Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стефанов за ПВУ: Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен

| Интервю
ТЕЦ "Марица Изток - 2"
Снимка: БГНЕС

Има какво да направим, за да не загубим толкова много пари по Плана за възстановяване и устойчивост. И то е да се възползваме от нашата Конституция към момента, която позволява свикване на извънредно заседание на НС, което да отпуши официалните преговори и тяхното финализиране. 

Това заяви пред БНР експертът по въпросите на климата и енергията Георги Стефанов. Тази седмица се очаква такова извънредно заседание на парламента.

Той напомни, че в последните 2 години сме в непрекъснат процес на предоговаряне на реформите и инвестициите, свързани с Плана. По думите му България е последната държава, която не е предала своя план за ускорена декарбонизация, свързана с войната в Украйна. Регламентът задължава държавите-членки да станат още по-амбициозни в посоката на декарбонизация и заместването на изкопаемите горива и конкретно тези, които са внос от Русия, обясни Стефанов в интервю за предаването "Преди всички".

"Това в България го направихме, но това, което все още не сме направили, е да установим ясен план и ясни стъпки, които са България да бъде част от един политически блок, какъвто е ЕС. Това е големият проблем на България - че от 17 години като пълноправна държава-членка ние не успяваме да поставим на масата конкретни стратегически цели, обвързани със законодателни реформи и да се възползваме от финансовите инструменти, като това да придвижи българската икономика напред", коментира експертът.

Той изтъкна, че България е въглеродно най-интензивната - 4 пъти над средноевропейските нива. Според него това е големият проблем и с конкурентоспособността, и със заплатите. 

Георги Стефанов смята, че нямаме технически инструментариум за това отказването от въглищните мощности да стане рязко, отведнъж и много бързо, защото все още много голям дял от електричеството идва от там. Въпросът е как променяме тази технология на повече от век, отбеляза той. 
"Това е големият дефицит у нас за последните 15 години - че не сме се възползвали и от финансовите инструменти, и от технологичните възможности, за да вървим стъпка по стъпка напред. Сега се опитваме в рамките на 1-2-3 години да наваксаме едни близо 2 десетилетия лежерно бездействие, което ни води до тези социални, политически и икономически стресове в нашата държава. Това в крайна сметка е за добро на България и българската икономика. Това ще доведе до икономическо развитие и догонване на стандартите в ЕС. Това е шанс за страната. Тук идват рисковете от това да не се възползваме от тези близо 3 млрд. средства само по ПВУ, допълнително има още от оперативните програми".

Експертът потвърди, че България е направила най-малко разплащания по ПВУ сред страните-членки - само 6%. Според него ставаме жертва на политическия популизъм и на необясняването защо това е необходимо. По думите му загубите могат да бъдат от няколко стотин милиона до 3 млрд. 

"ЕС знае какви са слабостите на България и затова настоява всичко да минава през решения на НС, защото най-често там през годините е бил популизмът, който води до неспазване на ангажиментите и непреодоляване на предизвикателствата, които са основно икономически".

Според него ако задържим по изкуствен начин въглищните централи, това означава България да субсидира това губещо производство, което означава дефицит в бюджета и което означава, че няма да можем да си позволим стандартните други разходи в бюджета

"Имаме по-малко от година да преодолеем това нещо. Омагьосан е кръгът. Възможно най-глупавото решение е България да продължава да се инати. Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен и да се върви напред", категоричен бе Стефанов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34