Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

14 са ранените, някои от тях - тежко, съобщи турският министър на вътрешните работи

При нападението срещу турската авиокосмическа агенция са загинали 4 души

Дим се издига, докато екипи на органите на реда и бърза помощ са пред Turkish Aerospace Industries Inc. в покрайнините на Анкара, Турция, 23 октомври 2024 г.
Снимка: БТА

Четирима души са загинали и 14 са били ранени днес при терористична атака в Анкара, а двама нападатели са били неутрализирани, съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая в профила си в социалната мрежа Х, цитиран от БТА.

Състоянието на трима от пострадалите е тежко, посочи министърът. 

Президентът Реджеп Ердоган потвърди броя на убитите и ранените. По време на нападението, което определи като ужасна терористична атака, Ердоган разговаряше в Казан с руския си колега Владимир Путин.

Нападението бе извършено в следобедните часове срещу комплекса на националната авиокосмическа компания на Турция "ТУСАШ" (TUSAS) в предградието Кахраманказан, на около 35 километра от центъра на турската столица. 

Според първоначалната информация се предполага, че може да е извършен самоубийствен атентат с кола бомба. Има нападатели, които са нахлули в самия завод, като става въпрос за поне двама души.

Според свидетелства това са мъж и жена, които са облечени в черно. Те са записани на камерите за видеонаблюдение.

По информация на турската телевизия НТВ част от хората, които работят в завода, са успели да се преместят в специални помещения и там са чакали специалните сили да нахлуят в завода.

Според вътрешния министър Али Йерликая двама нападатели, мъж и жена, са били неутрализирани от полицията и самоличността им се установява. Неясен остава общият брой на атентаторите, както и дали определена организация стои зад атаката.

До медиите достигнаха записи от охранителни камери, на които се вижда лицето на единия от нападателите - слаб мъж с тъмна коса и мустаци, въоръжен с автомат. На други кадри въоръжен човек стреля от вътрешността на сградата по намиращи се пред входа ѝ.  

Преките излъчвания на местните телевизии от мястото бяха преустановени, както и достъпът до някои социални мрежи в Турция. Преди това се съобщаваше, че е възможно в сградата да са задържани заложници, както и че един от нахлулите вътре извършители се е взривил. 

Над района кръжат военни хеликоптери.

Редица нападения в Турция са извършвани от терористичните организации "Ислямска държава", ПКК (Кюрдската работническа партия) и леви групировки.

В момента в Истанбул се провежда Изложение за отбранителна индустрия. Изложението бе открито на 22 октомври и ще продължи до 26 октомври.

Днешният атентат е извършен броени дни преди националния празник на Турция – 29 октомври, когато ще се честват 101 години от основаването на Република Турция от Мустафа Кемал Ататюрк.

Турската авиокосмическа агенция е държавна компания, която произвежда и оръжия, и официално има над 15 000 служители.

Франс прес припомня, че продукти на тази турска индустрия, като бойните дронове Байрактар, носят на южната ни съседка 80 процента от външнотърговските ѝ приходи.

Нападението беше определено като терористично и осъдено както от представители на правителството, така и от опозицията. 

НАТО стои зад Турция, обяви след атаката генералният секретар на Алианса Марк Рюте.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" искат разглеждане на законопроекта за регистрация на чуждестранни агенти

От партия "Възраждане" предлагат първа точка в следващата програма на НС да бъде първото четене на законопроекта за регистрация на чуждестранните агенти. Вносителите подчертават, че е важно за българското общество да бъде отчетен факта, че чрез пряко външно финансиране на средства за масово осведомяване на отделни разпознаваеми и обществени..

публикувано на 05.02.25 в 08:43
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Недопустимо е да се прекрати инвестиционната програма за общините!

По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..

публикувано на 05.02.25 в 08:35

Потребителската кошница: "ДПС - Ново начало" със закон срещу спекулата

От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите.  В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..

публикувано на 05.02.25 в 08:29
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: ООН трябва да започне да работи ефективно

ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..

публикувано на 05.02.25 в 08:24

По-заможните пестят пари, по-бедните теглят потребителски кредити

През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..

публикувано на 05.02.25 в 07:58
Студенти на път към Нови Сад за 24-часова блокада на три моста, 30 януари 2025 г.

Протестиращи срещу властта излизат на Площада на Републиката в Белград

В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..

публикувано на 05.02.25 в 07:54

Стотици допълнителни мексикански военни бяха разположени по границата със САЩ

Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..

публикувано на 05.02.25 в 07:46