Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противници и привърженици на Орбан взаимно се обвиниха по време на дебати в ЕП в Страсбург

Снимка: БТА

Противници и привърженици на унгарския премиер Виктор Орбан взаимно се обвиниха в лъжи и пропаганда по време на един от най-разгорещените дебати в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург. При представянето на приоритетите на унгарското председателство министър-председателят за пореден път подчерта, че пълноправното присъединяване на България и Румъния към Шенген до края на годината е сред основните му приоритети.

"Днес никой не иска да ви вижда, нито да ходи в Будапеща, някога бяхте в центъра на Европа, днес сте сам и изолиран", заяви председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер и допълни, че няма никакъв напредък по досиетата на унгарското председателство. 

"Как можете да говорите за мир на фона на тиран като Путин, който има заповед за арест на МНС и бомбардира болници и училища", попита на свой ред председателката на Прогресивния алианс на социалистите и демократите Ираче Гарсия.

По-далече отиде председателката на "Обнови Европа" Валери Айе, която призова за отнемането на правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС:

"Откакто поехте председателството, отидохте да превивате гръбнак пред Путин и Си Дзинпин. Блокирате помощ за Украйна в размер на милиарди евро. Облекчавате визовите условия за руски граждани. Пуснали сте китайски полицаи да патрулират по вашите улици. Накъде гледате, г-н премиер - към Брюксел или към Москва? Към Брюксел или към Пекин? Колко още ще търпим шантажите на Виктор Орбан? Време е да се замрази правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС!".

"Това е исторически ден, каквото и да ни говорят хора като г-н Вебер. Имаме нужда от разумна политика, отхвърляме всички лъжи за Унгария, трябва да мислим за благоденствие и мир. Гордеем се с вашата обективна оценка", каза сънародничката на премиера Орбан Кинга Гал от "Патриоти за Европа".  Самият Орбан отхвърли всички обвинения, които окачестви като "левичарска пропаганда".

След заключителната си реч, унгарският премиер бе изпратен едновременно с аплодисменти и освирквания.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29