Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През октомври се провеждат градски винени фестивали във Велико Търново, Варна, София и Пловдив

Ивайло Катерски: Трябва да се даде шанс на родните сортове вино

"Не е хубаво да се продава по пътищата в туби"

| Интервю
Снимка: БТА

Местните сортове вино заслужават уважение и трябва да им се даде шанс. Това заяви пред БНР Ивайло Катерски, Асоциация на винените професионалисти. 

Международният ден на мавруда е ежегодно събитие, което допринася за популяризирането на българското вино и винения туризъм сред местните и чуждите потребители. Празникът тази година продължава цял месец. Градски винени фестивали се провеждат през октомври във Велико Търново, Варна, София и Пловдив.

"Става въпрос не само за мавруд, но за всички прекрасни местни сортове, които са част от културата на България", обясни Катерски в предаването "Преди всички".

Световна тенденция е местните сортове да стават все по-атрактивни, посочи още той.

"Българското вино обаче все още  е непознато по света.

Основно предизвикателство пред българските вина е липсата на цялостна стратегия, на бранд, на марка, а също и на райониране, каквото има в цял свят. В министерството на земеделието има активност. Браншът трябва да се информира, да се обедини и да разбере ползите". 

Липсата на табели по пътищата ни към винарните също се оказва пречка пред популяризирането на винения туризъм, посочи той.

"Това обаче зависи от много институции – министерство на земеделието, министерство на регионалното развитие, АПИ, министерство на културата и министерство на туризма. Трябваше да се промени нормативната уредба и виното да бъде включено в нематериалното културно наследство на България. Това вече е факт. Сега е необходимо създаването на работна група в министерството на земеделието, за да се изготви визия на тези табели и уточняване с АПИ на местата, където да бъдат поставени". 

По нашите земи се прави вино от 3-4 хиляди години, но модерната ни история в производство му започва едва преди 20-25 години – с навлизане на средства от европейските фондове, с ентусиазма на инвеститори, лозари и винари, разказа Ивайло Катерски. 

Той коментира и производството на домашно вино.

"Всеки има право и е чудесно, когато се продължава тази традиция, но не е хубаво по капаците на автомобили по пътищата да се продава вино в туби, което струва 3-4 лева за литър. Това няма как да бъде вино, да не говорим, че се продава незаконно".

Катерски отправи покана към любителите на божествената напитка да посетят през уикенда Пловдив, където ще се проведе фестивал на българските изби. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДСБ започва подготовка за президентските избори с амбиция за победа

ДСБ започва подготовка за предстоящите президентски избори догодина с амбицията за победа. С такова решение излезе днес Изпълнителният съвет на партията, която е част от коалиция ПП-ДБ, съобщават от партията. В решението е записано още, че ДСБ поема ангажимент да работи за единна политическа платформа на демократичната и реформаторската десница заедно с..

публикувано на 16.02.25 в 15:46
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху (вдясно) и държавният секретар на САЩ Марко Рубио - Йерусалим, 16 февруари 2025

Държавният секретар на САЩ е обсъдил с Нетаняху идеите за бъдещето на Газа

Американският държавен секретар Марко Рубио е обсъдил с израелския премиер Бенямин Нетаняху смелите виждания на президента Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  По думите на Марко Рубио президентът Доналд Тръмп е проявил кураж с представяне на смелите си идеи за бъдещето на Ивицата Газа, които включват разселване на палестинците в съседни страни и..

публикувано на 16.02.25 в 15:40

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29