Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Опасността на момента, в който живеем, произлиза не само от агресивни политици, а и от натягането на идеологически и културни конфликти"

Явор Сидеров: Има пропадане в подредбата на международните отношения

"В сегашния си вид ООН няма бъдеще"

| Интервю
Явор Сидеров
Снимка: Добрина Карамболова

В сегашния си вид ООН няма бъдеще. Това заяви пред БНР Явор Сидеров, историк, политолог, преводач и журналист.

"Организацията е в голяма криза и не може да реши никакви конфликти. Трябва да се реформира според актуалното разположение на силите в света, за да служи като терен на международните отношения.

Моментът ми се струва по-опасен, отколкото каквото и да било от времената на Кубинската криза насам. По много причини. Виждаме как ерозират международната система за сигурност, международното право и идеята за многостранна дипломация. Също така няма голям разказ, който да заплени хората и да структурира мислите им.

Това, което има сега, е една изключително опасна международна среда. Съществува пропадане в подредбата на международните отношения и то позволява на редица амбициозни регионални лидери да правят това, което смятат, че трябва.

Опасността на момента, в който живеем, произлиза не само от агресивни политици, а и от натягането на идеологически и културни конфликти, които пряко засягат хората по света". 

Обявяването на Нобелова награда за мир е още по-необходимо в условията на бушуващи войни, коментира още Сидеров в предаването "Събота 150". 
Вчера беше обявена тазгодишната. Тя се присъжда на японската организация "Нихон Хиданкьо", бореща се за свят без ядрени оръжия. От Норвежкия нобелов комитет отбелязват, че наградата е послание както към руския президент Владимир Путин, така и към останалите ядрени сили.
"Ядрените оръжия далеч не са казали последната си дума – надявам се не във военно отношение, а по-скоро като инструмент на дипломацията на сигурността. На този етап е утопия свят без ядрени оръжия".

Явор Сидеров посочи, че през последните 19 години три пъти е присъждана Нобелова награда за мир за борбата срещу разпространението на ядрените оръжия. 

"Но както виждате това по никакъв начин не е повлияло на разпространението и на важността им в международните отношения". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обща позиция на посланиците в ЕС за провеждане на втора междуправителствена конференция с Албания

Посланиците на страните членки на ЕС приеха обща позиция, с която допускат провеждането на втора междуправителствена конференция с Албания. Тя ще е по клъстър "Основни права"   и бележи начало на преговорите по същество, каквито все още няма с Република Северна Македония. Втората междуправителствена конференция ЕС - Албания, която ще се..

публикувано на 12.10.24 в 15:29

20 души са загинали при израелски атаки в северната част на Ивицата Газа

20 души са загинали при израелски атаки в северната част на Ивицата Газа, съобщиха палестинските здравни власти, контролирани от "Хамас".  Израел продължава операцията и в Южен Ливан, където препоръча евакуация на жителите на 22 села. Палестинските власти в Газа съобщиха, че от началото на израелската военна операция в палестинския анклав през октомври..

публикувано на 12.10.24 в 15:25
Васко Кръпката и Кирил Маричков

Васко Кръпката за Кирил Маричков: Ще го помним като един щур щурец

Броени дни преди да навърши 80 години, от този свят си отиде рок легендата Кирил Маричков. Пред дома на музиканта в центъра на София, фенове вече поставят цветя в знак на почит, а социалните мрежи се изпълниха с песни и снимки на обичания вокалист и басист на "Щурците". Стотици музиканти, почитатели, близки и приятели публикуваха своите..

публикувано на 12.10.24 в 15:20

Жителите на три села на протест заради липса на редовно водоподаване

Жителите на селата Александрово, Константиново и Поляново протестираха заради липса на редовно водоподаване. Населените места, които са на територията на три общини - Хасково, Симеоновград и Харманли се снабдяват от общ 30-годишен водопровод,  който не е ремонтиран и непрекъснато е в аварии.  "Искаме вода, искаме вода" - скандираха  протестиращите от три..

публикувано на 12.10.24 в 14:58
Сапарева баня

Първи събор на животновъдите и земеделските прозиводители край Сапарева баня

Първи събор на животновъдите и земеделските прозиводители се провежда край Сапарева баня. Той е организиран от сдружение "Земеделски стопани".   Амбицията на организаторите е да покажат, че Сапарева баня не е само курорт, но и фермерски и земеделски район.  Ще има преглед и изложение на животни, отглеждани в региона. Предвидени са и награди.  Ще бъде..

публикувано на 12.10.24 в 14:17

Испания отбелязва националния си празник

Испания отбелязва националния си празник. На основното събитие в центъра на Мадрид присъстват Крал Фелипе Шести, кралица Летисия и престолонаследничката принцеса Леонор. Отново има и военен парад. Испанският премиер Педро Санчес, лидерът на главната опозиционна Народна партия Алберто Нунес Фейхоо, министърът на отбраната Маргарита Роблес..

публикувано на 12.10.24 в 13:52

БАН празнува 155 години от създаването

Българската академия на науките ще отбележи 155 години от създаването си с тържествено събрание и концерт в Софийската опера и балет. Тържеството ще се състои днес от 18 часа.  На тържеството за първи път ще бъде връчена "Голямата награда за наука на БАН". Конкурсът за отличието се организира от Събранието на академиците и член-кореспондентите на..

публикувано на 12.10.24 в 13:49