Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Пламен Ненов: Има силно забавяне на ръста на БВП заради демографията

| Интервю
Доц. Пламен Ненов
Снимка: БГНЕС

От 2010 г. насам има силно забавяне на ръста на БВП заради демографията.

Това каза пред БНР доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета за икономически анализи (СИА) към Министерския съвет, относно данни от последния доклад, който е на тема "Демографски предизвикателства пред българската икономика", който ще бъде представен на 25-и октомври, петък. Автори на изследването са членовете на СИА Калоян Ганев, Георги Камбуров, Георги Кочарков, Пламен Ненов и Ралица Симеонова-Ганева, както и Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека на Българската академия на науките.

Основни изводи в анализа сочат:

  • България е изправена пред сериозни демографски предизвикателства, които пораждат множество обществени дискусии относно националното благосъстояние и перспективите за развитие на страната. От началото на 90-те години на 20-и век населението е намаляло с около 2,5 милиона души, което се дължи както на глобални тенденции като спад в раждаемостта и застаряване на населението, така и на специфични за страната фактори.
  • Икономическите ефекти от тези демографски тенденции са значителни. Анализът показва, че след 2009 г. демографията оказва силно отрицателно влияние върху растежа на БВП, като средният отрицателен ефект е около 0,9 процентни пункта на година. Това представлява около 45% от средния годишен темп на нарастване на БВП за периода 2010-2021 г. Отрицателният ефект се дължи главно на емиграцията и промените във възрастовата структура на населението. В бъдеще, без промяна в икономическите условия и политики, има риск този отрицателен ефект да продължи, а след 2035 г. дори да се засили поради ускоряване на застаряването на населението.
  • За да се отговори на тези предизвикателства е необходимо прилагане на комбиниран подход, предполагащ както директни, така и компенсаторни политики. Директните политики могат да включват както мерки  с дългосрочно действие като стимулиране на раждаемостта и подобряване на здравния статус на населението, така и такива с по-краткосрочен ефект, свързани с управление на миграционните процеси.

По думите на доц. Ненов има и окуражителни тенденции:

"Плавно се възстановява раждаемостта от много ниски нива през 90-те години. Достига до около 1,7 деца на една жена, което все още е под нивото на заместване, но е едно от по-високите нива на този коефициент за европейските страни, където раждаемостта също е доста ниска и се наблюдава това застаряване на населението, което виждаме и в нашата страна".

Той коментира, че по отношение на раждаемостта трябва да има стратегически подход и "е необходим консенсус сред обществото, че ще се провеждат определени политики, за да може да се видят тези ефекти след десетилетия - за такъв хоризонт говорим, когато говорим за раждаемостта". 

Доц. Пламен Ненов изрази надежда този анализ, заедно с други подобни, да послужи за отправна точка за създаване на конкретни политики:

"Фокусът е върху миграцията и ако е възможно да се предприемат мерки, свързани с подобряване на привличането на висококвалифицирани кадри от чужбина, примерно с един национален фонд, който да финансира тяхното привличане в определени приоритетни сектори. Да се подобри привлекателността на висшето образование за международни студенти. Тези политики имат потенциал да имат сериозен краткосрочен ефект. Също и политики, свързани с управлението на икономическата емиграция, която е доста голям проблем. Това е основният проблем, който виждаме през последното десетилетие. Тя има много силен регионален профил и различни видове регионални политики могат да бъдат доста полезни". 

Интервюто на Снежана Иванова с доц. Пламен Ненов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството одобри и изпрати на ЕК предложенията за промени в НПВУ

Правителството одобри и изпрати на Европейската комисия искането за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Промените целят и адаптиране на Плана към променената икономическа и политическа среда, включително последствията от войната в Украйна, енергийната криза, инфлацията и драстичното увеличение на разходите в..

публикувано на 16.04.25 в 16:23

Има план за фабрика за барут в България с участието на "Райнметал"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че е изготвен план в България да се изгради модерна фабрика за барут от най-големия концерн за военна индустрия в Европа “Райнметал”.  Стойността на проекта е 420 милиона евро, посочи Борисов, който вчера се срещна в Германия с изпълнителен директор на “Райнметал”. "Договорът е готов, най-бързо става за 2 години,..

публикувано на 16.04.25 в 16:19

Най-бавният влак Кюстендил-Гюешево качи скоростта на 40 км/ч

Най-бавният влак, не само за стандартите за България, Кюстендил-Гюешево вече се движи с по-висока скорост - до 40 км в час, казаха жп специалисти. Доскоро композицията изминаваше разстоянието от 34 км - за час и четиридесет минути, със средна скорост 20-25 км/ч. Пътува в дните сряда, събота и неделя. Бавната скорост по направлението..

публикувано на 16.04.25 в 15:56
Израелски танкoве, разположени по т.нар. Линия алфа, която разделя анексираните от Израел Голански възвишения от Сирия, 9 декември 2024 г.

Израел контролира две трети от Ивицата Газа

Израелските войски контролират две трети от територията на Ивицата Газа. Министърът на отбраната Израел Кац заяви днес, че армията ще остане за неопределено времев така наречените "зони за сигурност" освен в Ивицата Газа и в Ливан и Сирия. "За разлика от преди израелските военни няма да напуснат зоните, които са били разчистени и взети под..

публикувано на 16.04.25 в 15:54

Киев удължи военното положение в страната

На фона на продължаващите преговори за примирие в Украйна Киев удължи военното положение в страната с още 90 дни. Над две трети от депутатите във Върховната рада подкрепиха предложението на президента Володимир Зеленски. Военното положение в Украйна и мобилизацията продължават до 6 август. В същото време представител на украинското..

публикувано на 16.04.25 в 15:46
Румен Радев

Румен Радев: Нека не забравяме, че ние сме формирали културния облик на континента

"Поредният ученически гвардейски отряд е убедително доказателство за възраждането на патриотичния дух в нашето общество, така необходим ни днес".  Това подчерта президентът Румен Радев, който участва в церемония по тържественото връчване на знамето на 22-ри ученически гвардейски отряд в град Елин Пелин:      "Днес, когато очакваме да ни оценят и..

публикувано на 16.04.25 в 15:39
Марта Кос

Еврокомисарят по разширяването на работно посещение у нас

Еврокомисарят по разширяването Марта Кос пристига на работно посещение в България утре, 17 април. Кос ще произнесе реч на форума "ЕС среща Балканите", който събира в София европейски лидери, министри на външните работи, политици, представители на неправителствения сектор и младежи, където ще обсъдят регионалното сътрудничество, интеграцията..

публикувано на 16.04.25 в 15:33