината.  Какви са проявите на летните инфекции , кои са местата, където можем..

публикувано на 05.07.25 в 09:00