Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стефанов за ПВУ: Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен

| Интервю
ТЕЦ "Марица Изток - 2"
Снимка: БГНЕС

Има какво да направим, за да не загубим толкова много пари по Плана за възстановяване и устойчивост. И то е да се възползваме от нашата Конституция към момента, която позволява свикване на извънредно заседание на НС, което да отпуши официалните преговори и тяхното финализиране. 

Това заяви пред БНР експертът по въпросите на климата и енергията Георги Стефанов. Тази седмица се очаква такова извънредно заседание на парламента.

Той напомни, че в последните 2 години сме в непрекъснат процес на предоговаряне на реформите и инвестициите, свързани с Плана. По думите му България е последната държава, която не е предала своя план за ускорена декарбонизация, свързана с войната в Украйна. Регламентът задължава държавите-членки да станат още по-амбициозни в посоката на декарбонизация и заместването на изкопаемите горива и конкретно тези, които са внос от Русия, обясни Стефанов в интервю за предаването "Преди всички".

"Това в България го направихме, но това, което все още не сме направили, е да установим ясен план и ясни стъпки, които са България да бъде част от един политически блок, какъвто е ЕС. Това е големият проблем на България - че от 17 години като пълноправна държава-членка ние не успяваме да поставим на масата конкретни стратегически цели, обвързани със законодателни реформи и да се възползваме от финансовите инструменти, като това да придвижи българската икономика напред", коментира експертът.

Той изтъкна, че България е въглеродно най-интензивната - 4 пъти над средноевропейските нива. Според него това е големият проблем и с конкурентоспособността, и със заплатите. 

Георги Стефанов смята, че нямаме технически инструментариум за това отказването от въглищните мощности да стане рязко, отведнъж и много бързо, защото все още много голям дял от електричеството идва от там. Въпросът е как променяме тази технология на повече от век, отбеляза той. 
"Това е големият дефицит у нас за последните 15 години - че не сме се възползвали и от финансовите инструменти, и от технологичните възможности, за да вървим стъпка по стъпка напред. Сега се опитваме в рамките на 1-2-3 години да наваксаме едни близо 2 десетилетия лежерно бездействие, което ни води до тези социални, политически и икономически стресове в нашата държава. Това в крайна сметка е за добро на България и българската икономика. Това ще доведе до икономическо развитие и догонване на стандартите в ЕС. Това е шанс за страната. Тук идват рисковете от това да не се възползваме от тези близо 3 млрд. средства само по ПВУ, допълнително има още от оперативните програми".

Експертът потвърди, че България е направила най-малко разплащания по ПВУ сред страните-членки - само 6%. Според него ставаме жертва на политическия популизъм и на необясняването защо това е необходимо. По думите му загубите могат да бъдат от няколко стотин милиона до 3 млрд. 

"ЕС знае какви са слабостите на България и затова настоява всичко да минава през решения на НС, защото най-често там през годините е бил популизмът, който води до неспазване на ангажиментите и непреодоляване на предизвикателствата, които са основно икономически".

Според него ако задържим по изкуствен начин въглищните централи, това означава България да субсидира това губещо производство, което означава дефицит в бюджета и което означава, че няма да можем да си позволим стандартните други разходи в бюджета

"Имаме по-малко от година да преодолеем това нещо. Омагьосан е кръгът. Възможно най-глупавото решение е България да продължава да се инати. Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен и да се върви напред", категоричен бе Стефанов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийски градски съд провежда съдебно заседание по искане за по-лека мярка, подадено от бившия директор на Агенция

Бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова излиза от ареста под гаранция

След шест месеца в ареста бившият ръководител на Митниците Петя Банкова излиза на свобода. Това реши Софийският градски съд, за по-лека мярка за неотклонение настоя и прокуратурата. Тя излиза от ареста срещу гаранция в размер на 10 000 лв. Очаквайте подробности!

публикувано на 14.10.24 в 12:04

Над 61 хил. деветокласници в цялата страна се явяват днес и утре на изпит по природни науки

Над 61 хиляди деветокласници в цялата страна се явяват днес и утре на изпит по природни науки. Целта е това да помогне за по-доброто им представяне на международното изследване ПИЗА, също по природни науки през април следващата година, както и да се види нивото на учениците и след това да се работи за попълване на дефицитите в знанията им...

публикувано на 14.10.24 в 11:59
Юлияна Антонова - Мурата

Юлияна Антонова-Мурата представи книгата си "Хай хай, Япония"

Юлияна Антонова-Мурата представи книгата си "Хай хай, Япония". Това е четвъртата част от поредицата на авторката след "Моши моши, Япония", "Уки уки, Япония" и "Сан сан, Япония". От събраните кратки истории в четвъртата ѝ книга читателят може да научи за страната на изгряващото слънце повече от някои богато илюстровани и най-детайлни пътеводители...

публикувано на 14.10.24 в 11:58

Шестима задържани при акцията срещу купуване на гласове в Софийска област

Специализирана полицейска операция провежда Областната дирекция на МВР във връзка с купуването на гласове.  Основно внимание се обръща на общините Костенец и Долна Баня, като до момента са проверени 76 лица и 60 автомобила, задържани са шестима. В акцията участват и служители на дирекция "Жандармерия", на входовете на двете общини има..

публикувано на 14.10.24 в 11:46
Росен Карадимов

Министерството на иновациите и растежа оперира по две европрограми за общо 5 млрд. лева

Министерството на иновациите и растежа оперира по две европейски програми на обща стойност от 5 милиарда лева. Предстои откриването на определени мерки по тези програми. Това обяви министър Росен Карадимов по време на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в к.к. Албена. Изградена е и нова стратегия за работа..

публикувано на 14.10.24 в 11:44

Юбилейна среща на върха в рамките на "Берлинския процес"

В Берлин днес започва 10-ата юбилейна среща на върха в рамките на "Берлинския процес" - така през 2014 година Германия нарече инициативата си за по-бързо приемане на страните от  Западните Балкани в ЕС. В нея участва и министър-председателят Димитър Главчев. Това е десетата поред среща във формат ръководители на държавите от Западните..

публикувано на 14.10.24 в 11:36

"Стандарт енд Пуърс" прогнозира по-голямо просрочване на държавни външни задължения през следващото десетилетие

Агенция "Стандарт енд Пуърс" (S&P Global Ratings) прогнозира увеличаване на неизпълнението на дългове в чуждестранна валута сред държавните емитенти през следващото десетилетие, водено от значително по-високи нива на дълга и увеличени разходи по заемите в твърда валута, предаде Блумбърг. Рейтинговата агенция каза, че разглежданите от нея..

публикувано на 14.10.24 в 11:22