Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италианци споделят опита си за опазване на културно-историческото наследство

| Репортаж
Снимка: Архив

В световния ден на архитектурата България беше домакин на втория международен форум "История и бъдеще – Световното културно историческо наследство на Италия и България". Форумът се организира под патронажа на Министерството на културата в България и има за цел да покаже и обмени добри практики, свързани с опазването и подобряването на обектите на ЮНЕСКО. 

Зад инициативата стои италианската страната в лицето на Италианското посолство, Конфиндустрия Българя, Италиански културен институт, Камара на архитектите в България и Камара на строителите.

Знаете ли какво е общото между църквата "Санта Мария деле Грацие" и Боянската църква, "Камъните на Матера" и "Ивановските скални църкви"? И четирите обекта са в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, припомни заместник-министъра на културата Амелия Гешвва.

Председателят на Конфиндустрия България Роберто Санторели подчерта, че за италианците е много важно да споделят своя опит в опазването и реставрацията.

Един от обектите на ЮНЕСКО в Италия е центъра на град Матера. Само преди 20 - 30 години това е било едно изоставено място, но благодарение на частни инициативи днес се посещава от милион туристи годишно.

"Когато Матера беше обезлюдена през 1950 г. всички смятаха, че Матера е праисторическо място, защото беше пълна с пещери и някои хора дори все още живееха в тези пещери. Матера имаше много лоша репутация като място, от което трябва да се срамуваме, защото там хората все още са живели в праисторически условия",разкзва Франаческо Фоскино, който е роден и израснал в Матера, а днес работи за неговото опазване и популяризиране.
И допълва:
"Днес 70 години по-късно ние разбрахме, че в действителност Матера е прекрасен град с прекрасно наследство. Нищо праисторическо няма, пещерите не са естествени пещери. Те са правени от хората през Средновековието по различни причини – за винени изби, за църкви, за складиране на храна, за съхранение на лед. Понякога са били използвани за къщи. Но беше важно хората да открият истинското наследство което Матера притежава, не само митът, че е праисторическо място, което всички познаваха от 1950та. Така че това беше голямо усилие за хората от Матера да покажат какво всъщност представлява нашето наследство."
Друг интересен опит, за който разказа Микаела Палацо от Италианското министерство на културата е свързан с реставрацията на емблематични стенопис на Леонардо Давинчи - "Тайната вечеря" в манастира "Санта Мария Деле Грацие" в Милано.

В момента работата е съсредоточена най-вече върху предотвратяването на щети по фреската. Реставрацията на "Тайната вечеря" продължава цели 20 години, което освен много работа и време, е отнело и много средства.  За реставрирането на стенописа на Леонардо Да Винчи са използвани най-модерните технологии за времето си.
Сътрудничеството между България и Италия в областта на опазването на културното наследство е отдавна. Обмяната на опит и добри практики досега е имало за реставрацията на Свещарска гробница, Боянската църква, Ивановските скални църкви и други обекти на ЮНЕСКО. 

Но най-важното послание на форума е, че мисията по опазването на културно-историческото наследство е мисия на всички, заяви директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ало измамници изпразниха банковата сметка на възрастен мъж от Монтана чрез нова схема

Ало измамници изпразниха банковата сметка на възрастен мъж от Монтана чрез нова схема. След като получили отдалечен достъп до мобилния му телефон, изтеглили над 16 000 лева. 77-годишен жител на Монтана сигнализирал на телефон 112, вчера след 20 часа, че е станал жертва на телефонна измама. От личната му сметка били изтеглени всичките му пари..

публикувано на 19.06.25 в 15:36
Министърът на външните работи Георг Георгиев

Георг Георгиев: На този етап няма други граждани, които да се евакуират от Израел

Освен 17-те евакуирани, късно снощи границата на Иран с Азербайджан преминаха други двама българи, съобщи министърът на външните работи Георг Георгиев преди заседанието на ресорната парламентарна комисия, която го изслуша по темата. Той поясни, че министерството няма яснота колко точно български граждани има в Иран: Двама българи са евакуирани от..

публикувано на 19.06.25 в 15:25
Сателитно изображение на иранския ядрен обект в Натанз след израелските удари на 14 юни

Израел обяви, че е нанесъл удар по ирански ядрени обекти

Израелската армия твърди, че е унищожила две трети от ракетните установки на Иран. Военен говорител заяви, че армията е нанесла удари по ядрени обекти в Бушер, Исфахан и Натанз и продължава да атакуват и други съоръжения.  Бушер е единствената действаща атомна електроцентрала на Иран. Тя работи с руско гориво, което отработено се връща в Русия. Ядрената..

публикувано на 19.06.25 в 15:11

Поколение на преклонна възраст носи на плещите си социалната грижа. Кой ще я поеме, когато си отидат?

Ниски възнаграждения, напреднала възраст, извънреден труд без допълнително заплащане – това са част от характеристиките на така наречените грижовни професии у нас,  каквито са  медицинските сестри, детските учителки, социалните работнички, личните асистенти.  Характерното за грижовния сектор и проблемите в него са тема на изследване, направено..

публикувано на 19.06.25 в 15:00
Калина Захариева

Калина Захариева: Трябва да достигнем до младите хора на техния език и по техните канали

Младите хора трудно се доверяват и за да спечелим доверието им, трябва да достигнем до тях , като си поговорим на техния език и по техните канали. Това каза пред БНР журналистката Калина Захариева, председател на сдружение "Мрежа за развитие на личността и талантите", което представи преди дни данните от изследване на "Тренд" - "Младите могат – за..

публикувано на 19.06.25 в 14:48

Али Хаменей "не може да продължава да съществува", заяви министърът на отбраната на Израел

Върховният лидер на Иран, аятолах Али Хаменей, "не може да продължава да съществува", каза днес израелският министър на отбраната Израел Кац, след като при най-новата вълна от ирански ракетни удари беше поразена болница и бяха ранени най-малко 40 души, предаде Асошиейтед прес. При иранска атака е ударена болница в Беер Шева "Диктатор..

публикувано на 19.06.25 в 14:35
Петко Петков

Петко Петков: Сериозен нов политически играч може да се появи, когато влезем в еврозоната

Темата за влизането в еврозоната се оказа ключов елемент за консолидация на управляващото мнозинство. Това обясни пред БНР Петко Петков, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан". Ако в настоящия момент се проведат избори, ГЕРБ отново ще е първа политически сила , сочат резултатите от проучването на социологическата агенция...

публикувано на 19.06.25 в 14:10