Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Али Хаменей: Израел не може сериозно да навреди на "Хизбула" и "Хамас"

Върховният водач на Иран аятолах Али Хаменей
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей заяви, че Израел не може сериозно да навреди на "Хизбула" и "Хамас" и "няма да изкара дълго". Междувременно, от Ливан бяха предприети ракетни баражи към северната част на Израел. За първи път от почти два месеца сирени за въздушна тревога прозвучаха в Южен Израел. Военните на еврейската държава пък призоваха цивилните в още 37 южни града в Ливан да се евакуират. 

В рядко обръщение след петъчната молитва в Техеран, аятолах Али Хаменей оправда клането в Израел, извършено от "Хамас" преди година и което предизвика войната в ивицата Газа:

"Нахлуването преди близо една година беше правилно, логично и законно според международното право, палестинците бяха прави", каза Хаменей.

При удара тази нощ по град Тулкарем на Западния бряг, при който са загинали 18 палестинци, е бил убит командир от "Хамас", планирал голяма терористична атака на първата годишнина от нападението на 7 октомври, съобщиха израелските военни. 

По думите на Хаменей борбата на "Хизбула" срещу Израел е "жизненоважна за целия регион". Той каза още, че Иран няма нито да отлага, нито да бърза с "изпълнението на дълга си в борбата си с Израел".

"Целта на САЩ и съюзниците да опазят сигурността на Израел не е нищо друго, освен прикритие за политиката за изземването на природните ресурси на региона, които да инвестират в големи, глобални конфликти. Целта им е да превърнат Израел в страна за енергиен износ от региона за Запада и вноса на стоки и технологии от Запада в Близкия изток", заяви той.

От иранската революционна гвардия предупредиха, че ако в отговор на ракетната атака от вторник Израел предприеме ответни действия, Техеран ще атакуна израелски енергийни и газови инсталации.

Стана ясно, че израелски изтребители са поразили тунел с дължина три и половина километра, който преминава от Ливан в Сирия и който, според израелските сили за отбрана, е бил използван от "Хизбула" за прехвърляне на оръжия иранско производство.

Министърът на отбраната на Израел Йоав Галант заяви, че има "още изненади" за Хизбула, докато сухопътните операции в Южен Ливан продължават, поразени са били над 2000 цели. Израел е извършил най-масивните въздушните удари по Бейрут до момента през изминалите 24 часа, убити са били десетки хора. 

При удар в Бейрут вчера е бил елиминиран ръководителят на отдела по комуникации на "Хизбула". Убитите бойци на "Хизбула" от началото на сухопътната операция са около 250. Двама израелски войници са били убити, а други 24-има - ранени, при нападение с дронове от Ирак вчера сутринта, обявиха днес израелските военни.

 Почти 900-те приюта в Ливан са пълни и хората, бягащи от израелските удари, вече спят на открито, съобщи агенцията за бежанците на ООН.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Путин определи руско-американските разговори в Истанбул като "обнадеждаващи"

Руският президент Владимир Путин определи разговорите между руски и американски представители в Истанбул като "обнадеждаващи". Според източници от Съединените щати и Русия темата на разговорите в Истанбул са двустранните отношения, а не войната в Украйна. "Първите контакти с администрацията на президента Доналд Тръмп дават основание за..

публикувано на 27.02.25 в 15:10
Д-р Димитър Бакалов

МБАЛ-Пазарджик с кампания в училищата за вредите от вейповете и енергийните напитки

Медици от Пазарджик алармират, че все повече ученици комбинират употребата на аналози на вейп с енергийни напитки и медикаменти .  Социалните мрежи ги атакуват с реклами, които от една страна провокират любопитството им, а от друга им създава усещането, че щом това свободно се предлага, значи е безопасно за тях.  И докато законодатели и..

публикувано на 27.02.25 в 15:07

ЕК: Водим конструктивен диалог с България за плащанията по ПВУ

Европейската комисия се надява още тази година да има положително решение поне за част от плащането в размер на 653 милиона евро за България по националния План за възстановяване и устойчивост. Това заяви говорителят на ЕК Мачей Берестецки. Вицепремиерът Томислав Дончев обяви вчера, че България със сигурност ще загуби тези пари. По-късно..

публикувано на 27.02.25 в 14:39
РИМ ГАБРОВО

Габровските музеи представят ролята на жената в националноосвободителната борба

В навечерието на 3 март габровски музеи представят ролята на жената в националноосвободителната борба. С тази инициатива в града започват проявите за отбелязване на 147-ата годишнина от Освобождението на България. Непокорните българки с техните истории, снимки и лични вещи показват три от музеите в Габрово в обща инициатива, посветена на..

публикувано на 27.02.25 в 14:33

В Силистра гласуваха промяна, засягаща притежателите на кучета

Промяна в Наредбата за придобиване, притежание и стопанисване на кучета бе гласувана днес на редовно заседание на Общинския съвет в Силистра. Новите текстове уреждат взаимоотношенията на собствениците на кучета и техните съседи при етажна собственост и при близост на поземлените имоти в града и населените места от общината. С новото..

публикувано на 27.02.25 в 14:29
Кметът на Велико Търново Даниел Панов (на трибуната)

87% е събираемостта на такса смет във Великотърновска община

В много населени места в страната се извършват експерименти, които да определят кой ще е най-справедливият начин за определяне на такса битови отпадъци, за да не се стигне до драстична финансова тежест за населението и за влошаване на дейностите за чистотата. Това коментира кметът на Велико Търново Даниел Панов, който е и председател на..

публикувано на 27.02.25 в 14:26
Александър Морфов

Съдът реши: Морфов - виновен по делото за обида на директора на Народния театър

Софийският районен съд призна режисьора Александър Морфов за виновен по делото за обида, заведено от директора на Народния театър "Иван Вазов" Васил Василев, предаде БТА. Морфов е осъден да плати 1000 лева глоба и да заплати разноските по делото в размер на 2200 лв.  Присъдата не е окончателна и може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред..

публикувано на 27.02.25 в 14:03