Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адвокат: Националната система за контрол на качеството на чистотата на въздуха е компрометирана

Снимка: Георги Нейков, БНР

Националната система за контрол на качеството на чистотата на въздуха е компрометирана, обяви адв. Димитър Площаков. Той е първият, който завежда дело за 10 000 лева обезщетение срещу Министерството на околната среда и водите заради понесени от него и семейството му вреди заради мръсния въздух.

След широко и задълбочено проучване върху контрола на качеството на атмосферния въздух, адвокат Димитър Площаков установява, че пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на качеството на атмосферния въздух, са далеч от местата, на които има висока концентрация на фини прахови частици.

 "В община Пловдив станцията е преместена в периферията на града, на едно тихо място, на едно кръстовище, което спрямо натоварените пловдивски кръстовища, може да бъде определено като едно абсолютно безлюдно кръстовище", коментира адвокат Площаков.

Измервателната станция от "Орлов мост" също е преместена още през 2012-та година под предлог, че в близост до нея има обособен паркинг и че се строи метростанцията.

"Строителството на метростанцията отдавна е приключило, паркингът не е използваем, но пунктът не е върнат. Новото място на пункт "Орлов мост" е в двора на Националния институт по метеорология и хидрология, който двор представлява нещо като минипарк", допълни той.

Адвокат Димитър Площаков припомня данни, че България е начело в Европейския съюз по смъртни случаи в следствие от замърсяването на въздуха.

"Световната здравна организация докладва, че за 2019 година в България има настъпили над 10 863 случаи на преждевременна смърт в следствие некачествен атмосферен въздух", посочи юристът.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четиресет процента от младите жени в САЩ биха искали да напуснат страната

Четиресет процента от младите жени в САЩ биха искали да напуснат страната завинаги, но едва 19% от младите мъже биха се решили да направят това. От 2007 г., когато  социологическата агенция "Галъп" започна да прави тези проучвания в световен мащаб, досега никоя друга страна не е регистрирала разлика от 20 или повече пункта между по-младите мъже и жени..

публикувано на 16.11.25 в 02:33

Сапарева баня обяви търг за сметосъбиране и транспортиране на битови отпадъци

Общината в Сапарева баня обяви търг за сметосъбиране и транспортиране на битови отпадъци, като заложеният ресурс за целта е 1,5 млн. лв. за една година. Оферти ще могат да се подават до 12 декември. Събраните отпадъци се транспортират до депото във Филиповци, като годишно разходите по това перо достигат 3 млн. лева.  По график сметоизвозването в..

публикувано на 16.11.25 в 02:18

Заради политиката на Доналд Тръмп канадците все по-рядко посещават САЩ

От началото на годината до сега продължават да намаляват канадските посещения в САЩ, като канадците бойкотират политиката на американския президент Доналд Тръмп. Пътуванията със самолет от Канада до САЩ са намалели с 24%, а тези с автомобили - с повече от 30 на сто в сравнение със същия период на миналата година. От януари насам след обтегнатите..

публикувано на 16.11.25 в 01:59
Бенямин Нетаняху и Владимир Путин

Путин и Нетаняху са обсъдили по телефона обстановката в Близкия изток

Руският президент Владимир Путин и израелският премиер Бенямин Нетаняху са обсъдили по телефона обстановката в Близкия изток. Това съобщиха ТАСС и Ройтерс, като се позоваха на пресслужбата на Кремъл. "Имаше задълбочен обмен на мнения за положението в Близкия изток, включително събитията в ивицата Газа в контекста на прилагането на споразумението за..

публикувано на 16.11.25 в 01:18

Стармър под натиск да се намеси в ескалиращия спор между Тръмп и Би Би Си

Британският премиер Киър Стармър беше призован да се намеси в спора между Доналд Тръмп и Би Би Си, след като американският президент засили заплахите си да съди корпорацията.  В разговор с репортери на борда на Air Force One в петък вечерта, Доналд Тръмп заяви, че ще съди корпорацията за „между 1 и 5 милиарда долара вероятно някъде следващата седмица“,..

публикувано на 15.11.25 в 23:00
Салвадор Ия

Нови мерки в Каталуния за съживяване на селските райони

Правителството в Каталуния обяви нови мерки за съживяване на селските райони в областта. Предвиждат се преки инвестиции и данъчни облекчения за млади семейства. Властта ще отпусне 20 милиона евро за купуването на 100 социални жилища в общини с по-малко от 2000 жители. Това обяви каталунският премиер Салвадор Ия на среща с кметовете на 300 населени..

публикувано на 15.11.25 в 22:56

Каските стават задължителни за скиорите в Италия

Със сезон 2025/2026 в Италия каските стават задължителни за всички скиори, включително възрастните.  За тези, които не носят каска, глобата е от 150 евро, а в някои случаи може да се отнеме ски картата. Смята се, че това е епохално въведение, както когато през 2000 година носенето на каска стана задължително за възрастни на мотопеди.  От занимаващите..

публикувано на 15.11.25 в 22:36