Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В момента няма условия за мирни преговори и прекратяване на огъня, смята бившият военен министър

Тодор Тагарев: Курска област може да бъде коз за Украйна в потенциални мирни преговори

Според него Русия няма достатъчно ресурси, за да продължи настъплението на източния фронт и да освободи Курска област

| Интервю
Тодор Тагарев
Снимка: БТА

Отношението на европейските лидери към войната продължава да бъде единно и това е успех за Володимир Зеленски

Това заяви пред БНР бившият министър на отбраната Тодор Тагарев.

Тази седмица президентът на Украйна Володимир Зеленски посети Берлин, Лондон, Париж и Рим. В голяма степен Зеленски получи потвърждение, че ще има подкрепа, бяха обявени и нови инициативи, подчерта Тагарев. Според него това е сериозен резултат. 

Има и неща обаче, които не успя да постигне:

"Не успя да постигне съгласие на Шолц да бъдат предоставени ракети с голям радиус на действие "Таурус". Не успя да постигне до момента разрешение от Великобритания да използва предоставените вече такива ракети срещу цели в Русия. Нагласата на европейските лидери е - ако се дава такова разрешение, то да бъде дадено заедно със САЩ".

Според бившия военен министър обяснението за това са неприкритите заплахи от страна на Путин за използване на ядрено оръжие. Преобладаващото мнение обаче е, че Русия няма да се осмели да използва ядрено оръжие

"Не очаквам американската администрация да вземе каквото и да е решение в оставащия период преди президентските избори. Това кара европейските лидери да се въздържат от даване на такова разрешение самостоятелно", изказа мнението си той. 
В предаването "Събота 150" Тагарев отбеляза и данни, които могат да променят ситуацията в Украйна:

"Вече има съвсем убедителни доказателства, че за първи път страна изпраща военнослужещи да воюват в тази война - това е Северна Корея. В този случай имаме севернокорейски военни - предполага се, че подпомагат използването на севернокорейските балистични ракети. Има данни, които не са потвърдени официално, но от украинска страна има изявления, че има няколко хиляди корейски военнослужещи, което вече са на територията на Русия и могат да бъдат въвлечени във войната. Ако видим такова разрастване на конфликта с включване на трета страна с нейни военнослужещи във войната, то можем да видим и други реакции".

По думите му западните страни са колебливи. Според него в "Плана за победа" на Зеленски няма териториални отстъпки. Със сигурност не се допуска идеята Русия да контролира какво се случва в Украйна, като външна политика и търсене не съюзници, добави Тагарев и подчерта, че фокусът е към още оръжия, ПВО, далекобойни оръжия и право на използване по цели на руска територия. 

С ресурсите, които към момента Русия заделя, за да освободи завзетите от украинската армия територии в Курска област, Украйна има шанс, смята военният експерт. Според него Русия няма достатъчно ресурси, за да продължи настъплението си на източния фронт и да освободи Курска област

"В тази ситуация Путин трябва да решава кое му е по-важно - дали да освободи завзетите територии в Курска област, или да продължи настъплението в Източна Украйна".

По думите му ако Курска област остане през цялата зима в украински ръце, то това ще бъде коз за Украйна в потенциални мирни преговори

"Когато Зеленски казва, че войната трябва да приключи 2025 г., аз не изключвам той да има предвид и това - че ще има Курска област като разменна монета при някакви решения за приключване на войната". 

Според Тагарев в момента няма условия за мирни преговори и прекратяване на огъня. И двете страни продължават да виждат военните средства като основния инструмент за постигане на своите цели, изтъкна той и обясни:

"Путин не се е отказал от нито една от своите цели. Приказките за мир са за консумация основно от западните общества". 

Цялото интервю на Весела Владкова с Тодор Тагарев в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПП-ДБ: Отпуск по бащинство да може да се ползва наведнъж или на части

15-дневният отпуск за мъжете, познат като отпуск по бащинство, да може да се ползва наведнъж или на части от деня на раждането до навършването на 1 година на детето. Това предвижда проект за промени в Кодекса на труда, внесен този следобед от Венко Сабрутев и група народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България". В момента..

публикувано на 10.10.25 в 19:01
Палестинци носят хуманитарна помощ в Газа

Българинът, задържан с флотилията "Сумуд": В Израел ни отведоха в затвор с максимална сигурност

Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред задържаните от израелската армия активисти от флотилията "Сумуд". Втора група активисти от пропалестинската флотилия пристигна в Мадрид Първата група испански активисти, депортирани от Израел,..

публикувано на 10.10.25 в 18:40
Снимката е илюстративна

Над 60 души са евакуирани от испанския град Картахена заради наводнения

Над 60 души са били евакуирани от испанския град Картахена заради наводнения. Бурята "Алис" наложи затваряне на пътища и отмяна на учебни занятия. По-голямата част от евакуираните, са били на къмпинг, близо до Картахена. Те са настанени в една от спортните зали в града. Градският съвет в Картахена спря занятията във всички образователни..

публикувано на 10.10.25 в 18:17

Постепенно възстановяват електрозахранването до всички населени места в област Перник

Възстановено е електрозахранването до всички населени места в област Перник, които бяха засегнати от мокрия снеговалеж в нощта на 2 срещу 3 октомври.  Възможно е да има повреди по мрежата с ниско напрежение в населените места, за които клиентите трябва да уведомят дружеството.  Създадена е организация да се реагира своевременно, съобщават от..

публикувано на 10.10.25 в 17:56

Заменят стикерите за преминат технически преглед на автомобилите с техен електронен аналог

Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери..

публикувано на 10.10.25 в 17:52
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

Разглеждането от СГС на мярката за неотклонение на Благомир Коцев се бави няколко часа

Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Молбата на Коцев за по-лека мярка за неотклонение е внесена..

публикувано на 10.10.25 в 17:24
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа

Президентът на Италия Серджо Матарела се изказа положително относно примирието за Газа, а премиерът Джорджа Мелони е в готовност да присъства на церемонията в Кайро при подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна.  За управляващите Мелони е участник в процеса за мира в Палестина. Поради това е възможно тя да..

публикувано на 10.10.25 в 17:23