Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел бомбардира Ивицата Газа, Ливан и Сирия

Разрушени сгради в Хан Юнис, южната част на Ивицата Газа, архив.
Снимка: АП/БТА

Израел бомбардира днес Ивицата Газа, Ливан и Сирия, а Съединените щати - Йемен - в нестихващата война в Близкия изток. Лидерът на "Хамас" Яхия Синуар вероятно е бил елиминиран днес в Газа, съобщиха израелските въоръжени сили. Самите те обаче не потвърждават още информацията.

В съобщението на израелската армия се казва, че при операциите в Газа са били елиминирани трима терористи. В сградата, в която са били убити, не е имало заложници на групировката.

Дали един от убитите е Синуар, се очаква да покаже ДНК тест. Израел разполага с негова проба от годините му, прекарани от него в затвор там преди да бъде един от над 1000 палестинци, освободени през 2011 година в замяна на връщането на заложника Гилад Шалит в Израел.

Засега липсва каквато и да било допълнителна информация в кое населено място в Газа са елиминирани тримата терористи и как точно. Според израелското армейско радио това е станало в южния град Рафах.

Часове по-рано агенция Ройтерс информира, че Израел е съсредоточил операциите си днес в северния град Джабалия. Освен бомбардировки от въздуха, сгради са обстрелвани с танкови оръдия или взривявани от пехотата.

Поразено е било училище, в което са били настанени бежанци. Загинали са най-малко 22-ма души, включително деца. "Хамас" отхвърли израелските твърдения, че в сградата е имало бойци на групировката.

Израел междувременно бомбардира и Южен и Източен Ливан. Експлозии е имало в околностите на град Тир и в долината Бекаа. Засега няма информация нито за мишените там, нито за евентуални жертви - цивилни или членове на "Хизбула".

Израелска бомбардировка по-рано е имало и в сирийския град Латакия - бастион на режима на Башар Асад на около 100 километра северно от ливанската граница. Според опозиционната сирийска Обсерватория за човешки права е ударен оръжеен склад на "Хизбула" там.

А Съединените щати са използвали снощи стратегически стелт бомбардировачи Б-2 срещу 5 подземни бункера на хусите в Йемен, в които били складирани елементи от ракетни установки. Пентагонът отбеляза, че това е демонстрация, че може да удари каквото и да било и където и да било по света.

Иран отправи контразаплаха - по-скоро само към Израел - че ако отвърне на ракетния бараж от началото на месеца, ще има отговор на отговора. И че никакъв ракетен щит няма да бъде в състояние да му попречи.

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лидерите на Египет, Катар и Турция подписаха с Тръмп документ за прекратяването на огъня в Газа

Лидерите на Египет, Катар и Турция подписаха заедно с американският президент Доналд Тръмп документ за постигнатото прекратяване на огъня в Газа.  Това се случи на международната мирна конференция в египетския курорт Шарм Ел Шейх.  Тръмп в Израел: Това е историческият изгрев на един нов Близък изток Нетаняху: Името на..

публикувано на 13.10.25 в 19:51
Никола Саркози

Саркози влиза в затвора на 21 октомври

Бившият президент на Франция Никола Саркози ще влезе в затвора на 21 октомври, съобщи телевизионният канал RTL, като се позова на отлично запознати източници. Бившият френски президент Никола Саркози бе осъден на 5 години затвор Самият Саркози научи датата днес, но тя не беше съобщена официално. Иначе 70-годишният президент в периода..

публикувано на 13.10.25 в 19:44

Задържаните за инцидента пред РУ-Дупница - семейство от близко село

63-годишен мъж и съпругата му, от близкото с. Реселово, са задържани заради хвърлената самоделна бомбичка в двора на Районното управление в Дупница. Това каза на брифинг днес директорът на Областната дирекция на полицията в Кюстендил старши комисар Светослав Григоров.  Работата по случая продължава под наблюдението на прокуратурата. Двама..

публикувано на 13.10.25 в 19:35

Катастрофа между трамвай и лек автомобил в София

Трамвай и лек автомобил се удариха на столичния булевард "Константин Величков".  Няма данни за пострадали. Инцидентът е станал в отсечката между кръстовищата с булевард "Тодор Александров" и булевард "Възкресение". Заради катастрофата за около час в района имаше затруднения в трафика 

публикувано на 13.10.25 в 19:19

Гръцкото правителство предлага армията да пази паметника пред парламента в Атина, за да ограничи протестите

Гръцкото правителство предлага армията да пази паметника на Незнайния воин пред парламента в Атина, като така ограничи протестите пред него. Депутатите трябва спешно да разгледат предложението на кабинета за прехвърляне на отговорността по охрана и защита на паметника на военните. Според опозицията правителството на консерваторите го е страх..

публикувано на 13.10.25 в 19:15
Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул

Йохан Вадефул за влизането на България в еврозоната: Силен сигнал за стабилността на София и на Европа като цяло

Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул обеща на България и Румъния подкрепа срещу Русия, преди да отпътува на двудневна визита в двете страни, предава ДПА, цитирана от БТА. Двете страни са "партньори, които са от критично значение за европейската сигурност и стабилност", заяви Вадефул. "Югоизточна Европа е стратегически район от..

публикувано на 13.10.25 в 19:04

Бордът по водите оповести колко пари трябват за устойчиво питейно водоснабдяване в общините

Близо 401 милиона лева са необходими на ВиК дружеството в Бургас за проекти, с които да се осигури устойчиво питейно водоснабдяване в засегнати територии и населени места, за които водните оператори нямат финансова възможност да реализират със собствени средства и не могат да разчитат на оперативните програми. Данните са от доклада на Националния..

публикувано на 13.10.25 в 18:57