Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън и Камала Харис посетиха райони в САЩ, опустошени от урагана Хелейн

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът Джо Байдън и вицепрезидентът Камала Харис посетиха районите в югоизточната част на САЩ, опустошени от урагана Хелейн. Президентът Джо Байдън посети град Грийнвил в щата Южна Каролина, а по-късно разгледа от хеликоптер нанесените от урагана Хелейн щети в Ашвил, Северна Каролина.

"Тук съм, за да кажа, че Съединените щати стоят за гърба ви. Няма да си тръгнем, докато не си стъпите обратно на краката", каза Байдън в спешния координационен център в Ралей, където беше придружаван от губернатора на Северна Каролина Рой Купър.

Вицепрезидентът Камала Харис имаше отделна програма, като тя посети друг силно засегнат от бедствието щат – Джорджия, където се срещна с местните власти и спасителните екипи.

По-рано през деня Байдън одобри разполагането на до 1000 американски военнослужещи, за да подсилят членовете на Националната гвардия на Северна Каролина, които имат ключова роля във възстановяването на щетите.

Националното обществено радио на САЩ коментира, че Байдън и Харис се опитват да уверят жителите на районите, пострадали от масивното бедствие, че федералното правителство ще им помогне във възстановяването на щетите. Изпълнението на това обещание се приема като тест за администрацията през тази изборна година, особено в критично важни за вота щати като Северна Каролина и Джорджия, които бяха посетени от президента и вицепрезидента, коментира още медията.

Междувременно стана ясно, че броят на смъртните случаи в резултат на наводненията, причинени от Хелейн в югоизточната част от страната, вече е 181, но властите в пострадалите щати очакват техният брой да се повиши. Въпреки, че подаването на електричество се възстановява с бързи темпове, все още има домакинства без ток, а според местните водни оператори в някой райони годна за пиене вода може да има чак след седмици.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Манолов

Димитър Манолов, КТ "Подкрепа": Ако управляващите неглижират протестите, ще преминем към стачка!

Този бюджет не е левичарски , заяви пред БНР Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа". Срещу параметрите, заложени в него, протестираха служителите от НОИ и НСИ. През следващата седмица недоволството си ще изразят и в сектор "Земеделие", в горското стопанство и в здравеопазването. Протестите се организират от КТ "Подкрепа". Имаме 302..

публикувано на 23.11.25 в 11:20
Принц Мохамед бин Салман с Доналд Тръмп и съпругата му Мелания в Белия дом, 18 ноември 2025 г.

"Файненшъл таймс": Светогледът на Тръмп - циничен, егоистичен и алчен

"Светогледът на Тръмп: циничен, егоистичен и алчен" - така е озаглавен редакционен коментар във "Файненшъл таймс". Последният мирен план за Украйна, представен от САЩ, би бил капитулация пред Москва, според журналистите на изданието. Почитателите на Доналд Тръмп обичат да тръбят за неговата непредсказуемост като негова дипломатическа..

публикувано на 23.11.25 в 11:09

Николай Денков: Протестите тепърва започват, ще бъдат сериозни

" Има всички основания за протести. Тези протести ще бъдат сериозни и те тепърва започват ". Това предупреди пред БНР акад. Николай Денков от ПП-ДБ. Той потвърди, че във вторник ще блокират входовете на парламента, а причината е бюджетът за следващата година : "Ще направим протеста тогава, когато е Комисията по бюджет и финанси –..

публикувано на 23.11.25 в 11:08

Кметът на Атина обеща край на хаоса с е-тротинетките

Строги мерки в Атина за движение на електрическите тротинетки. Кметът на Атина Харис Дукас заяви, че ще постави край на хаоса с електрическите скутери. Жителите и гостите на гръцката столица са отправили оплаквания, че е затруднено движението по тротоарите. Пътните полицаи информират за тежки травми при пътни произшествия със скутери. По..

публикувано на 23.11.25 в 10:52

Седмица на критики към Бюджет 2026

Първият бюджет на страната ни в евро мина на първо четене в пленарната зала, а второто ще бъде следващата седмица, след като депутатите съкратиха на три дни срока между двете четения. Проектът предвижда 620 евро и 20 евроцента минимална заплата, ръст с 2 процентни пункта на вноската за пенсия, повишение на пенсиите с близо 8 процента,..

публикувано на 23.11.25 в 09:47
Сенатор Майк Раундс

US сенатори твърдят, че новият мирен план за Украйна не е дело на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че мирното предложение на неговата администрация за уреждане на конфликта между Украйна и Русия "не е окончателно". На въпрос на репортери в събота дали това е последното му предложение Доналд Тръмп отговори с "не". Той добави, че по един или друг начин, конфликтът между Киев и Москва трябва да..

публикувано на 23.11.25 в 08:56

Пореден протест срещу разширяването и поскъпването на зоните за паркиране в София

Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране и покачването на таксите за престой е планиран днес в София от 13 часа пред сградата на Столичната община. Вчера с блокада на моста "Чавдар" жителите на кварталите "Сухата река" и "Хаджи Димитър" настояха проблемът с недостатъчното места за паркиране да бъде решен без това да ги..

публикувано на 23.11.25 в 07:57