Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Това не е допълнителна такса, а е различен подход в ценообразуването, обясни председателят на Българската асоциация по водите

| Интервю
Снимка: Pixabay

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите.

Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави

"Идеята е да има една компонента, която е обвързана с имотите. Това дава устойчивост в приходите и според нас е и по-справедливо, тъй като цената на ВиК операторите се формира в следствие на техните разходи". 

Според него така ще бъде по-справедливо разпределението за покриването на разходите за осигуряването на услугата.

Това не е допълнителна такса, а е различен подход в ценообразуването, обясни инж. Иванов в интервю за предаването "Хоризонт за вас". По думите му това е едно преразпределение на одобрените от регулатора разходи в двете компоненти.

"Хората, които имат 1 имот, ще имат по-ниска цена. А хората, които имат 2 имота, пак ще имат по-ниска цена, но ще плащат за 2 имота и сумарно ще плащат малко повече", даде пример той.

Дали ще има двукомпонентна тарифа или такава, която да е обвързана с употребените количества вода, ВиК операторите няма да станат свръх богати, категоричен бе инж. Иванов. Според него с такава такса те ще могат по-лесно да си събират приходите, а дружествата ще имат малко по-голяма финансова устойчивост. За потребителите пък ще има по-голяма яснота - какви инвестиции къде и как трябва да се правят, добави той. 

Проблемът с липсата на вода до някаква степен е в ръцете на ВиК операторите, но имат ефект и климатичните промени, подчерта още специалистът. Той отбеляза, че все още се отчитат много високи загуби на вода по водоснабдителните системи. Според него именно в това е потенциалът за решаване на проблема с безводието. 

Пари за инвестиции има по различни линии, въпросът е дали точно се определят приоритетите и дали бързо се инвестира, смята инж. Иван Иванов. По думите му процесът на осъществяване на инвестициите е бавен, така мрежата продължава да старее с по-бързи темпове отколкото се подновява.

Първото, което трябва да направим, е национална програма за намаляване на загубите на вода, категоричен бе той, като обясни: "Тя трябва да пренапише мерките, които трябва да се взимат, и да се подпомагат ВиК-тата методически и експертно". 

Достатъчно средства има, но трябва да се усвояват целенасочено и фокусирано, като знаем какъв е планът, категоричен бе Иванов и заяви: "Не можем да очакваме резултати при хаотичен процес".

По думите му предложението евентуално ще влезе в очаквания специализиран закон за водоснабдяването и канализацията. То може и да не бъде прието, каза той и предупреди: 

"Но ако продължим по същата схема, не виждам какъв е позитивът - ние затъваме". 

Цялото интервю на Снежана Иванова с Иван Иванов в предаването "Хоризонт за вас" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52