Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пари се намират, но трябва да се влагат в смислени проекти"

Ивет Лалова: На българския спорт му липсва модернизация

| Интервю
Ивен Лалова в Лондон
Снимка: БТА

Славната българска лекоатлетка Ивет Лалова-Колио взе участие като лектор в проведения съвсем наскоро форум в Лондон "Кариера и живот – защо в България“, организиран от платформата "България те иска", чиято цел е привличане обратно в Родината на успели в чужбина българи.

"Посветила съм живота си в преследване на високи постижения, вярвам, че когато споделяме грешките си, ние се учим", каза в своето изложение Ивет Лалова-Колио. На събитието присъства и кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов. В интервю за Националното радио бившата лекоатлетка разказа новото поприще като мотиватор.

За хора като Ивет Лалова тук в Обединеното кралство се казва, че са "национално съкровище". Тя е европейска шампионка на 100 метра спринт и 200 метра в зала, национална рекордьорка на България на 100 метра и 200 метра в зала. Участвала е на пет олимпиади, а тази година беше на Олимпиада за шести път, но в нова роля - специален репортер на Българската национална телевизия. 

Тежка контузия на Олимпийските игри в Атина я извади от строя, но години по-късно след "рехабилитации, сълзи и пълзене", както самата тя се изрази, стана първата българка европейска шампионка на 100 метра през 2012 г. в Хелзинки. 

На такъв форум, където става дума за компании, опитващи се да предложат примамливи позиции за успели българи в чужбина да се завърнат, изглежда, като че ли, на спорта тук не му е много мястото. Гадаейки, че може би става въпрос най-вече за треньори, се обърнах с първи въпрос към Ивет Лалова-Колио:

- Къде е мястото на спорта в тази инициатива?

- Ако целият този капацитет, който е извън границите на България, се завърне. Ако всички тези млади хора, които успяха навън, в най-различни сфери, дори и в спорта – всички тези треньори, защото имаме изключително успешни треньори извън границите на България – ако повечето от тях се завърнат и разкажат, покажат, споделят това, което са научили, аз вярвам, че България ще стане едно много по-различно място за живеене. Ще имаме много по-голям успех във всичко, не само в спорта. Но конкретно за спорта – да, определено повечето можещи треньори за съжаление потърсиха по-добри условия за работа навън и това се усеща. С безкрайно уважение към всички млади треньори, които, особено в леката атлетика, се борят, липсва ни едно обучение, липсва ни нещо, което да ни доближи повече до световния спорт.

- Сигурно не е достатъчно само добро желание и мотивация, вероятно са нужни и средства. Стигаме до генералния въпрос, какво липсва на българския спорт?

- То е много комплексно, но аз ще го събера в една дума – модернизация. Липсва тази модернизация, защото спортът е изправен пред тази трудност да бъде постоянно в крак с всички иновации, с всички изисквания от Олимпийския комитет, от всички други институции, т.е. какъв да бъде форматът на Олимпийските игри дори. Атлетиката в частност е изправена пред трудностите да трябва да се лиши от някои от своите дисциплини и се бори вече години наред тези дисциплини да останат в олимпийската програма. Това липсва, една модернизация и това ни откъсва много, защото аз вярвам, че не е само до пари. Пари има. Пари се намират, но трябва да се влагат в смислени проекти и в неща, които ще доведат до резултати, а не просто да се правят някакви неща. Това според мен е разликата. И ако се даде възможност на хора, които виждат нещата навън, които копират неща отвън, които имат идеи, които имат възможност да пренесат тези неща в България, да започне да се случва това обучение, тези дори "курсове" нека да ги наречем, възможност за някои от нашите треньори дори да излизат навън и да се обучават. Размяна на спортисти, възможност на децата да излязат навън също, да направят лагери, ако не могат да се класират за състезания. Изобщо, трябват много неща и те не са въпрос само на пари. Те са въпрос на една програма, която обаче трябва да е по-устойчива от едно правителство. Т.е. да не се сменят нещата на всеки две, три, четири години.

