Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иво Гергов: В България няма стандарт, по който да се търси рак на гърдата при жените

Снимка: БТА

В България няма стандарт, по който да се търси рак на гърдата при жените и който да се доближава до световния стандарт за популационен скрининг.  Нещата се случват хаотично, като се вменява право и задължение на личните лекари да дават направления за мамографски преглед на жените след навършване на определена възраст. 

Мнението изрази пред БНР д-р Иво Гергов, началник на Отделението по образна диагностика в специализираната онкологична болница "Проф. Иван Черноземски" в София. Той посъветва жените с фамилна обремененост от рак на гърдата да се проследяват по-често:

"Принципът е, че всяка такава жена трябва да посещава поне веднъж годишно образен диагностик, който да състоянието ѝ. Целта е да се открие навреме евентуално появил се рак".

Според д-р Гергов е нужно подобряване на общата организация за диагностика на това онкологично заболяване вместо правенето на кампании за скрининг, каквито се провеждат традиционно през октомври.

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка

Делян Пеевски ще предложи закриване на Комисията за противодействие на корупцията, съобщиха от  пресцентъра на ДПС. Според Пеевски сегашната КПК се използва от корумпирани политици за спасителни "ПР-кампании". Тя трябва да бъде закрита, за да престанат "фалшивите драматургии, че била "бухалка срещу тях", пише лидерът на ДПС, като визира "Продължаваме..

публикувано на 26.07.25 в 08:10

Голям пожар в гората над село Илинденци

Голям горски пожар е избухнал снощи над село Илинденци, община Струмяни. Над 100 пожарникари, горски служители и много доброволци са на място. Усилията им да спрат разпространението на огъня продължават и в момента.  Пожарът е тръгнал от запалени сухи треви и храсти в местността "Каваците", но бързо се е пренесъл в боровата гора, потвърди..

публикувано на 26.07.25 в 08:06
Харков, юни 2025

Харков отново беше подложен на масирани руски удари

Украинският град Харков и тази нощ беше подложен  на масирани руски удари. По информация на кмета Игор Терехов атаката е продължила 3 часа като са били използвани комбинирано планиращи бомби, балистични ракети и дронове камикадзе. Кметът съобщи за няколко ранени и за поразени жилищни сгради.  След руски удар е избухнал пожар в град Камянске в..

публикувано на 26.07.25 в 07:59

В Гърция и Турция се борят с мащабни пожари

Висок остава рискът от пожари и в Гърция. В южната ни съседка продължи борбата със 7 мащабни огнища. С усилията на пожарникарите през изминалия ден беше предотвратено огънят да достигне до древна Олимпия. В петък температурите в Гърция на места достигнаха 45 градуса на сянка. Овладяването на огнищата е почти невъзможно при толкова топло време и..

публикувано на 26.07.25 в 07:34

Червен код за опасно горещо време е в сила за 12 области в страната

Червен код за опасно горещо време е в сила за 12 области в страната - на север във Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Велико Търново и Русе, а на юг в Пловдив, Стара Загора, Хасково, Ямбол и Благоевград.  В части от тези региони се очакват температури над 41 градуса по Целзий.  За останалите области кодът е оранжев.  Подробности ще чуете в..

публикувано на 26.07.25 в 07:25

Канарските острови ще платят 5 млн. евро за преместване на мигранти в континентална Испания

Властите на Канарските острови и Сеута ще платят авансово над 5 милиона евро за преместването на непълнолетните мигранти в континентална Испания.  Правителството в Мадрид все още не е одобрило график за възстановяването на сумите. Кралският указ, одобрен от Министерския съвет във вторник, постановява, че „автономната общност, обявена за..

публикувано на 26.07.25 в 05:21
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп предупреди Европа за последиците от имиграцията

Шансовете за постигане на споразумение за митата с Европейския съюз са 50 на 50. Това каза американският президент Доналд Тръмп, който пристигна на четиридневно посещение в Шотландия - родината на майка му.    На най-голямото летище в Шотландия - Престуик, приветстван от стотици приврженици, Доналд Тръмп посъветва Европа да се откаже от ветрогенераторите..

публикувано на 26.07.25 в 04:57