"Там атмосферата беше заредена с творческа енергия, обгърната от духа на колеги и приятели“, разказа тя. За нея поезията и музиката са двете най-силни изразни форми, чрез които можем да изразим емоциите си и да достигнем до другите. Тя отбеляза, че поезията разкрива най-интимните кътчета на душата, докато музиката може да ги обгърне и да ги направи още по-силни и въздействащи.
Говорихме и за стихосбирката й "Тази, която..." – първата й книга, която включва стихове, писани в един богат творчески период от 2002 до 2014 г. Мария разказа, че избира едноименното стихотворение да даде заглавие на цялата стихосбирка, защото то съдържа в себе си основните теми и търсения, които я вълнуват – любовта, търсенето на смисъл, катарзиса, който изкуството носи. Тя сподели и за дългогодишния си процес на творческо създаване, изпълнен с преосмисляне на вътрешните преживявания и връзка с източните философии, които често се прокрадват в стиховете й.
Особено впечатляващи бяха стиховете "Кълбо" и "Жажда", които прочетохме в ефир. "Аз съм светло и нежно кълбо. / Енергийно безбрежие. Цялост“ – с тези думи Мария описа своя вътрешен свят и усещането за непрекъснат поток от енергия и светлина. А стихотворението "Жажда" говори за неутолимия стремеж за смисъл и откриването на "Живата вода".
Творческите й образи и философски размисли съчетават нежността на думите с дълбочината на мисълта. Към края на разговора ни се присъедини и поетът Ивайло Диманов, който допринесе с интересни размисли за значението на поезията в съвременния свят. Заедно с него размишлявахме върху творчеството като средство за свързване със себе си и със света, за силата на думите и музиката да разтварят „страха“ и „тъгата“ и да ни пренасят в едно по-светло и по-дълбоко пространство на мисълта и чувствата.
Това бе една топла и вдъхновяваща среща, в която думите заживяха свой собствен живот и ни поведоха по пътеките на поезията и музиката, които разкриват истинските измерения на човешката душа и силата на изкуството.
Мария Радкова е родена в гр. София на 29.11.1969 г. Завършила е “Държавен библиотекарски институт” и е учила философия в Софийския Университет. От 1990 до 2001 г. работи в областта на Маркетинг в туризма – хотел “Новотел” /”Принцес”/ Живее и работи в САЩ в периода от 2001 г. до 2004 г. и 2006 г. до 2014 г. Стихове пише от младежките си години, а през 2014 г. издава своята стихосбирка “Тази, която...” на издателство “Фараго”. Представяла е своята книга в различни градове в страната. През 2023 г. получава специалната награда на клуб “Иван Николов” на конкурса “Eсенни щурци” – с. Горски извор. В момента е преводач и преподавател по английски език към Института за чуждестранни студенти – филиал на Софийския Университет “Климент Охридски”.
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Мария Радкова в "Нощен Хоризонт".
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...