- Вашата мотивираща лекция на форума беше приета изключително добре от публиката. Един въпрос в личен план – накъде върви сега Ивет Лалова?

- Въвря напред към нови цели, с нови мечти, именно с идеята да развивам ето такава кариера като човек, който вдъхновява компании, хора, мениджъри. Работя със спортисти, работя с директори на компании. Опитвам се да им помагам и да ги подкрепям по пътя, по който те вървят, за да се научат да дават най-доброто от себе си. И да се спират възможно най-малко. Защото всички хора имаме много подобни лимити, всички със съмненията в себе си, с начина на възпитание, с някакви неща от миналото, с хора в живота ни, които не са вярвали в нас. Имаме тенденцията да не успяваме винаги да реализираме пълния си потенциал. Това е моето ново поприще – да помагам на хората да реализират пълния си и отвъд пълния си потенциал.

- А не ви ли сърби да се върнете отново на пистата като треньор?

- То е почти същото, но по-скоро като ментален треньор. Не вярвам, че от всеки добър спортист става добър треньор. И, знаейки как аз съм късала нервите на моите треньори, предпочитам да бъда ментален треньор.

Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп и израелският премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом на 7 април 2025

Тръмп обяви, че САЩ водят преки преговори с Иран за ядрената му програма

Съединените щати водят преки преговори с Иран за ядрената му програма. Това обяви президентът Доналд Тръмп. Темата "Иран" беше засегната от Доналд Тръмп на среща в Белия дом с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Той посочи, че разговорите ще бъдат "почти на най-високо равнище", но не даде подробности. "И аз мисля, че всички са съгласни, че..

публикувано на 08.04.25 в 01:55

Голям пожар избухна в депо за отпадъци в Париж

Мощен пожар е избухнал в северозападен Париж. 200 пожарникари се борят със стихията. Димът от пожара в северозападната част на Париж се вижда от километри, но огънят е овладян, както съобщи пред медиите кметът на 17-и район на френската столица. Пожарът е пламнал в център за сортиране на домакински отпадъци, съвсем близо до сградата на съда. По..

публикувано на 08.04.25 в 01:49
Снимката е илюстративна

Основен ремонт на водопроводната мрежа в най-големия ямболски квартал

В най-големия ямболски квартал - „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната  мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града.   В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са близо..

публикувано на 08.04.25 в 01:26
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Затвор за двама души във Великобритания, използвали войната в Украйна за пране на пари

Във Великобритания двама членове на престъпна банда бяха осъдени общо на 13 години затвор за пране на милиони британски лири, използвайки войната в Украйна.  Групата е използвала престъпни пари, за да купува микробуси и камиони в Обединеното кралство, за да ги продава в Украйна след началото на войната, преди да конвертира приходите си в..

публикувано на 08.04.25 в 01:19

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък

Над 100 души се включиха в протеста срещу полицейското насилие в Казанлък като затвориха за кратко тази вечер централния булевард. Те преминаха в мълчалив поход до районното управление в града. Причината за протеста е смъртта на 47-годишния Даниел Кискинов, който в края на февруари почина след като бе арестуван по сигнал за кражба. Според..

публикувано на 07.04.25 в 22:32

Огнян Бранков и Генка Петрова-Ташкова бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на МУ в София

Проф. д-р Огнян Бранков от Катедрата по хирургия на Медицинския факултет на Медицинския университет (МУ) в София и проф. Генка Петрова-Ташкова от Фармацевтичния факултет бяха отличени с почетния знак “Асклепий" на университет за принос в развитието на българската медицина през изминалата година. На Международния ден на здравето, 7 април,..

публикувано на 07.04.25 в 22:29
Володимир Зеленски

Зеленски призна за пръв път за присъствието на украински войски в руската в Белгородска област

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призна изрично за първи път, че украински войски присъстват в руската област Белгород, за да защитят украинските градове близо до границата, предаде Ройтерс. В редовното си нощно видеообръщение Зеленски каза, че върховният главнокомандващ генерал Олександър Сирскик е представил доклад "за фронтовата..

публикувано на 07.04.25 в 21:45