Президентът Румен Радев, който е посещение в Сараево, се срещна с членове на колегията на двете камари на Парламентарната асамблея на Босна и Херцеговина.
Държавният глава разговаря с премиера на страната Боряна Крищо, както и с върховния представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмид.
Перспективата за членство на страната в Европейския съюз, регионалното сътрудничество в Югоизточна Европа, както и развитието на двустранните отношения са във фокуса на разговорите на държавния глава.
Визитата на президента Румен Радев в Босна и Херцеговина завършва с посещение на военната база "Бутмир" край Сараево. Там държавният глава ще се срещне с българските военнослужещи, които участват в операция „Алтея“ на мисията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина.
"Сигурността и стабилността на Босна и Херцеговина е въпрос от стратегическо значение за стабилността и просперитета на целия регион. България остава твърдо ангажирана с мисията на EUFOR "Алтея", защото вярваме, че тя има ключово значение за гарантирането на тази сигурност и стабилност", коментира Радев.
За участието на български военни в операцията благодари и председателстващият Председателството на Босна и Херцеговина Денис Бечирович.
"Благодаря, че 121 български военнослужещи участват в мисията на ЕUFOR тук. Операция "Алтея" на Европейския съюз е важна за Босна и Херцеговина заради сигурността на страната ни и за стабилността на целия регион", каза Бечирович.
Военната операция на Европейския съюз "Алтея" започва в края на 2004 година и е продължение на мисията на ООН в балканската държава. Българска рота се включва за първи път в охраната на щаба в база "Бутмир" още в началото на 2002 година като част от Стабилизиращите сили в Босна и Херцеговина /СФОР/ с мандата на Съвета за сигурност на ООН и под командването на НАТО.
Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили със специализирана техника и днес се включват в гасенето на големи горски пожари в областите Благоевград, Хасково и Ямбол. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната. В землището на село Илинденци в Благоевградско - в борбата с пламъците от въздуха ще се включи..
Кравеферма и широколистна гора изгоряха при пожари в Свищовско. Мълния е причинила пожара в кравефермата в свищовското село Козловец през нощта. Загинали са 30 крави, изпепелени са 5500 бали фураж и слама, както и 1000 квадратни метра покрив. Три противопожарни автомобила са гасили огъня. Спасени са 40 животни и 8 селскостопански машини и..
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на р. Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Нови пожари избухнаха днес на различни места в Гърция. Много туристи от Пелопонес напускат и продължават почивка на друго място. Пожар обхвана завод за производство на хартия и синтетични материали в района на Егио на Пелопонес.Дим с токсични частици се стеле над района, като властите предупредиха хората да затворят врати и прозорци...
Желанията, идеите, предложенията, размяната на реплики за закриване на антикорупционната КПК адв. Михаил Екимджиев определи като "театър за наивници". В интервю пред БНР, за предаването "Преди всички" той коментира, че не категорично не вижда реални перспективи за закриване на КПК, "защото това разиграване е "театър за наивници":..
Държавната агенция за бежанците (ДАБ) започва пилотен проект за България и Европейския съюз. Създават се алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет. Четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа, както и Мисията на Международната организация по миграция и УНИЦЕФ..
"Намаляват пожарите, намалява напрежението, ограничават се. Някои от тях са вече овладени като този в Трънско, така че работата и добрата организация на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" дават резултати", заяви на брифинг в София вътрешният министър Даниел Митов: "…така или иначе тук трябва да призовем и за внимание..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..