Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетесата Мария Радкова за словото и музиката в него

4
Мария Радкова
Снимка: Станислава Пирчева

Непосредствено след 1-ви октомври, Деня на музиката и поезията, "Нощен хоризонт" посрещна своята специална гостенка – поетесата Мария Радкова. Разговор посветен на този вдъхновяващ празник, който обединява силата на поетичното слово и музиката – две изкуства, които Мария чувства особено близки. Тя сподели своя опит от празнуването на този специален ден, като отбеляза как го е посрещнала в Клуба на журналистите към Съюза на българските журналисти на площад "Гарибалди".

 "Там атмосферата беше заредена с творческа енергия, обгърната от духа на колеги и приятели“, разказа тя. За нея поезията и музиката са двете най-силни изразни форми, чрез които можем да изразим емоциите си и да достигнем до другите. Тя отбеляза, че поезията разкрива най-интимните кътчета на душата, докато музиката може да ги обгърне и да ги направи още по-силни и въздействащи. 

Говорихме и за стихосбирката й "Тази, която..." – първата й книга, която включва стихове, писани в един богат творчески период от 2002 до 2014 г. Мария разказа, че избира едноименното стихотворение да даде заглавие на цялата стихосбирка, защото то съдържа в себе си основните теми и търсения, които я вълнуват – любовта, търсенето на смисъл, катарзиса, който изкуството носи. Тя сподели и за дългогодишния си процес на творческо създаване, изпълнен с преосмисляне на вътрешните преживявания и връзка с източните философии, които често се прокрадват в стиховете й. 

Особено впечатляващи бяха стиховете "Кълбо" и "Жажда", които прочетохме в ефир. "Аз съм светло и нежно кълбо. / Енергийно безбрежие. Цялост“ – с тези думи Мария описа своя вътрешен свят и усещането за непрекъснат поток от енергия и светлина. А стихотворението "Жажда" говори за неутолимия стремеж за смисъл и откриването на "Живата вода". 

Творческите й образи и философски размисли съчетават нежността на думите с дълбочината на мисълта. Към края на разговора ни се присъедини и поетът Ивайло Диманов, който допринесе с интересни размисли за значението на поезията в съвременния свят. Заедно с него размишлявахме върху творчеството като средство за свързване със себе си и със света, за силата на думите и музиката да разтварят „страха“ и „тъгата“ и да ни пренасят в едно по-светло и по-дълбоко пространство на мисълта и чувствата.

 Това бе една топла и вдъхновяваща среща, в която думите заживяха свой собствен живот и ни поведоха по пътеките на поезията и музиката, които разкриват истинските измерения на човешката душа и силата на изкуството. 


Мария Радкова е родена в гр. София на 29.11.1969 г. Завършила е “Държавен библиотекарски институт” и е учила философия в Софийския Университет. От 1990 до 2001 г. работи в областта на Маркетинг в туризма – хотел “Новотел” /”Принцес”/ Живее и работи в САЩ в периода от 2001 г. до 2004 г. и 2006 г. до 2014 г. Стихове пише от младежките си години, а през 2014 г. издава своята стихосбирка “Тази, която...” на издателство “Фараго”. Представяла е своята книга в различни градове в страната. През 2023 г. получава специалната награда на клуб “Иван Николов” на конкурса “Eсенни щурци” – с. Горски извор. В момента е преводач и преподавател по английски език към Института за чуждестранни студенти – филиал на Софийския Университет “Климент Охридски”. 


Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мария Радкова в "Нощен Хоризонт". 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21