Кипър и САЩ започнаха стратегически диалог за партньорство. Вчера в Никозия се проведе първата среща на високо равнище, беше приета декларация.
Стратегическият диалог отразява решимостта на Кипър и САЩ съвместно да укрепват двустранната и регионалната сигурност, да насърчават икономическите иновации и да подкрепят зачитането на международното право, се отбелязва в общата декларация.
Кипър е надежден стратегически партньор на САЩ в Източното Средиземноморие и Близкия изток и отправна точка за хуманитарните инициативи в региона, подчерта кипърският външен министър Константинос Комбос.
В рамките на новия контактен механизъм двете страни се договориха да засилят сътрудничеството си в областта на сигурността, образованието, инвестициите и технологиите.
Сред обсъдените ключови теми бяха и борбата срещу прането на пари, сътрудничеството между кипърската полиция и ФБР срещу незаконното финансиране и избягването на международни санкции, премахването на визите за САЩ за кипърските граждани.
Двете страни ще разширят и дейностите за обучение срещу киберпрестъпност и тероризъм чрез изградения с финансовата помощ на САЩ в Ларнака Център за сухопътна, морска и пристанищна сигурност /CYCLOPS/.
Близо 240 представители на правителства, бизнес лидери и медии от 14 държави участват в откриващата се днес двудневна Първа Евразийска икономическа конференция на Американските търговски камари в Истанбул. Сред организаторите е Американската камара в България. Организаторите се надяват да задълбочат бизнес отношенията в регион, простиращ се от Гърция до Грузия, между Украйна и Узбекистан, обединявайки 11 държави. Друга цел на конференцията е да укрепи връзките между Съединените щати и Югоизточна Европа, Кавказ и Централна Азия. Акцент в програмата е и възстановяването на Украйна.
145 нови пожара са възникнали в страната днес, съобщи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вчера са угасени 279 огнища. Голям пожар избухна между Петрич и Сандански. По непотвърдена информация огънят е тръгнал от землището на санданското село Дамяница и е стигнал до..
Британският премиер Киър Стармър обяви, че хората, пристигащи с малки лодки, ще бъдат задържани и върнати във Франция "в кратки срокове", като за първи път ще бъде създаден нов безопасен и законен маршрут за бежанците. Това стана по време на съвместна пресконференция с намиращия се на държавно посещение във Великобритаиня френски президент Еманюел..
Опит за терористичен акт пред дома на гръцки журналист в Атина. Откриха самоделна бомба, която вероятно поради техническа неизправност не е избухнала. Сигнал за съмнителен пакет е подал служител по озеленяване, който информирал полицията и пожарната. Чантата с взривно вещество е открита пред дома на популярния телевизионен журналист Янис..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски съобщи, че е получил вече положителни политически сигнали от Вашингтон за възстановяване на американската военна помощ за страната му. Междувременно правителствата на Германия и на Норвегия декларираха готовност да купят общо 3 зенитно-ракетни системи "Пейтриът" и да ги предоставят на Киев. В Лондон..
Министерството на външните работи реагира остро на днешното изявление на премиера на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който използва вулгарни квалификации за министър Георг Георгиев и към правителството ни. В специална позиция от външното ни ведомство осъждат недопустимия и обиден език, използван от Мицкоски. "България няма..
Пожарът край село Мурсалево постепенно се овладява, каза кметът на Общината в Кочериново. Пожарът, който възникна към 16 ч. между с.Мурсалево и Кочериново, който е обхванал около 150 дка сухи треви, посеви, 20 дка овощни насаждения и горски масив постепенно се овладява. Пожар край село Мурсалево Това каза за БНР малко след 19,30 ч...
Обявяват частично бедствено положение на територията на град Брезник заради установеното съдържание на манган във водата от язовир „Красава”. Решението e взето на проведения в късния следобед днес общински щаб за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, съобщиха от общината. Водата в Брезник и село Ноевци е негодна за..
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Изцяло политическо изпълнение – така д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна, определи програмата на здравните власти по която два..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..